Blog & Novinky

V celém tomto roce pro vás připravujeme články, které pokrývají život startupu. Rozhlédněte se — a jestli máte vlastní projekt, máme na to button. Přesně tam, ten zelený.

Kapitola 1


leden - únor 2018

#Idea #Motivation #Hot markets
#Business plan

Kapitola 2


březen - duben 2018

#Prezentační dovednosti #Elevator pitch #Prezetace v Silicon Valley #První investice

Kapitola 3


květen - červen 2018

#Prví kroky podnikání #Strategie #Marketingové tipy #Vývoj produktu

Kapitola 4


červenec - srpen 2018

#Lidé ve startupu #Tým #Recruitment 
#Kultura firmy

Kapitola 5


září - říjen 2018

#Akcelerace #Navazující investice
#Průběžný kontakt a jednání s investory

Kapitola 6


listopad - prosinec 2018

právě běží na našich sociáních sítích

Blogové články

Jan Ulč: Expanzi do zahraničí si pořádně rozmyslete

Jan Ulč strávil většinu života v zahraničí a do Česka se dostal až jako ředitel prodeje GE Energy pro východní Evropu v roce 2008. Od té doby si zvyká na české prostředí a přináší do něj své poznatky z mezinárodního obchodu, které získal po celém světě. Jako CEO firmy CROSS Network Intelligence se snaží dobývat zahraniční trhy z Prahy. Proč je to podle něj jen krátkodobá strategie a proč každá globálně smýšlející firma se musí přestěhovat do zahraničí, vysvětluje v tomto rozhovoru.

Číst dál

What’s Next, Europe?

Ve světě startupů Evropa pokulhává za USA a Asií. Pouhých 16 procent jednorožců pochází z Evropy a evropský trh má šestkrát menší valuaci než americký. Jedním z důvodů je jeho roztříštěnost. I proto organizujeme startupový event Startup World Cup & Summit, abychom podnikatelské prostředí propojili. Podobný cíl má i organizace European Startup Initiative, která skrze své výzkumy poukazuje na to, že náš starý kontinent by měl podporovat vzájemnou spolupráci a zahraniční partnerství.

Číst dál

Petr Šídlo: O etice v byznysu

Původně jsme plánovali vyzpovídat Petra Šídla, zakladatele inovační agentury Direct People, pouze na vývoj produktů. Konverzace se však postupně začala stáčet od pojmu MVP (minimum viable product) k etice v byznysu. Zajímalo nás, jestli je správné pomocí produktů měnit lidské návyky a budit v lidech potřebu kupovat neustále nové věci. Petrovy odpovědi byly tak zajímavé, že nám přišlo líto nechat si je jen pro sebe, a proto jsme rozhodli na první díl rozhovoru navázat.

Číst dál

Petr Šídlo: O vývoji produktů, sbírání zpětné vazby a pečení štrúdlů

Minimum viable product neboli MVP je první funkční verze produktu, kterou firma nabízí svým zákazníkům. Můžete si pod ním představit například první verzi nové počítačové hry nebo ukázkový model z dílny mladého návrháře. Díky MVP si firmy můžou ověřit, jestli jejich produkt lidé chtějí a jsou ochotni za něj zaplatit, a také zjistit, co by na něm mohli zlepšit. Od vydání knihy The Lean Startup se s pojmem MVP roztrhl pytel. Najednou se objevuje všude. Zeptali jsme se Petra Šídla, zakladatele inovační agentury Direct People, co je na tomto pojmu tak zázračného a jak s ním umět pracovat.

Číst dál

Václav Pavlečka: O jednorožcích, startupové bublině i o podnikání v Evropě

Od roku 2015 ubývá na americké burze jednorožců neboli firem s hodnotou jedné miliardy dolarů. A ani ti, kteří se po ní dnes prohánějí, nejsou zrovna silné kousky. Podle National Bureau of Economic Research téměř polovina jednorožců nedosahuje hodnoty jedné miliardy dolarů. I přesto se mnoho startupů touží stát novým Facebookem a ani investoři nedokážou této lákavé vidině odolat. Ale není to všechno tak trochu pohádka? Zeptali jsme se CEO venture kapitálového fondu Air Ventures Václava Pavlečky, co si o současné situaci myslí.

Číst dál

Lukáš Balík: O investici se ucházíme u těch největších hráčů

Z finančního hlediska je svět startupů černobílý. Buď získáte investici a zůstanete ve hře, nebo ji nezískáte a jdete z kola ven. Na globálním trhu nemovitostí, který má na kontě více peněz než kdy jindy, panuje velké rivalství. Venture kapitálové fondy začínají masivně investovat do technologií zaměřených na nemovitosti a předhánějí se, komu dají šanci uspět. Český startup Spaceflow, který digitalizuje život v budovách, právě hledá novou investici. Ředitel Spaceflow Lukáš Balík nám prozradil, jak to v jeho oboru, zvaném proptech, chodí.

Číst dál

Margareta Křížová: Jak najít investora, připravit se na schůzku, prezentovat a vyjednávat

Vztah mezi investorem a podnikatelem je jako každý jiný. Důvěřuj, ale prověřuj. Mluv a zároveň pozorně naslouchej. Hledej vzájemnou chemii a řiď se intuicí, která ti říká, jestli do vztahu jít nebo vycouvat. Komunikuj otevřeně své potřeby, ale buď ochotný najít společný kompromis. „Vztah mezi podnikatelem a investorem je rovnocenný. Vy přinášíte nápad a práci a investor peníze. Nikdo by neměl mít pocit, že druhého doběhl,“ shrnuje zkušená podnikatelka, mentorka a investorka času Margareta Křížová.

Číst dál

Lukáš Foral: Každou zpětnou vazbu od investora analyzujte a pokud dává smysl, využijte ji

Česko-britskému fondu Opifer procházejí rukama ročně stovky projektů. V portfoliu však mají pouze čtyři startupy. Mezi seedovými fondy je toto běžné. V USA se počítá s tím, že startup obejde desítky fondů, než získá investici. V čem spočívá úspěch těch, kteří dotáhnou vyjednávání až do konce? Podle spoluzakladatele Opiferu Lukáše Forala stojí za úspěchem hlavně kvalitní příprava.

Číst dál

Je pro vás dobré jezdit na startupové eventy?

Zeptali jsme se našich startupistů, jestli je pro ně cenné účasnit se startupových eventů. Někdy až překvapivé odpovědi od Gettick, Spaceflow, Vistag a Shipvio najdete níže.

Číst dál

Novinky z Facebooku

Dneska jsme se v UP21 změnili na super-balící tým🎁Stay tuned! 👀 Vánoce se blíží. A děkujeme Airventures, že i oni přidali ruku k dílu a 200 balíčků je hotovo.

Číst dál

Máte zajímavý projekt, ale bojíte se nám ho poslat, protože ještě není tip ťop? Skočte do toho po hlavě! Stejně jako to udělalo 1018 projektů před vámi. 17 z nich jsme podpořili a stali jsme se jejich…

Číst dál

Evropa je líhní talentovaných lidí a skvělých nápadů, ale startupová scéna je příliš roztříštěná. Abychom ji zase dali dohromady, rozhodli jsme pravidelně pořádat Startup World Cup & Summit a letos ho…

Číst dál

Chcete s vaším startupem dobýt zahraničí? Skvělé, přesně vám fandíme! Ale předtím, než se tam vydáte, se ujistěte, že jste skutečně ready. Jan Ulč, CEO firmy CROSS Network Intelligence, vám poradí jak…

Číst dál

Steve Jobs byl brilantní řečník, na tom se všichni shodneme. Většina z nás ale není jako Steve, takže asi každý známe ten tísnivý pocit, když zjistíme, že budeme muset mluvit na veřejnosti a strach z…

Číst dál

O produktovém vývoji se napsalo už mnoho knih, ale základní myšlenka je vlastně docela jednoduchá – naslouchejte svým zákazníkům a řešte reálné problémy. A za nás ještě doplňujeme, přečtěte si dva…

Číst dál

Vize, kterou máme, je prostá - udělat z Evropy centrum inovací. Proto společně s Air Ventures pořádáme Startup World Cup & Summit. Přijměte tedy oficiální pozvání od Vaška Pavlečky, CEO Air Ventures.

Číst dál

Základem úspěšného startupu je skvělý nápad, produkt a tým. Časem ale každý founder musí získat další investice pro růst svého startupu. Čemu se při takovém setkání s investorem rozhodně vyhnout a…

Číst dál