Blog & Novinky

V celém tomto roce pro vás připravujeme články, které pokrývají život startupu. Rozhlédněte se — a jestli máte vlastní projekt, máme na to button. Přesně tam, ten zelený.

Kapitola 1


leden - únor 2018

#Idea
#Motivation
#Hot markets
#Business plan

Kapitola 2


březen - duben 2018

#Prezentační dovednosti
#Elevator pitch
#Výběr inkubátoru
#Networking

Kapitola 3


květen - červen 2018

#Prví kroky podnikání
#Tým
#Strategie
#První chyby

Blogové články

Interview: Za tři roky jsme vyrostli ze dvou lidí na 120

Zní to jako zázrak – startupový tedy rozhodně. Na začátku stáli dva nadšenci a dnes mají více než stovku zaměstnanců a klienty jako Volkswagen, Škoda Auto, Česká spořitelna, Raiffeisen Bank, CEMEX a KLM. Příběh firmy tesena je inspirativní v mnoha ohledech. Nás však hlavně zajímalo, jak se jim podařilo ustát raketový růst, nabrat talentované lidi a s jakými problémy se po cestě potýkali. “Kdyby mně někdo na začátku řekl, že nás bude 50 nebo nedejbože 100, asi bych si myslel, že se zblázním,” směje se spoluzakladatel a CEO Marcel Veselka.

Číst dál

Interview: Jak STRV hledá své talenty

Nábor nových zaměstnanců v STRV trvá průměrně dvanáct měsíců. Ano, čtete správně. Dvanáct měsíců. Od doby, kdy člověk poprvé uslyší jméno této firmy totiž probíhá dlouhé období oťukávání se a rozmýšlení. Pouhých 10 % lidí právě teď aktivně hledá, zatímco 90 % by možná práci změnit chtělo, ale potřebuje získat důvěru a vybudovat s firmou vztah. A právě o budování dlouhodobého vztahu s lidmi přes meetupy, Instagram, newslettery a další kanály jsme si povídali s HR manažerem z STRV Matějem Matolínem.

Číst dál

V čem spočívá úspěšnost týmu

Projekt Aristoteles zkoumal fungování 180 týmů v Googlu a hledal důvody, proč jsou některé úspěšné a jiné ne. Bylo nashromážděno obrovské množství dat a vznikly komplikované diagramy a vzorce. Bylo však téměř nemožné najít souvislost mezi složením týmu a jeho úspěšností. Nakonec se to ale podařilo.

Číst dál

Marketing tip 4: Myslete na budoucnost. Myslete na marketingové technologie – AI, VR, hlas a automatizace.

Naštěstí, nebo naneštěstí, singularita je blízko. Je samozřejmě záhodno znát marketingové standardy dneška a využít naplno potenciálu stávajících nástrojů – kampaňová automatizace, reklamní formáty sociálních médií, CRM apod. Ale co je zde dnes, nemusí stačit zítra, zato váš business tu bude i za tři roky.

Číst dál

Interview: Klíč je najít vhodného parťáka

Někteří lidé si nemohou vynachválit startupy, které řídí jeden zakladatel. Jiní zase rádi pracují ve dvou a více lidech, protože se navzájem motivují, poskytují si zpětnou vazbu, a dělí si práci, aby dělali, co jim jde. “Jsme jako jin a jang,” říká Luboš Němeček, zatímco Štěpán Gregor se směje. Rozhovor se zakladateli startupu Hunter Games, který vytváří únikové hry, o tom, že více vlastníků ve firmě je lepší než jeden.

Číst dál

Interview: Startupy a korporace by se měly respektovat

Srovnávat Deloitte se startupy zní sice bláznivě, ale i korporace mohou nabídnout lidem volnost v práci a ušít jim pozici na míru. O měnící se struktuře velkých hráčů, tvorbě firemní kultury a vedení lidí skrze takzvaný servant leadership jsme si povídali s vedoucím partnerem consultingu Pavlem Šiškou z Deloitte.

Číst dál

Interview: Štěstí v práci je důležité

Lidé stráví v práci třetinu života. Dalo by se říci, že v ní doslova žijí. Přesto se po nich chce, aby se v zaměstnání chovali profesionálně a emoce nechali doma. Ve skutečnosti jsou tyto dva světy spojené nádoby. Štěstí v práci = štěstí doma a naopak. “Až když začneme respektovat lidi jako lidi, budou fungovat v práci dobře,” říká Michal Šrajer, spoluzakladatel stestivpraci.cz, v rozhovoru o tyrkysových firmách.

Číst dál

Interview: Vedu firmu, kterou řídí 600 zaměstnanců

Opustili model obchodních cílů, předali rozhodovací pravomoci svým šesti set zaměstnancům a dnes už jen dohlíží na to, aby decentralizovaný systém fungoval. Největší výzvou vertikálních firem je udržet systém jednoduchý a zachovat soulad mezi osobní motivací zaměstnanců a vizí firmy, říká v rozhovoru generální ředitel firmy Adastra Pavel Kysela.

Číst dál

Marketing tip 3: Play, Buy, Share

Tento malý navigační systém dobře funguje. Jakoukoli marketingovou aktivitu uděláte, ujistěte se, že jste zahrnuli všechny tři pilíře: Play, Buy, Share.

Číst dál

Novinky z Facebooku

Vedro startupům v zásadě nevadí.. Hlavně když je připravená zásoba zmrzliny🍦☀. Karamelovou? Se sušenkama? Nebo jakou si dáte?

Číst dál

Za tři roky se tesena rozrostla ze 2 na 120 lidí. V čem tkví tajemství jejího úspěchu? CEO Marcel Veselka se v krátkém videu podělil o tři rady, kterými se v podnikání řídí.

Číst dál

O raketovém růstu se mnohým startupistům jen sní. CEO tesena Marcel Veselka ho ale zažil na vlastní kůži. V exkluzivním rozhovoru pro #UP21blog se podělil o všechny "pains", kterými si firma prošla,…

Číst dál

Získejte 𝟭𝟬𝟬% 𝗛𝗥𝗔𝗭𝗘𝗡𝗢𝗨 3-týdenní akcelerační tour po zemích V4ky v rámci programu V4 Startup Force. Je to výzva pro projekty, které dokáží měnit svět. V každém ze 4 států vás čekají minimálně 3…

Číst dál

Servant leadership v 45 sekundách? Pavel Šiška, vedoucí partner pro oddělení poradenství v Deloitte Czech Republic, shrnuje své zkušenosti s řízením lidí do dvou slov – pomáhat a sloužit. Více v…

Číst dál

Ulovili jsme k rozhovoru na #UP21blog předního českého recruitera Matěje Matolína z firmy STRV a zeptali se ho, jak se dělá nábor v 21. století. Inspirace pro startupy, recruitery a všechny, kdo se…

Číst dál

CULT TALKS Petra Skondrojanise z Cocuma nás hodně inspirují a rádi s Petrem spolupracujeme. V srpnu s ním v UP21 proběhne přednáška, brzy vám dáme vědět. Zatím můžete mrknout na jedno z jeho videí o…

Číst dál

Matěj Matolín z STRV u nás v UP21 mluvil o tom, jak se mění nábor lidí s růstem firmy. Jak #recruitment dělá v STRV úplně každý, jak pomáhá osobní promo na sítích zakladatelů a pořádané eventy na míru…

Číst dál

Toto jsou startupová data z Paříže, Madridu, Tel Avivu a Vídně. Podobná city-level investment data budou nově propojena s lokálními daty projektu Startup Heatmap Europe, který už třetí rok po sobě…

Číst dál