10 dnů zahraničního networkingu úplně zadarmo. To je V4 Startup Force!

Rozhovory

Představte si, že v pondělí vás školí top mentoři v budapešťském coworkingu, ve středu jdete na obchodní schůzku do velké firmy v Bratislavě a o den později si vychutnáváte pivko na networkingové akci v Praze. Je to vůbec možné? Ano, je. Přesně tohle nabízí V4 Startup Force – nový program pro středoevropské startupy, které chtějí rozvinout svůj byznys a navázat obchodní vztahy v zahraničí. Že program skutečně stojí za to, se dozvíte z tohoto rozhovoru s jeho spoluorganizátorem Viktorem Nyitrayem.

Viktore, o čem je program V4 Startup Force?

Jedná se o program organizovaný Visegrádskou skupinou (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko), během něhož se čtyři vybrané startupy mohou zúčastnit intenzivního desetidenního programu orientovaného na workshopy, networking a mentoring. Cílem je, aby začínající podnikatelé posunuli svůj byznys dopředu a získali zahraniční kontakty.

Jak konkrétně V4 Startup Force probíhá?

Program začíná v Budapešti v DesignTerminalu, kde na startupy čeká šestidenní intenzivní bootcamp, během něhož řeší obecně problémy v byznysu, ale také konkrétní věci, se kterými se sami potýkají. Druhá zastávka je v bratislavském coworkingu Campus, kde probíhají jak schůzky s partnery, tak workshopy. Poté se startupy přesunou do pražského inkubátoru UP21 a do varšavské Foundation for Technology Entrepreneurship, kde mají obchodní schůzky.  

„Největší výhoda tohoto programu je, že se startupisté dostanou do velkých firem a korporací, kam by sami jen horko těžko prodírali nebo by se tam vůbec nedostali.“


Viktor Nyitray
Startup Coordinator UP21

Součástí programu jsou i obchodní schůzky s velkými firmami a korporacemi. Na základě čeho schůzky domlouváte, když každý startup podniká v jiné oblasti?

Poté, co dostaneme seznam vybraných startupů, vybíráme firmy na míru. Často se jedná o velké firmy, které jsou přítomné ve všech zemích V4. Minulý rok jsme v Praze zařídili schůzky například s mezinárodní marketingovou agenturou Leo Burnett, s velkou investorskou skupinou Nordic Investors, s logistickou firmou Esa Logistika a také se společností Albert.

Proč si myslíš, že je pro startupy výhodné získat kontakty ve střední Evropě? Není lepší jít rovnou do západní Evropy nebo do USA?

Na první pohled se může zdát, že Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko jsou malé trhy, ale například v Česku máme extrémně rychlou adopci nových technologií, a to navzdory velkému skepticismu k technologiím. Když začal Apple Pay, během jednoho týdne ho měly dvě třetiny českých uživatelů iPhone. Máme zde největší pokrytí bezkontaktních terminálů na světě. Začít podnikat ve střední Evropě je skvělá cesta, jak otestovat, jestli o produkt bude zájem i v ostatních částech Evropy a v Americe. Navíc v okolních zemích nejsou takové legislativní a jazykové bariéry jako jinde, takže je to i jednodušší.

„V4 Startup Force pre mňa bola skvelá príležitosť na cestovanie a nadviazanie cudzích kontaktov. Páčil sa mi teambuilding a prepojenie národov. Mentoring bol fajn, ale pre náš špecifický typ projektu nebol úplne na mieru. Follow-up zo predstavených firiem nebol na nešťastie žiadny, pretože sme zistili, že firmy nemajú až taký záujem o náš hardwarový produkt.“


Svätopluk Blažej
CEO Aibrace

Jak konkrétně pomohla startupům na tomto programu?

Vím například, že aplikace Freya: The Positive Birth Company změnila na základě zpětné vazby, kterou dostali, svůj business model. Kdyby neslyšeli feedback ze čtyř trhů, kde to na každém z nich funguje trochu jinak, byli by stále na stejném místě. Runvido navázalo hodně partnerství a stali se partnery Wolves Summitu. Zakladatel Aibrace Svatopluk Blažej se dostal do Forbes žebříčku 18 inspirativních roku 2018 a jeho LifeSavingBracelet je právě ve výrobě.

Jak bys zhodnotil první ročník?

Kdyby tento projekt existoval v době, kdy jsem začínal se svým podnikáním, určitě bych do toho šel, protože není vůbec jednoduché se do velkých firem dostat. Vzhledem k tomu, že loni byl pilotní projekt, byly tam nějaké mouchy, ale letos jsme se snažili je vychytat tak, aby program byl pro startupisty co nejlepší.


Pocházíte z Česka, založili jste B2B startup, který má první platící zákazníky/business case a chcete expandovat na středoevropské trhy? Pak právě vás hledáme. Podejte si co nejrychleji přihlášku (do 31.3.2019) a staňte se součástí V4 Startup Force.


Viktor Nyitray  má v UP21 mám na starosti nábor startupů a jejich onboarding. Také se stará o naše kopiloty a zajišťuje aby jejich let se startupy probíhal bez turbulencí. Dále pracuje na navazování partnerství napříč startupovou komunitou a jejím propojování. Mimo UP21 se věnuje zprostředkovávání středoškolského vzdělání ve Velké Británii a konzultuje customer service management.