10 nejčastějších chyb při prezentování investorům

Návody, Rozhovory

Přijdou pozdě, čtou z PowerPointu a po vypršení času stále povídají. Takto hřeší startupisté při prezentování před investory. Pokud chcete co nejlépe zapůsobit na investora, vyhněte se následujícím chybám.

1


Vymlouvají se na kolony.

Káva už chladne a startupista nikde. Zpoždění byť jen o pár minut investora zamrzí. Time is money, right? Pokud je pro vás získání investice v řádu milionů korun životní příležitost, raději si nařiďte dva budíky. Lepší přijít o půl hodiny dříve než o pět minut později.


2


Nesoustředí se na investora, ale na slidy.

PowerPoint je vodítko pro investora, nikoliv pro prezentujícího. Častým nešvarem je, že lidé jsou během prezentace otočení ke zdi a investorovi se téměř nepodívají do očí. Slidy jsou dobrovolná věc. Naučte se raději mluvit spatra, protože to dá investorovi pocit jistoty, že víte, o čem mluvíte.


3


Slidy jsou přeplácané.

Investor si přišel poslechnout vás, ne číst dlouhé litanie v PowerPointu. Prezentaci hýřící textem a fotkami proto raději nechejte doma. Máte-li 10 minut, bohatě postačí mít osm slidů včetně úvodního. Za nás má ideální slide dvě věty, které jen uvádí téma a zmiňují důležitá fakta.


4

Stráví půlku prezentace nad obchodním modelem.

Investor kupuje jednoduchý produkt, protože věří, že trefuje prázdné místo na trhu. Zajímá ho tým, který za peníze postaví a dodá produkt na trh. Každý startupista by proto měl nejvíce času strávit nad popisem produktu a týmu. Jedná se o první schůzku? Obchodní model určitě nezapomeňte zmínit, ale z 10 minut mu věnujte maximálně 2 minuty.


5


Prezentace vyvolá více otázek než odpovědí.

Investoři jsou tak trochu rýpalové. Jakmile objeví jednu díru, hned po ní jdou a hledají další. Vaše argumentace musí být jako neprůstřelná vesta. Natolik promyšlená, že bude otázky spíše zodpovídat než vyvolávat. Jinak ztrácíte body. Prostoru na otázky totiž nikdy není dost.


6


Nestihnou odprezentovat v časovém limitu.

Čas vypršel, ale startupista běží jako sprinter a investor se v rychlém tempu ztrácí a nestíhá. Výsledek? Zadýchanost na jedné straně, nepochopení na druhé. Pokud chcete váš příběh podat co nejlépe a nechat investorovi dostatek času na otázky, mluvte k věci, vypíchněte hlavní pilíře, na kterých stojí váš startup, a nezabíhejte do všech detailů. Jednoduchost je klíčem k úspěchu.


7


Neumějí přijmout zpětnou vazbu.

Produkt se během vývoje ještě stokrát změní, proto je důležité být flexibilní a umět přijímat zpětnou vazbu. Nejenom od rodiny a kamarádů, ale i od nestranných lidí. Pokud startupista nechce slyšet rady a přesvědčuje investora o své pravdě, spolupráce bude těžká. Udržujte proto rozumný balanc mezi vírou ve váš produkt a otevřeností k novým názorům.


8


Vůbec si nevěří, nebo si naopak věří příliš.

Pokud si startupisté při prezentaci vůbec nevěří, nevzbudí to dobrý dojem. Investor totiž začne přemýšlet o tom, jestli člověk zvládne uřídit svůj byznys. Na druhou stranu přílišná sebedůvěra, která hraničí s arogancí, také není dobrým signálem. Nejlepší je, když máte zdravé sebevědomí. Ani málo, ani moc.


9


Přijdou v roztrhaných kalhotech.

Startupové prostředí je sice volnější, ale občas se i košile hodí. Investoři po vás nechtějí, abyste nosili motýlka a manžetové knoflíčky, ale přijít v riflích s roztrhanými koleny taky není zrovna košer. Nebojte, jakmile získáte investici, můžete chodit v kanclu třeba v teplácích.


10


Zvolí špatný styl prezentace.

Ctrl+C, Ctrl+V v prezentacích nefunguje. Na každé publikum platí něco jiného, proto vždy upravte svůj výstup podle toho, komu prezentujete. Když jste na startupovém eventu, můžete si dovolit velkolepou show. Před investorem se spíše zaměřte na fakta, čísla a argumenty.