10 výzev, které musí každý startup překonat, aby mohl rychle vyrůst

Návody, Rozhovory

Zatímco ve startupu je v pořádku, že každý je holka pro všechno a věci se dějí spontánně, ve fázi rychlého růstu (škálování) je tento “free” přístup na škodu. Od zakladatelů se očekává, že firmu budou profesionalizovat a nastaví v ní procesy tak, aby mohla bez problému fungovat i mimo mateřskou základnu. Přechod ze startupové do scaleupové fáze však není vůbec jednoduchý a mnoho firem na něm pohoří. Zeptali jsme se proto Billa Reicherta, zkušeného venture kapitalisty, který investoval do více než 150 firem, co by poradil startupům, které procházejí touto fází.

Abychom pochopili rozdíl mezi startupem a scaleupem, je nejprve potřeba si říct, co tyto dva pojmy znamenají. Steve Blank, známý podnikatel ze Silicon Valley, definuje startup jako dočasnou organizaci, která se snaží vytvořit škálovatelný byznys model. Scaleup chápe jako dynamickou organizaci, která už má jasně definovaný škálovatelný byznys a je připravena rychle růst a expandovat.

V jaké fázi se právě teď nacházíte vy? Pokud jste ještě startup, čtěte dál, protože se vám následující rady můžou v budoucnu hodit. Pokud jste scaleup, čtěte, protože je načase, abyste se co nejdříve zaměřili na těchto 10 výzev.

Výzvy, které musí startup při růstu překonat.

  1.  Nový způsob organizace firmy
  2.  Byznys model opřený o čísla, ne o slova 
  3.  Vysoce výkonný tým, už ne tým složený z kámošů
  4.  Firemní kultura
  5.  Kultura leadershipu
  6.  Škálovatelný produkt a proces na zlepšování produktu
  7.  Nový proces na prodej a marketing
  8.  Implementace finančního modelu
  9.  Schopnost přesvědčit investora činy, ne slovy
  10.  Globální strategie

1. Nový způsob organizace firmy

Ve startupech je běžné, že každý je zodpovědný za všechno. Když váš kolega markeťák odjede na dovolenou, zaskočíte za něj a týden se staráte o sociální sítě. U toho ale zároveň děláte sales a taky se věnujete vývoji produktu. Na začátku to takhle prostě chodí a je to v pořádku, ale rozhodně to tak nemůže být donekonečna. Jakmile vaše firma začne růst, je potřeba, abyste rozdali lidem role, zavedli procesy na fungování firmy a jasně určili, jak se bude postupovat, pokud někdo své povinnosti nebude plnit.


2. Byznys model opřený o čísla, ne o slova

Když s podnikáním začínáte, není vám ještě úplně jasné, jak bude vypadat váš byznys model, a tak zkoušíte různé varianty a model ohýbáte. Je to pochopitelné, protože jste na začátku. Jakmile však chcete růst a škálovat, už musíte mít v ruce solidní finanční model, který se opírá o reálná čísla a podle kterého budete každý měsíc či kvartál měřit váš postup. Pokud vás zajímá, jak vytvořit skvělý business plán, klikněte zde.


3. Vysoce výkonný tým, už ne tým složený z kámošů

Startupové začátky jsou docela legrace. Všichni se navzájem dobře znají a mají pocit, že jsou bratři a sestry, kteří jsou kvůli společné vizi ochotní pracovat až do půlnoci. Změna přichází s náborem nových lidí. Pokud jste zakladatel a právě nabíráte nové lidi do týmu, ve fázi škálování už neusilujte o vytvoření bratrstva, ale o vznik škálovatelného a vysoce výkonného týmu, ve kterém budou mít lidé různé dovednosti a názory na věc a ve kterém se budou navzájem doplňovat.


4. Firemní kultura

V prvních dnech vašeho podnikání se dost pravděpodobně znáte se všemi lidmi z vaší firmy a sdílíte společně své nadšení i trápení. Problém nastává, když se tým rozroste a původní skupinka se odmítne mísit s nováčky. To vede k segmentaci a pocitu, že kdo přišel později, není součástí týmu. Když škálujete, musíte zahrnout všechny lidi do jednoho týmu, explicitně stanovit firemní hodnoty a normy a pravidelně kontrolovat, že firemní kultura není vystavená jenom na papíru na zdi, ale že se podle ní lidé, včetně vás, řídí každý den.


5. Kultura leadershipu

Tím, jak se ve startupu každý stará o všechno, je každý tak trochu lídrem. Jakmile však začne vaše firma růst, měli byste si položit otázku: “Kdo bude lídrem teď?” Pro koho se rozhodnete, už záleží čistě na vás. Jednou z možností je, že se jakožto zakladatel stanete ikonou celé firmy a lidé k vám budou vzhlížet. Druhou možností je, že každý zaměstnanec bude lídrem a bude firmu rozvíjet. Podle Billa Reicherta je lepší se obklopit vyzyvateli, kteří vás potáhnou dopředu, než obdivovateli, kteří vám budou jen přitakávat.


6. Škálovatelný produkt a proces na zlepšování produktu

Jako začínající podnikatelé jste se naučili, že klíčem k prvnímu produktu je vytvořit prototyp neboli minimum viable product (O tom, co je MVP a jak jej vytvořit, jsme mluvili v tomto rozhovoru). To však neplatí pro fázi škálování. Ve fázi rychlého růstu už totiž musíte mít jasně definovaný škálovatelný produkt a proces na jeho zlepšování. Dost často to znamená, že kámoš, který punkově vytvářel váš první produkt na koleni, bude muset být nahrazen profesionálem, který má zkušenost s procesním řízením.


7. Nový proces na prodej a marketing

Když jste ve startupovém módu, snažíte se přijít na to, kdo by mohl být vaším zákazníkem. Chodíte po trhu, ptáte se lidí, děláte sales a máte radost, když se někomu váš produkt líbí a koupí si ho. Jakmile jste ve fázi škálování, musíte už vědět přesně, kdo jsou vaši zákazníci, kde je najdete, jak je máte oslovit, kolik takové oslovení zákazníka stojí a kolik z nich se stane platícími zákazníky. Tyto informace potom musíte reflektovat ve vašem marketingovém a prodejním plánu.


8. Implementace finančního modelu

Na začátku vůbec nemáte tušení, jak by měl vypadat váš finanční model, a tak se ho snažíte nějak zbastlit. Jakmile však začnete růst, musíte mít v ruce detailní finanční model, podle kterého můžete říct: “Takto budu řídit svoji firmu”. Dejte si proto dohromady seznam klíčových metrik, které vám určí vaše milníky, těch se snažte dosahovat a pravidelně je měřte. Pokud chcete vědět, jak vytvořit skvělý finanční plán, přečtěte si náš článek.


9. Schopnost přesvědčit investora činy, ne slovy

Ať už vlastníte startup nebo scaleup, faktem je, že jste neustále na lovu po novém investorovi. Rozdíl je však v tom, že zatímco startupisté prodávají svůj sen, firmy, které škálují, už nemůžou spoléhat na krásná slova, ale svoji argumentaci musejí opírat o tvrdá fakta. Pokud usilujete o series A investici, mějte připravené podklady k vašemu marketingu, prodeji, životnímu cyklu zákazníků... Prostě buďte připraveni na všechno.  


10. Globální strategie

Když začínáte, máte sice globální vizi, ale ve skutečnosti myslíte lokálně. Bavíte se s lidmi na ulici pár bloků od vaší kanceláře, chodíte na lokální networkingové události a děláte marketing ve vaší zemi. Jakmile škálujete, už musíte být přítomní v různých zemích, znát jejich lokální podmínky a jednat globálně.

Bill Reichert je jedním z ikonických investorů v Silicon Valley. Vystudoval historii věd na Harvardu, získal MBA ze Stanfordu a zamířil rovnou do světa byznysu. V roce 1998 spolu s Guyem Kawasakim založil jeden z prvních venture kapitálových fondů v Silicon Valley Garage Technology Ventures, skrze který podpořil již 150 startupů. Bill je v současné době partnerem ve Fenox Venture Capital a patří mezi jednoho z duchovních otců Startup World Cup.