5 nejčastějších otázek startupistů

Návody, Rozhovory

Najít díru na trhu a prorazit s inovativním produktem. Zní to skvěle, ale jak vytvořit fungující business plan, nastavit správně čísla a validovat produkt? To jsou nejčastější otázky, na které se nás startupisté ptají v souvislosti s naším prvním tématem tohoto roku.

1

Jak mi můj projekt může vydělávat? Jak v něm najít business model?

Business model by měl navazovat na hlavní cíl projektu a monetizovat některou z jeho silných stránek, po kterých je poptávka na trhu. Musíte si rozmyslet, co se pro váš produkt nebo službu nejlépe hodí z hlediska výroby, propagace, distribuce a ceny a na tom business model postavit. Doporučujeme vám se podívat, jak monetizaci řeší konkurence nebo podobné produkty na trhu.


2

Jak si mám v modelu nastavit čísla, když nemám finanční vzdělání?

Základní kalkulaci, která spočívá v propočtech výnosů, nákladů a cílové marže, by měl každý startupista zvládnout sám. Vstupy by měly vycházet z vašeho odhadu, dostupných statistik, srovnání čísel z podobných odvětví a z konzultací s odborníky.

Na sestavení komplexního business modelu si můžete najmout finančního konzultanta, který vám může plán doladit, ale není to podmínkou. U finančního plánu se vždy vyplatí zpracovat ho co nejjednodušeji a nejsrozumitelněji, abyste se v něm sami vyznali. Jedině tak budete schopni zodpovědět jakoukoli otázku ze strany investora.


3


Jak mám validovat svůj produkt?

Validace se liší projekt od projektu. Je klíčové dostat produkt k úvodní mase potenciálních zákazníků, kteří vystihují dlouhodobou cílovou skupinu. Tito lidé se nazývají early adopters. Pokud o projekt mají zájem, skvělé. Pokud ne, je potřeba zacílit jinak.

Počítejte s tím, že produkt bude potřeba vícekrát měnit. Proto vždy pracujte s minimální nutnou variantou svého produktu nebo služby, kterou jdete představit zákazníkům. Říká se jí MVP = Minimum Viable Product.


4

Kde a jak najdu na trhu svou konkurenci a jak se s ní mám porovnávat?

Nejprve si udělejte podrobnou rešerši na internetu. Souběžně se snažte získat názory od vašich potenciálních zákazníků (jaký jiný produkt kupují a co je k tomu vede?) a od dodavatelů.


5


Kdo mi s tím vším může pomoci?

Můžete se obrátit na rodinu, přátele, zkušené lidi z odvětví anebo na nezávislé experty. Pokud se vám podaří zaujmout lidi ze svého širšího okolí natolik, aby vám s prvními kroky pomáhali zadarmo, protože projektu věří, je to zároveň zajímavý signál pro investora.