7 otázek, na které by měl váš startup znát odpověď

Návody, Rozhovory

Základní princip startupu je co nejrychleji růst a všechno ostatní řešit potom. O tom, že se to nevyplácí a že je lepší postavit firmu na pevných základech, jsme psali již v březnovém rozhovoru s Přemyslem Líbalem. Tentokrát jsme našeho kopilota poprosili, aby nám prozradil, jaké položky na právním check-listu by měl mít každý startup odškrtnuté.

I přesto, že každá firma je jiná a každý produkt nebo služba mají svá specifika, všechny startupy by se měly zamyslet nad následujícími sedmi otázkami:

  1. Je to, co jsme vymysleli, unikátní? A pokud ano, v čem?
  2. Dá se to nějak chránit?
  3. Jakou firmu založíme a kde?
  4. Kdo co bude dělat?
  5. Co, komu a jak budeme prodávat?
  6. Od koho, co a jak budeme nakupovat?
  7. Co nejhoršího se nám může stát?

Přemysl Líbal, mentor, právník a UP21 kopilot

Začněme pěkně popořádku.

1. Jak moc je to, co jsme vymysleli, unikátní?

Odpověď na tuto otázku ovlivní všechny vaše další odpovědi. Okopírování modelu, který v zahraničí skvěle funguje, sice může být úspěšné – takových firem máme u nás celou řadu – nicméně s tímto typem projektu pravděpodobně nebudete moci globálně růst nebo se vám nepodaří přesvědčit investory, kteří budou mít o globální růst zájem.

I když si myslíte, že váš nápad je jedinečný, často se skládá z věcí, které už někdo někde nějak řešil. V takovém případě je dobré si ověřit, jestli neporušujete cizí práva, jako například patenty a práva duševního vlastnictví.


2. Dá se to nějak chránit?

Pokud jste přesvědčení, že vaše řešení, produkt nebo služba jsou unikátní, je potřeba je ochránit proti potenciálním kopírovačům. Určitě se vyplatí si ověřit, jestli se vaše řešení dá patentovat nebo jestli z něj lze udělat průmyslový vzor. Dále je vhodné si co nejdříve zaregistrovat ochrannou známku a doménu a také se zamyslet nad tím, do jaké míry se dá vaše řešení chránit jako obchodní tajemství nebo důvěrné informace v rámci Smlouvy o mlčenlivosti.


3. Jakou firmu založíme a kde?

Chcete začít lokálně, z vlastních zdrojů, s místními angely investory nebo přes místní inkubátory? Pak vám stačí založení lokální entity a z ní můžete následně škálovat. Pokud ovšem chcete hned oslovovat investory v zahraničí, pak zvažte založení firmy rovnou tam.

Mám zkušenosti s řadou firem, které začaly u nás založením obyčejného s.r.o. a v zahraničí úspěly, ale i s řadou takových, které nejprve založily firmu v USA nebo ve Velké Británii, vynakládaly peníze na jejich správu a provoz a nakonec z toho nic nebylo. Je proto dobré si postup dobře promyslet jak z pohledu obchodního, tak i z pohledu nákladů, které budete hned od začátku vynakládat.


4. Kdo co bude co dělat?

To přece všichni vědí. Rozdělování titulů je totiž oblíbená kratochvíle startupistů. Já budu CEO, ty CTO, Adam CFO. To ale není odpověď na tuto otázku. Mnohem důležitější než pouhé rozdělování funkcí, je určení typu práce a množství času a energie, které bude každý firmě věnovat.

Ujasněte si proto, co budete dělat v případě, kdy určitý člověk své úkoly nebude plnit nebo nebude schopný je zvládat a jak člověka, ve kterém jste se “spletli”, dostanete z firmy ven. Zamyslete se nad tím, jak budete rozhodovat o podstatných věcech firmy a co vlastně ty podstatné věci z vašeho vlastního pohledu jsou. A určitě si řekněte se spoluzakladateli na rovinu, jaké máte představy o budoucím rozvoji firmy a o případném exitu.

Smlouvy a dohody vznikají od toho, aby řešily problémové situace a věřte tomu, že problémy se objeví. Všechny výše zmíněné okolnosti proto upravte ve Smlouvě o výkonu práv společníků, která se tvoří nad rámec společenské smlouvy.5. Co, komu a jak budeme prodávat?

Funguje vaše firma jako B2B (Business to Business), B2C (Business to Customer), B2B2C (Business to Business to Customer) nebo úplně jinak, protože jste zcela unikátní? Jak je známo, každý z těchto modelů má svá specifika. Smluvní vztahy se liší v závislosti na tom, jestli prodáváte velkým korporacím, menším a středním firmám nebo koncovým zákazníkům.

Na základě toho potom budete mít buď všeobecné obchodní podmínky a jednoduché formulářové smlouvy, nebo jen objednávky, nebo všechno poběží pouze online. Tak jako tak vás však čeká příprava všeobecných obchodních podmínek, vzorových smluv a zpracování osobních údajů v souladu s naším milým Obecným nařízením o ochraně osobních údajů (angl. General Data Protection Regulation neboli GDPR).


6. Od koho, co a jak budeme nakupovat?

Dodavatelé, poskytovatelé služeb a zaměstnanci. Toto jsou lidé, se kterými budete dennodenně v kontaktu a pokud chcete mít vše v nejlepším pořádku, měli byste si všechny tyto vztahy smluvně ošetřit. Začněte tím, že všechna majetková práva k autorským dílům, tedy cokoliv, co pro vás bude interně a externě vyvíjeno, budou patřit vám. Chraňte si vaše obchodní tajemství a zajistěte se smluvně pro případ, že vám partneři nedodají v čase to, co vám slíbili, a ošetřete si co nejvíc možných rizik.


7. Co nejhoršího se může stát?

Možná, že jako první vás začnou napadat věci jako obvinění, pokuty a soudní řízení. Z vašich odpovědí na předchozí otázky totiž vypadne tolik věcí, že pokud budete chtít všechno ošetřit najednou, hned a dokonale, budete mít s největší pravděpodobností chuť se na všechno vykašlat anebo to vypustit. Ale to by rozhodně nebylo dobré rozhodnutí.

Nepropadejte panice! Zkuste se zamyslet nad jednotlivými body z pohledu, co nejhoršího se může stát a jak to může ohrozit vás a váš projekt. Poté začněte jednotlivé věci prioritizovat podle míry rizika a řešit jednu po druhé.


A na závěr ještě jeden tip.

Vybírejte si opatrně lidi, se kterými pracujete, a ověřujte si, jaká je jejich skutečná motivace. Najděte si mentory a kouče, kteří už si ve své kariéře něčím prošli a kteří vám pomohou vyhnout se zbytečným chybám a minimalizovat dopad těch stávajících.

autor: Veronika Perková

Přemysl Líbal je právník, poradce, mentor a kouč s více než 30letou praxí především v oblasti informačních technologií, smluvních vztahů, vytváření obchodních modelů, autorských práv, elektronického publikování a digitální reklamy. Podílel se na realizaci projektů v Evropě, Africe, Asii i obou Amerikách. Pracoval pro významné nadnárodní technologické společnosti, malé a střední firmy, začínající podnikatele a startupy. Sám se označuje za „rozjížděče“, který pomáhá věci rozhýbat a nacházet řešení.

Chcete zasílat pozvánky na akce a novinky?

Proč odebírat?

Získáte informovat o nás, našich startupech, networku kolem nás a budeme vás zvát na akce, které pro vás pořádáme.

Blog & Novinky

Hlavní hvězdou letošního Startup World Cup & Summitu bude Tosca Musk

Hlavními hvězdami letošního ročníku Startup World Cup & Summitu (SWCSummit) budou Tosca Musk – úspěšná sestra bratra Elona, která je zakladatelkou streamovací platformy Passionflix. A teké Marvin Liao – spolumajitel společnosti 500 Startups, jednoho z nejúspěšnějších startupových akcelerátolů.

Václav Pavlečka: I v „našem malém Česku“ lze odstartovat globální byznys

Václav Pavlečka zná velmi dobře českou startupovou scénu, ať už ze své pozice investora, nebo jako spolupořadatel unikátní akce – kontinentálního finále soutěže Startup World Cup & Summit.

Ženy ve startupech: UP21, ShipMonk, Behavee

Přinášíme vám úvodní díl série rozhovorů s dámami ze startupového prostředí. Startupy jsou pro první z nich svět plný příběhů, který ji nikdy nepřestane fascinovat. Druhou na daném prostředí baví pulzující atmosféra v práci a možnost ji spoluutvářet. Třetí zalichotilo, že technologičtí a konzultační „geekové“ stály o názor „ženy v letech“.