Business plan není alfa omega byznysu

Rozhovory

Business plan je jako pomyslná plavba na lodi. Záchranné čluny a vyškolený personál sice dávají člověku pocit jistoty, ale nedokážou mu zaručit, že v případě ztroskotání z toho všichni vyjdou se suchou nohou. Jako každý plán je i business plan pouhým vodítkem, které podnikateli pomáhá orientovat se v rychle měnícím se prostředí. Je dobré ho mít, ale nemá cenu na něj bezvýhradně spoléhat. Více o business plánu nám řekli náš CFO Martin Vápeník a ředitel Captaworks Petr Zavoral.

Jak by měl vypadat dobrý business plan?

Petr: Kvalitní business plán by měl být strukturovaný, jednoduchý, dosažitelný a měřitelný. Na začátku úplně postačí elevator pitch. Postupem času se plán rozvíjí a doplňuje. Na samotné formě příliš nezáleží; může to být text, grafika, nebo třeba i komiks, pokud dokáže vyjádřit vše podstatné.

Martin: Z finančního hlediska by měl business plan obsahovat komplexní zamyšlení nad každou oblastí podnikání, včetně finanční projekce, týmu, konkurence, marketingu, obchodu a logistiky produktu. Vzhledem k tomu, že se u startupů všechno rychle mění, jedná se o živý dokument. Proto je důležité, aby byl model už od začátku flexibilní a daly se do něj zapracovat změny.

Kdo by ho měl vytvářet?

Petr: Na jeho tvorbě by se měl podílet celý tým. Hlavní je, aby to lidi bavilo a měli chuť se nad ním sejít třeba jednou za kvartál. Občas to vypadá, jako by celé podnikání stálo na business planu, ale tak to není. Je to pouhá pomůcka, která člověka vede. Pokud ji navíc dokáže pojmout kreativně a vymyslet k ní příběh, pak je to věrohodné pro tým, okolí i investory.

Martin: Souhlasím, že by to měl být tvůrčí proces celého týmu. Každý člověk, ať už je z marketingu, účetnictví, nebo z obchodu, by se měl vyjádřit k oblasti, za kterou je zodpovědný. Lidé by s plánem měli být spjatí, protože podle něho v práci každý den jednají.

Už vím, jak by měl plán vypadat. Poradíte mně, jak bych ho měla dát dohromady?

Petr: Neexistuje jeden správný návod. Jeho podoba se liší v závislosti na typu firmy, její velikosti a složení týmu. Business plan malého startupu bude vypadat úplně jinak než ten společnosti ČEZ. Pokud hledáte inspiraci, tak rozhodně doporučuji podívat se na business model canvas a na knihu Tima Berryho The Plan-As-You-Go Business Plan.

Martin: Podle mě je nejdůležitější začít myšlenkou, proč tu věc vůbec dělám. Proč není to, že vyvíjím aplikaci, protože mě to baví, ale to, že to má nějaký vyšší cíl. Takový Apple umí své produkty komunikovat skvěle. Když přišel na trh s iPodem, tak ho neprezentoval jako namakaný gadget, ale jako něco, co každému umožní mít 1000 písniček v kapse. Koneční zákazníci na to slyší mnohem lépe. Když lidem řeknu, že jsem vyvinul super aplikaci, tak si řeknou: “Bezva, ale proč bych ji měl chtít?” No, a když na tohle přijdu, tak potom můžu začít řešit finanční model.

Ve světě startupů se všechno neustále mění. Není plánování kontraproduktivní?

Petr: Myslím si, že právě naopak. Když člověk plánuje, tak se tím připravuje na změny. Jde spíše o ten proces, než o to, že by vše muselo jít podle plánu. Hodně lidí spoléhá jenom na jednu verzi plánu, ale člověk by měl mít vždy v záloze plán B. Obecně se hodí mít několik variant – jednu optimistickou, druhou pesimistickou a třetí optimální. Podnikání se potom pohybuje někde v tomto rozmezí. Je prostě dobré být připravený i na rizika.

Martin: Samozřejmě, že to jde i bez plánu. Google na začátku taky dlouho neměl byznys model, ani prodejní strategii. Měli skvělou službu, která jim umožnila se prosadit i bez toho. Až později přišli s reklamami, které jim začaly vydělávat. Plán není alfa a omega byznysu. Je to pomocná věc, která vede projekt, lidi a tým. Držet se fixně plánu, protože jsme si to jednou naplánovali a nechat proplouvat příležitosti mezi prsty, rozhodně nedoporučuji. Business plan je věc, která mi má pomáhat dostat se tam, kam chci, ne mě omezovat.