Byznys plán děláte hlavně pro sebe, říká CFO UP21 Martin Vápeník

Rozhovory

Na dotaz how to make a business plan vám Google vrátí přes dvě a půl miliardy výsledků. Pak aby se v tom člověk, obzvlášť pokud zakládá svůj první startup, vyznal. “Kvalitní byznys plán přitom nemusí být šedesátistránkový elaborát, kterým se pokusíte detailně naplánovat své podnikání na příštích deset let,” říká Martin Vápeník, který startupům se sestavením finančního plánu pomáhá během jejich inkubace v UP21.

V jaké fázi startupu bych se měl vytvořením byznys plánu začít zabývat?

Byznys plán by měl mít každý startup do určité míry promyšlený hned na začátku, i kdyby to mělo být jen v hlavě foundera. Bez toho nedokážeš kvalifikovaně posoudit, jestli má tvůj startup potenciál uspět na trhu, zakládáš ho v podstatě na slepo. Samozřejmě nemůžeš jít hned do detailů, na začátku života každého startupu je obrovské množství neznámých.

Minimálně bys měl ale vědět například, co budeš vyrábět, jak to budeš vyrábět a s jakou cenovkou to musíš prodat zákazníkovi, aby firma vydělávala. Byznys plán pak reviduješ a zpřesňuješ podle toho, jak se podnikání vyvíjí.

Existuje nějaký milník, kdy už to bez sepsaného byznys plánu opravdu nepůjde dál?

Byznys plán po tobě stoprocentně bude chtít každý potenciální investor, se kterým si domluvíš schůzku, a každá banka, do které si půjdeš pro podnikatelský úvěr. Byla by ale chyba vnímat celý dokument jako nutné zlo, které děláš pro někoho jiného. Byznys plán děláš v první řadě pro sebe. Jedině díky němu se vyhneš situacím, kdy třeba půl roku vyvíjíš produkt a až těsně před uvedením na trh zjistíš, že ho kvůli vysokým nákladům musíš prodávat za cenu, kterou nikdo nebude ochotný zaplatit.

Martin Vápeník, CFO v UP21 a Investment Partnerem venture kapitálového fondu STAR*21.

Co když svůj startup rozjíždím v nově vznikající oblasti – například v PropTechu – kterou se zatím mnoho firem nezabývá a nemám se tím pádem od čeho odrazit?

Zrovna v PropTechu inkubujeme startup Spaceflow. Kdybychom zhruba dva roky zpátky hledali například informace o konkurenci, které by nám pomohly při sestavení byznys plánu, moc by jich nebylo. Celý obor byl tou dobou v plenkách a pro startupy, které se do něj pustily, to byla o to větší výzva. Finanční predikce mají v takovém případě víc neznámých a neukazují se jako tak přesné jako v tradičnějších oblastech byznysu.

V tom případě je vhodné plánovat ve scénářích (optimistický, realistický, pesimistický) a dělat citlivostní analýzu jednotlivých vstupů, abychom věděli, který vstup má největší vliv na konečný výsledek a na ten, případně na skupinu vybraných vstupů, se tedy nejvíc zaměřit. Startupy ale na oplátku získávají cenný náskok před ostatními, kteří se do daného segmentu pustí o rok dva později. Business plán se následně upřesňuje, jak přibývají informace o trhu, konkurenci a vlastním rozvoji. 

Jsi členem main boardu, který s foundery absolvuje první schůzky a rozhoduje, jaké startupy bude UP21 inkubovat. Jakou roli v téhle “oťukávací” fázi hraje (ne)kvalita byznys plánu?

Nečekám, že na první schůzku přinese founder dokonale zpracovaný byznys plán, ke kterému nebude mít nikdo z boardu žádné komentáře. I kdyby byl stoprocentně v pořádku po stránce výpočtů, všech finančních návazností a dalších technikálií, je naprosto běžné, že máme z pozice investora jiný pohled na věc než sám startupista. Například SENS, který vyrábí tyčinky s cvrččí moukou, se chtěl podle původního byznys plánu soustředit jen a pouze na přímý prodej koncovým zákazníkům. My jsme věřili, že obchodní výsledky budou násobně lepší, když půjdou i po velkých odběratelích a supermarketech.

V plánu jsme tak neřešili tolik technikálie jako podstatu celého byznys modelu. Na prvních schůzkách je pro nás každopádně důležitější to, jestli si s founderem porozumíme na lidské úrovni a v celkovém pohledu na směřování startupu než to, že má dvě tři chyby v byznys plánu. Nekvalitní business plán spíš tedy celý proces zdržuje a prodlužuje. 

Jakou má mít byznys plán formu? Dá se říct, že i v tomhle existují trendy?

Trendy bych to úplně nenazval, podobu byznys plánů mění spíš proměna byznysu jako takového. Startupy zpravidla vstupují na technologické trhy, které se vyvíjejí neskutečně rychle. Pak nemá smysl sepisovat plán jako “slohovku” o padesáti, šedesáti stranách. Founderovi a věřím, že i každému investorovi, stačí heslovitá a přímočará forma, ve které si snadno najde, co potřebuje, a která se dá zároveň snadno aktualizovat, kdykoli je třeba. U startupů většinou tedy stačí několika slidová prezentace (PitchDeck) a finanční plán v Excelu. 

Nevíte jak na finanční plán? Připravili jsme pro vás podrobný návod, jak na to. 

Kategorie
Jak vytvořit skvělý finanční plán
Přečtěte si také
Jak vytvořit skvělý finanční plán

Když jsi nakousnul téma aktualizace byznys plánu, jak často bys ji doporučil?

Byznys plán je určitě potřeba aktualizovat hned, jak se ve startupu nebo jeho okolí stane nějaká zásadní změna. Když například klíčový dodavatel zvedne ceny o třicet procent, stávající finanční model přestává dávat smysl. V UP21 nám u inkubovaných startupů funguje systém revidování plánů na měsíční bázi.

Každý měsíc se s foundery sejdeme, probereme plnění nebo neplnění finančních cílů a řešíme, jaké změny udělat. Takhle byznys plán postupně iterujeme a stává se, že má na konci inkubace úplně jinou podobu, než s jakou za námi startup původně přišel.

Martin Vápeník, CFO UP21. Pomáhá startupům s finančním a strategickým plánováním, cash flow a hodnocením investičních záměrů. Mimo to je také Investment Partnerem venture kapitálového fondu STAR*21.

Chcete zasílat pozvánky na akce a novinky?

Proč odebírat?

Získáte informovat o nás, našich startupech, networku kolem nás a budeme vás zvát na akce, které pro vás pořádáme.

Blog & Novinky

Hlavní hvězdou letošního Startup World Cup & Summitu bude Tosca Musk

Hlavními hvězdami letošního ročníku Startup World Cup & Summitu (SWCSummit) budou Tosca Musk – úspěšná sestra bratra Elona, která je zakladatelkou streamovací platformy Passionflix. A teké Marvin Liao – spolumajitel společnosti 500 Startups, jednoho z nejúspěšnějších startupových akcelerátolů.

Václav Pavlečka: I v „našem malém Česku“ lze odstartovat globální byznys

Václav Pavlečka zná velmi dobře českou startupovou scénu, ať už ze své pozice investora, nebo jako spolupořadatel unikátní akce – kontinentálního finále soutěže Startup World Cup & Summit.

Ženy ve startupech: UP21, ShipMonk, Behavee

Přinášíme vám úvodní díl série rozhovorů s dámami ze startupového prostředí. Startupy jsou pro první z nich svět plný příběhů, který ji nikdy nepřestane fascinovat. Druhou na daném prostředí baví pulzující atmosféra v práci a možnost ji spoluutvářet. Třetí zalichotilo, že technologičtí a konzultační „geekové“ stály o názor „ženy v letech“.