Interview: Jak jsme sháněli investici pro SENS

Naše startupy, Rozhovory

Během dvou měsíců obepsali snad všechny české angel investory a seed fundy. Diáře jim praskaly ve švech; chodili totiž z jedné schůzky za druhou. Výsledek? Čtyři nabídky od investorů. Co pomohlo startupu SENS získat investice od UP21 se dozvíte v rozhovoru se zakladatelem SENS Danielem Vachem.

Je těžké dnes sehnat investici?
Myslím si, že bývaly horší časy. Není to špatné, ale zároveň to stále není nic jednoduchého. Je to full-time práce na nějakou dobu.

V jaké fázi jste byli, když jste hledali investici?
Bylo to zajímavé období, kdy jsme zařizovali velkovýrobu a u toho hledali velkého investora, který by nám ji zaplatil. Rozjeli jsme předtím kampaň na Kickstarteru, kde jsme vybrali několik set tisíc. Byl to pro nás důkaz toho, že je o náš startup zájem. Věděli jsme zároveň, že potřebujeme výrazně více peněz, než jsme dostali. V tu dobu jsme už navíc měli zpracovaný byznys plán z jedné soutěže, takže bych řekl, že jsme byli celkem připravení.

Jak probíhalo hledání investora?
Udělali jsme si rešerši českých angel investorů a seed fondů a snad všechny jsme je obepsali. Snažili jsme se komunikovat s co nejvíce lidmi a chodit na schůzky. První nabídku jsme dostali po měsíci a za dva měsíce jsme si plácli s UP21. Během té doby se nám dokonce ozvali někteří investoři sami, protože si o nás přečetli v médiích.

Co následovalo poté, co jste svůj nápad odprezentovali?
Pokud oběma stranám dával náš nápad smysl, přišly na řadu další schůzky, kde jsme diskutovali o investici. Zjistili jsme si všechny detaily, a pak jsme si dali čas na rozmyšlenou, kdy jsme vážili pro a proti. Obecně se říká, že si máš vyhradit 3-6 měsíců od doby, kdy si řekneš, že chceš investici, do doby, než podepíšeš smlouvu. Může to ale trvat i déle. Myslím si, že naše dva měsíce byly celkem nestandardní.

Co vám pomohlo získat peníze?
Myslím si, že investory zaujala naše trakce z Kickstarteru a líbilo se jim, že jsme spolu s Radkem už předtím podnikali a úspěšně vyexitovali jednu firmu. Kromě toho jsme měli celkem realistickou představu o investici. Byť jsme byli optimisté, náš business model nebyl postavený na hlavu a bylo jasné, kam chceme směřovat. Bylo z něj patrné, že chceme expandovat do zahraničí a že máme globální vizi.

Odnesl sis ze shánění investic i nějaké zajímavé zážitky?
Zažil jsem schůzku, kde nás investor extrémně z fleku pražil, což je vždy užitečné, protože nás to nutí o věcech přemýšlet. Jednou jsme byli zase na schůzce ve fondu, kde se nás zeptali, jestli jsme ochotní za investici ručit osobně. Tento fond jsme ihned odmítli, protože nám to z principu nedávalo smysl. Startupy jsou rizikové. Buď je z nich obří zisk, nebo žádný. A pokud má mít investor profit, my se jim nemůžeme upsat svou krví, a pak deset let splácet peníze. Takové záruky ke startupům nepatří.

Na základě čeho jste si vybrali současného investora?
Byli jsme, myslím, ve velmi nezvyklé situaci. Mohli jsme si vybrat ze čtyř investorů, kteří do toho chtěli jít - tři angel investorů a jednoho seed fondu. Nakonec jsme se rozhodli pro UP21, který nám nabídl smart money. Líbila se nám představa, že nedostaneme jenom peníze, ale také podpůrnou infrastrukturu k tomu.

Můžeš mi vysvětlit, co znamená pojem smart money?
Je to investice, která kromě peněz zahrnuje i vzdělávání, mentoring a služby (kanceláře, účetnictví, vývoj softwaru). Dostaneš se do prostředí, ve kterém se můžeš naplno věnovat své práci, získáš přístup k široké síti kontaktů a dostaneš podporu od zkušených lidí, kteří tě vedou dobrým směrem. Smart money znamená, že utratíš peníze chytřeji.

Můžeš na závěr dát lidem, co hledají investici, pár rad?

  • Udělejte si seznam všech potenciálních investorů a oslovte je.
  • Rezervujte si aspoň 2-3 měsíce času pro shánění investic.
  • Neskočte po první investici, která se namane. Nechejte si čas na rozmyšlenou.
  • Nehledejte jenom peníze, ale chtějte smart money.
  • Určitě bych lidem doporučil, ať si dobře připraví pitch deck, business plán a finanční plán. Z jejich prezentace musí být jasná idea jejich podnikání - co, proč a jak to chtějí dělat. Přijde mi fajn zúčastnit se pár soutěží a natrénovat si svůj elevator pitch.

Díky za rozhovor.