Jak prezentovat před investorem

Naše startupy, Návody, Rozhovory

Abyste v pár minutách prodali svou myšlenku, měli byste mluvit jednoduše a jasně. Detaily můžete nechat na jindy. Investory zajímá hlavně váš příběh, vaše odhodlání a to, jestli jste se dobře připravili. V rozhovoru s Danielem Vachem ze SENS se dozvíte vše potřebné o prezentaci před investorem.

Co důležitého ses naučil o prezentování?
Detaily hoď přes palubu. Na první schůzce nikoho nezajímají. Během prezentací se mi vždy vyplatilo držet se základní ideje, mírně ji rozvést, a potom se vyjádřit k týmu a základním věcem. Každý zakladatel musí být schopný vysvětlit, proč to, co dělá, dává jiným smysl, a proč to bude chtít někdo koupit. Tohle musí být průzračné jako voda.

Je tedy podle tebe schopnost mluvit jednoduše a srozumitelně rozhodující?
Ano, myslím si, že je nesmírně důležité umět zvolit tu správnou míru informací, o kterou se na dané schůzce podělíš. Na první schůzce stačí, když vysvětlíš, co je hlavní idea a co tě odlišuje od ostatních. Pokud investora zaujmeš, přijdou další schůzky, kde si vše vysvětlíte do podrobností. Nejhorší je, když ze sebe člověk začne chrlit všechno. Lidé potom nedokážou vyfiltrovat, co je důležité a co už není.

Jak dokážeš v pár minutách vyjádřit esenci toho, co děláš?
Ještě než začneš prezentovat, je podstatné pochopit do detailu svůj byznys. Musíš být schopný sám sobě vysvětlit, co, proč a jak to děláš. Až se tě někdo zeptá, jak chceš udělat to a ono, ty už to dopředu víš a nemusíš to vymýšlet na místě. Proto je potřeba nezanedbat přípravu. Investor hned pozná, kolik času dal člověk přípravě a na základě toho usoudí, jestli si investici zaslouží.

Čemu je dobré věnovat nejvíce času ve fázi příprav před prezentací?
Business planu a finančnímu plánu. Většina lidí finanční plán podcení a buď nevytvoří nic nebo něco velmi jednoduchého. To je kámen úrazu. Pokud je investor osvícený, vyžádá si dopracování, ale pro většinu investorů znamená špatně zpracovaný finanční plán červenou. Důležitý je taky pitch deck, neboli prezentace, kterou posíláš investorům k nahlédnutí a zároveň ji prezentuješ. Čím více jsou dokumenty vyšperkované, tím větší šance na úspěch.

Kolik času by měl přípravou startupista strávit?
Čistého času může příprava samotných dokumentů trvat 1-2 týdny, ale k sepsání potřebuješ mít detailní podklady. Není to tak, že si sedneš a vše napíšeš, musíš u psaní přemýšlet a hledat si informace. My jsme měli to štěstí, že jsme všechno měli připravené z jedné soutěže. Stačilo nám dokumenty mírně poupravit a mohli jsme je rozeslat.

Kromě dokumentů si ale člověk ještě musí nachystat elevator pitch. Jak?
Neexistuje na to univerzální recept, každopádně na internetu najdeš hodně rad, jak správně prezentovat. Inspiraci může člověk hledat na YouTube, kde jsou nahrané pitch decky nejslavnějších firem, které v poslední době získaly obrovské investice. Na školení US Mac v San Franciscu nám zdůrazňovali, ať se soustředíme na wow statement.

Co to je?
Je to tvrzení, kterým získáš něčí pozornost. Během 30 sekund musíš být schopný jasně, chytlavě, jednoduše a zajímavě předat svou myšlenku. Pokud v těch 30 sekundách člověka zaujmeš, věnuje ti další 4 minuty, a pak klidně dalších 25 minut. Takhle funguje princip držení pozornosti, se kterým musíš během prezentace pracovat.

Jak to vidíš ze své zkušenosti ty? Co investory po prezentační stránce zajímá?
Tvůj drive, odhodlanost, ochota věnovat všechen svůj čas a víra, že projekt vyjde. Investor musí vidět, že na projektu budeš makat a že jeho peníze nebudou promarněné. Každý startupista musí být schopný prokázat, že “když vy mi dáte tolik, já se do toho obuju a společně s parťáky se do toho opřeme.” Z prezentace by mělo být jasné, že zakladatelům jde hlavně o růst a úspěch firmy, ne o okamžitý výdělek. Důležitá je i část otázek. Člověk by měl mluvit na rovinu, nemlžit a být schopný rozumně mluvit o rizicích a nehrát si na to, že ví něco, co neví.

Zajímalo by mě ještě, jak se vám prezentuje ve dvou?
Dobře. Každý z nás totiž rozumí něčemu jinému a doplňujeme se. Když jeden něco neví, druhý ho může doplnit. Musíme se připravovat, abychom byli synchronní a věděli, co kdo říká. Ale rozhodně jsem rád, že jsme na to dva.


Mohl bys na závěr předat nějaké doporučení?
  • Dobře si připravte všechny materiály (business plan, finanční plán, pitch deck).
  • Přihlaste se do soutěže a získejte na svůj projekt zpětnou vazbu. Idea jsou 2 %, zbytek je exekuce. Mluvte o svém nápadu otevřeně s ostatními.
  • Při prezentování dejte najevo své nadšení a odhodlání pro věc.
  • Rozumně zjednodušujte a nezabývejte se příliš detaily.