Kapesní slovník základních buzzwordů pro startupové nováčky

Návody

Snad každé prostředí má svou specifickou hantýrku, to startupové nevyjímaje. Abyste se v něm dokázali pohybovat jako ryba ve vodě, běžný slovník by měl sem tam obohatit nějaký ten burn rate, due diligence nebo elevator pitch. A pokud teď nemáte ponětí, o čem je řeč, následující text je přesně pro vás.

Angel Investor

Andělský investor je v praxi většinou někdo, kdo vyšel z úspěšného startupu či jiného podniku. V daném prostředí se stále čile pohybuje, přičemž disponuje slušným obnosem, o který se za určitých podmínek rád podělí.

Jak říká náš CFO Martin Vápeník: “Angel investoři do startupů přinášejí nejen peníze, ale také své cenné zkušenosti z praxe – protože znají specifika trhu, umí správně poradit. Připravte se ovšem na to, že si angel investor pravděpodobně řekne o pořádnou porci podílu na vašem projektu. Rozumnou částkou je něco mezi 5–20 %.”

API

Aplikační programové rozhraní (application programming interface) je šikovný prostředek, díky kterému se mezi sebou mohou propojit softwarové aplikace různého původu. Specifikace API přibližuje, co je vše zapotřebí, aby se vývojář dostal k důležitým datům, se kterými může pracovat dál.

Burn Rate

Když se vás někdo zeptá, jaký máte burn rate, zajímá ho rychlost, kterou ve startupu utrácíte. Většinou se uvádí, kolik toho “propálíte” za měsíc, ale může jít i o jiné časové období.

Cap Table

Zkratka od pojmu Capitalization table označuje přehlednou tabulku, ve které se potkávají údaje o procentech vlastnického podílu ve startupu a veškerých domluvených equity. O posledním zmíněném výrazu se dočtete níže.

Due diligence

Pojem Due diligence by se dal volně přeložit jako „náležitá pozornost“, což od pravého významu nemá příliš daleko - jde totiž o soubor informací, které pro potenciálního investora shrnují nejdůležitější informace o startupu, ať už finanční, daňové, personální nebo třeba právní či technické. Due diligence pomáhá posoudit rizika a přesněji stanovit výši investice.

Elevator Pitch

Představte si, že ve výtahu potkáte investora snů. Dokážete mu prodat nápad, než vyjedete do patřičného podlaží? Přesně takhle vznikl pojem elevator pitch: je to krátká prezentace, která dokáže stručně a poutavě představit produkt, startup či cokoliv jiného, co je předmětem vašeho podnikání. Řeč, která se vám bude hodit nejen ve zdviži, ale zejména na konferencích nebo jiných networkingových akcích.

Equity

Jiným slovem podíl, o který si řekne investor, a který mu v případě úspěchu startupu přistane na účtu. Chcete-li to složitěji: vlastnictví aktiv po vypořádání pasiv a dluhů.

Growth Hacking

Proces založený na využití dat, během kterého startupy rychle střídají jednotlivé komunikační kanály a snaží se cílové zákazníky zasáhnout různými inovativními cestami. Je to osvědčený způsob, jak dostat nápady do světa.

Inkubátor/Akcelerátor

Dvě podobné věci, ale existuje mezi nimi jeden zásadní rozdíl. Inkubátor je místo, ve kterém se se svým startupem fyzicky usadíte, kde vám umožní jej rozvíjet a kde se potkáte s dalšími foundery, investory a také mentory.

Akcelerátor funguje podobně, ale v kratším časovém období - jde často o několik měsíců intenzivního soustředění, které umožní vykřesat produkt nebo službu k dokonalosti a dostat ji od seed investice k venture kapitálovým fondům a andělským investorům.

LTV/CAC

Čísla jsou ve startupech to první a poslední, tyto dva pojmy si proto raději zapamatujte. LTV (lifetime value) označuje, kolik peněz přiteče od uživatelů produktu, a CAC (cost of acquiring) zase říká, kolik stojí takového zákazníka získat. Výsledný balanc mezi těmito dvěma údaji dokáže v mnoha případech předvídat, zda má startup šanci na úspěch. 

Market-fit

Market-fit znamená fázi ve vývoji produktu, kdy už zákazníci produkt kupují (je o něj na trhu zájem). S market-fit produktem se nabírají první zákazníci, přichází první feedback a měří se zájem o daný nápad.

MVP

Minimum viable product je produkt s nejmenší možnou funkcionalitou, který má za cíl získat první zpětnou vazbu od uživatelů. Pomáhá si ujasnit, co trh chce a očekává, a naopak opustit slepé uličky ve vývoji. Nejde přitom o nedodělávku, ale produkt s klíčovými funkcemi, jejichž testování pomůže jednak zkrátit čas ke spuštění projektu, a hlavně spustit projekt takový, co bude mít větší šanci prorazit.

Pain Point

Každý startup vzniká proto, aby něco vyřešil - díru na trhu, poptávku po něčem neexistujícím. A to je právě pain point. Nedostatek, který si žádá řešení.

Venture Financing

Jinak řečeno rizikové financování - venture kapitálové fondy investují do rychle rostoucích projektů v jejich rané fázi.

Chcete zasílat pozvánky na akce a novinky?

Proč odebírat?

Získáte informovat o nás, našich startupech, networku kolem nás a budeme vás zvát na akce, které pro vás pořádáme.

Blog & Novinky

48 milionů korun pro cvrčky. Čeští Sens hlásí rekordní potravinovou investici

Český startup Sens, vyrábějící potraviny ze cvrččího proteinu, si připsal čerstvou investici ve výši 1,9 milionu eur – tedy zhruba 48 milionů korun. Jde o největší přísun kapitálu, jaký kdy tuzemský startup z tohoto oboru zaznamenal.

Před únikovými hrami není v Praze úniku

Zcela jiný koncept nabízejí například Hunter Games, které v Praze nabízejí až 12 her. Zaměřují se především na bojové hry venku, zpestřit se jimi dá například i cesta vlakem z Prahy do Ostravy, kdy si může zahrát i padesát hráčů, kteří se rozdělí do ně- kolika týmů a využívají při tom aplikace na svých telefonech.

Realitní investor Allianz dává šanci českému start-upu

Tuzemská začínající firma Spaceflow zís- kala prestižní projekt v rakouském hlavním městě. Jeden z největších světových investorů do realit Allianz Real Estate mu podle zjištění deníku E15 zadal vytvoření aplikace pro nový kance- lářský komplex The Icon v centru Vídně. Kontrakt firmě otevře cestu do dalších projektů Allianz.

Tip na 7 + 1 vánočních dárků na poslední chvíli od českých startupů
Přečtěte si také
Tip na 7 + 1 vánočních dárků na poslední chvíli od českých startupů
Spořitelna chce start-upům pomáhat přejít údolí smrti. Kromě kapitálu nabídne i poradenství

Nejstarší tuzemská banka začíná investovat do rozvíjejících se technologických firem. Nový program České spořitelny má za cíl hledat nadějné start­-upy a podpořit je nejen potřebným kapitálem, ale i poradenstvím, takzvanou inkubací.

Proč je hospodárnost sítí sexy tématem pro investora aneb jak jsme v Air Ventures investovali do startupu Cross Network Intelligence
Přečtěte si také
Proč je hospodárnost sítí sexy tématem pro investora aneb jak jsme v Air Ventures investovali do startupu Cross Network Intelligence