Káva s investorem - tak jakou si dáte?

Rozhovory

Každý startupista očekává od spolupráce s investorem něco jiného. Někteří chtějí jen velký balík peněz, jiní smart money. Nás však zajímalo, co hledají startupisté, kteří se účastní naší Kávy s investorem. A tak jsme se jich zeptali. Sestava byla tentokrát mezinárodní - Slovensko, Česko a Francie.

Tomáš Kvasnovský
Zakladatel Smart Record - iOS aplikace na přepis mluvené řeči

Jaká část zpětné vazby ti přišla nejužitečnější?
Zaujal mě komentář Martina Vápeníka, který říkal, že máme příliš mnoho zdrojů příjmů, které můžou být problematické prodávat ve stejnou chvíli. Měli bychom se zaměřit na jeden konkrétní zdroj příjmů a ostatní rozvíjet návazně.

Kde jinde jsi získával zpětnou vazbu?
Hlavně od našich zákazníků. Jednáme ještě s inkubátorem Silicon Valley Launchpad, od kterého jsme dostali další cennou zpětnou vazbu, a zúčastnili jsme se také soutěže Europe Startup Week v Liberci, kde jsme skončili druzí.

Na základě čeho si vybíráš inkubátor, od kterého bys chtěl získat investici?
Na základě referencí od jiných lidí, kteří tam už dříve byli nebo znají lidi, co inkubátor vedou. Dále mě zajímá portfolio startupů a to, čeho už inkubátor dosáhl.

Jaký vztah bys chtěl mít s investorem?
Investor by měl být člověk, který participuje na chodu firmy, je schopný říct kritiku a předávat odzkoušené rady. Nehledám pouze peníze, ale také zkušeného investora, který má dobré vazby v byznysu.


Hanuš Zvolský & Martin Holček
Spoluzakladatelé Cleany - aplikace na čištění oblečení

Jaká část zpětné vazby ti přišla nejužitečnější?
Bylo pro nás přínosné zjistit, že náš projekt není úplná blbost. Během 15 min ale nebylo dost času se bavit o konkrétních detailech, takže jsme se moc nových informací nedozvěděli. Spíše to bylo tak, že nám věnoval čas člověk, který má s byznysem větší zkušenosti. Celkově mně to přišlo jako velice příjemná seznamovací akce, kterou jsme pozitivně zakončili, protože se znovu uvidíme.

Kde jinde jste získávali zpětnou vazbu?
Začínali jsme u rodiny a u přátel, kterých jsme se ptali, jestli je to vůbec dobrý nápad. Teď už se snažíme mluvit hlavně s cizími lidmi, kteří nám otevřeně řeknou svůj názor. Na projektu pracujeme dva, každý jsme trochu jiný a naše různé pohledy jsou přínosné.

Podle čeho si vybíráte investora?
Hledáme synergii a snažíme se přemýšlet, jestli dává spolupráce s investorem smysl pro nás i pro ně. Díváme se na portfolio startupů, které inkubátor podpořil, a hledáme takové, které nabízejí smart money. V UP21 známe zakladatele Shipvio Andrého Draveckého, spolužáka z iCollege.

Jaký vztah bys chtěl mít s investorem?
V ideálním případě by to měl být partner se zkušenostmi, kterému na našem projektu záleží, vidí v něm potenciál a má k němu vztah. Měl by mít chuť, energii a čas s námi probírat nápad a měli bychom si lidsky sednout. Zkušenosti a rady ušetří mnoho peněz, času a omylů a posunou projekt dopředu.


Thomas Rovayaz
Zakladatel Naash - mobilní aplikace na hledání spolubydlících

Jaká část zpětné vazby ti přišla nejužitečnější?
Celé to bylo to super. Dostal jsem od Václava velice užitečný feedback. Musím více zapracovat na byznys modelu a škálovatelnosti. Celkově ho projekt zaujal a jakmile to v týmu dopracujeme, setkáme se znovu.

Kde jinde jste získávali zpětnou vazbu?
Naše aplikace se zaměřuje na studenty na výměnném pobytu, takže jsem se o ní bavil se všemi svými kamarády z Erasmu, kterým se nápad líbil. V Praze bydlím už rok a půl a slýchám stále o tom, jaké potíže lidé mají s hledáním bydlení. Aplikaci už máme vyvinutou a používá ji pár lidí.

Podle čeho si vybíráš investora?
Podle toho, co už udělal, jak to dělal a podle mého pocitu. Sleduji to, jak se mnou mluví, jedná a co říká o potenciální spolupráci.

Jaký vztah bys chtěl mít s investorem?
Chtěl bych, aby investor byl zároveň mentorem a aby mi pomohl s rozvojem projektu. V této fázi hledáme pouze malý rozpočet na testování naší myšlenky na několik měsíců a poté uvidíme.