Klasické modely stranou. Jak v UP21 určujeme hodnotu startupů?

Návody, Rozhovory

“Startupy v rané fázi typicky nemají stabilní tržby, natož pak zisk. Pro výpočet jejich hodnoty proto nemůžeme použít klasické finanční modely, které se učí na univerzitách a které pomohou jen u valuace zavedených firem,” říká analytička UP21 Anna Efros. Jak tedy hodnotu startupu určujeme – a jak si ji můžete spočítat sami, než se vydáte na první “oťukávací” schůzku s investorem?

Při určování hodnoty early-stage startupu samozřejmě vždy záleží na tom, v jaké fázi vývoje se nachází váš produkt a jak je složený váš tým. Naprosto stěžejním faktorem jsou však celkové náklady, které budete muset vynaložit na rozjezd byznysu v příštím zhruba roce až roce a půl.

"V případě, že nemůžeme valuaci založit na dosavadních tržbách a zisku, musíme se odrazit právě od nákladů, které by měl mít každý startup podrobně zmapované a zahrnuté ve svém finančním plánu, když k nám nebo k jinému investorovi přichází na první schůzku,"vysvětluje Anna.

A jsou to právě náklady, co vám v začátcích pomůže alespoň odhadnout hodnotu svého projektu, než se za investorem vydáte. Proč to řešit? Protože je pochopitelné, že chcete investici získat co nejvýhodněji, což přeloženo do lidské řeči znamená, že se chcete vzdát co možná nejmenšího podílu za co možná nejvyšší příliv financí.

Anna Efros, UP21 analytička

Jak tedy valuaci startupu na základě dosavadních a budoucích nákladů vypočítáte? Pokračuje opět Anna. “U startupů řešíme takzvanou post-money valuation. Řekněme, že si jdete pro investici 1 milion eur, a jste připravení vzdát se za to čtvrtiny své firmy. Vaše post-money valuation bude 4 miliony eur. Všimněte si, že post-money valuation zahrnuje i prostředky, o které si v tu chvíli říkáte, tedy ocenění vašeho projektu včetně částky, kterou do něj vloží nový investor.”

Výpočet stávající hodnoty startupu, tedy valuace v situaci, kdy investice z jakéhokoliv důvodu nevyjde, je potom přesně tak logický, jak byste čekali: “Ocenění před post-money valuation vypočítáte odečtením investované částky od ocenění po post-money valuation. V našem příkladu by tedy startup dosáhl pre-money hodnoty 3 milionů eur.”

A jak valuace probíhá v praxi, když se svým projektem přijdete před main board do UP21? Podle stejného vzorce, jen z opačného konce. “Vždy máme dopředu stanovené, jaký podíl bychom za inkubaci a investici chtěli v projektu získat. Svou představu pak porovnáváme s finančním plánem, který founder zpracoval, a hledáme cestu, jak navázat spolupráci, která bude z finančního pohledu dávat smysl oběma stranám. Platí, že minimum, které musí každý founder vědět, je kolik peněz potřebuje získat a na jak dlouho mu musí vystačit. Budoucí tržby nebo zisk v téhle fázi do rovnice nezahrnujeme, v early-stage startupu je na to ještě brzy,” uzavírá Anna.

Proces valuace se změní, jakmile se váš startup posune blíž k Series A a dalším investičním kolům. O výpočtu hodnoty firmy ve fázi, kdy stabilně generuje zisk nebo dokonce chystá IPO, ani nemluvě. O tom ale zase někdy příště.

Anna Efros. V UP21 jsem se startupy, které inkubujeme, v denním kontaktu. Řeším s nimi převážně jejich finance a operativu kolem nich, ale část mé práce je také screening trhu a vyhledávání nových investičních příležitostí. Jsem zodpovědná za due dilligence, jako analytička se zabývám drobnými detaily ve finančních modelech a business plánech a v neposlední řadě pomáhám CFO UP21 řídit finance inkubovaných startupů.

Chcete zasílat pozvánky na akce a novinky?

Proč odebírat?

Získáte informovat o nás, našich startupech, networku kolem nás a budeme vás zvát na akce, které pro vás pořádáme.

Blog & Novinky

Hlavní hvězdou letošního Startup World Cup & Summitu bude Tosca Musk

Hlavními hvězdami letošního ročníku Startup World Cup & Summitu (SWCSummit) budou Tosca Musk – úspěšná sestra bratra Elona, která je zakladatelkou streamovací platformy Passionflix. A teké Marvin Liao – spolumajitel společnosti 500 Startups, jednoho z nejúspěšnějších startupových akcelerátolů.

Václav Pavlečka: I v „našem malém Česku“ lze odstartovat globální byznys

Václav Pavlečka zná velmi dobře českou startupovou scénu, ať už ze své pozice investora, nebo jako spolupořadatel unikátní akce – kontinentálního finále soutěže Startup World Cup & Summit.

Ženy ve startupech: UP21, ShipMonk, Behavee

Přinášíme vám úvodní díl série rozhovorů s dámami ze startupového prostředí. Startupy jsou pro první z nich svět plný příběhů, který ji nikdy nepřestane fascinovat. Druhou na daném prostředí baví pulzující atmosféra v práci a možnost ji spoluutvářet. Třetí zalichotilo, že technologičtí a konzultační „geekové“ stály o názor „ženy v letech“.