Korporátní zkušenosti se startupům hodí, říká UP21 kopilotka Lenka Heřmánková

Rozhovory

O významu kopilotů – profesionálů, kteří se místo “externího poradce” stávají přímou součástí inkubovaných startupů – jsme psali nedávno. Abychom vám však ukázali, jak spolupráce funguje prakticky, jednoho z nich jsme rovnou vyzpovídali. Vlastně jednu z nich, konkrétně Lenku Heřmánkovou, business development manažerku z ČSOB, která radí startupu sdílejprostor.cz.

Posledních osm let pracujete na manažerské pozici v ČSOB. Jak jste se dostala k mentorování v UP21?

Před rokem a půl jsem potkala Petra Sobotku, který dělá kopilota v UP21. Společně jsme pracovali na tom, abychom nabídli jeden startupový produkt korporaci a přitom jsem se dozvěděla o možnosti angažovat se v inkubátoru UP21.

Od podzimu 2018 tak sedím v Idea Boardu, kam chodí startupy prezentovat své nápady a v dubnu 2019 jsem se stala kopilotkou startupu sdílejprostor.cz.

Proč jste si vybrala právě tento startup?

V březnu jsem se zúčastnila speed mentoringové akce, kam si vybrané startupy přišly popovídat s mentory o svých produktech a získat na ně zpětnou vazbu. Tam jsem se poprvé potkala se zakladatelkou sdílejprostor.cz Vlaďkou Koncarovou a ona následně projevila zájem o to, abychom navázaly spolupráci.

Lenka Heřmánková, UP21 kopilot a Business Develover v ČSOB

S čím konkrétně Vlaďce radíte?

Děláme refresh celé myšlenky. Na začátku května jsme udělaly focus group (pozn. redakce: moderovaná diskuze s cílovou skupinou), abychom si ověřily potřeby trhu a budoucích zákazníků a co chtějí. Nyní se posouváme k tvorbě jednoduchého byznys plánu, ze kterého budeme postupně tvořit strategický plán a komunikační a marketingovou strategii.

Myslíte si, že pro malý startup jsou vaše zkušenosti z velké korporace relevantní?

Jsem přesvědčená, že ano. Pro Vlaďku je určitě inspirativní projektové a procesní řízení, které je pro korporace typické. Navíc při spolupráci se dozvídá, že ne vždy je možné vše zvládnout v jednom člověku. Když pracujete v korporaci, poznáte mnoho lidí a naučíte se spolupracovat, delegovat a sdílet.

Toto může motivovat startupisty k tomu, aby k sobě někoho přizvali do týmu, případně navázali spolupráci s externisty. Všímám si i toho, že pro většinu startupů je nepochopitelné, že o určité změně v korporaci rozhoduje 6-10 lidí a že vyjádření může trvat až několik týdnů. I to je pro startupy dobré vědět. 

Lenka Heřmánková, UP21 kopilot a Business Develover v ČSOB

Jak probíhají vaše konzultace?

Scházíme se zhruba jednou týdně a probíráme to, co se událo a plánujeme další kroky. Například k focus group jsme připravovaly zvací dopis, vytvářely seznam pozvaných, řešily technické zázemí a vymýšlely otázky. Během týdne pracuje Vlaďka na jednotlivých úkolech, setkává se s lidmi, se kterými ji propojuji, a získává názory expertů na různé oblasti.  

Kolik času týdně do mentorování investujete?

Většinou to jsou 1–2 hodiny týdně. Co se týká přípravy, záleží na tom, co řešíme.

Jaké cíle jste si stanovily?

Vlaďka chce vytvořit zcela novou kategorii na nemovitostním trhu (pozn. redakce: sdílení nevyužitých prostor). Společně bychom to chtěly dotáhnout do stavu, kdy budou její služby používat správní klienti a kdy bude její byznys výdělečně fungovat. V září je v plánu spustit web v novém designu. V první fázi se chceme soustředit na nábor nabídek a v té druhé dát více prostoru poptávajícím.

Lenka Heřmánková je business development manager. Své dosavadní kariérní zkušenosti sbírá ve velkých i menších firmách. Působila na různých úrovních ve firmách od key account manažerky po ředitelku. Vždy se zaměřením na obchod. Oborově začala v telco prostředí, přešla k distribuci IT řešení a nyní se pohybuje ve světě financí. Ráda hledá řešení pro krizové situace a posouvá věci dopředu.