Lámání chleba: 6 možných odpovědí investora na váš elevator pitch

Rozhovory

Elevator pitch je za vámi a vy už jen netrpělivě čekáte, co z investora vypadne. Bude to palec nahoru, nebo dolů? Dali jsme dohromady šest nejčastějších reakcí, které vás mohou po vaší prezentaci potkat. A také tipy, jak se zpětnou vazbou zacházet.

"Gratulujeme! Chceme s vámi rovnou podepsat smlouvu."

Neskočte hned po první investici, která se namane. Nechejte si čas na rozmyšlenou, jak radí spoluzakladatel SENS Daniel Vach.


"Máte skvělý projekt! Potřebujeme jen, abyste doladili pár čísel ve finančním modelu."

Podívejte se na náš článek o business planu. Určitě se vám bude hodit.


"Moc se nám líbí váš nápad, ale chtělo by ještě zapracovat na několika aspektech, např. na finančním modelu, na stavu konkurence, na vysvětlení unikátní přidané hodnoty apod."

High five! Investora jste zaujali. Co nejrychleji si teď najděte mentora, který vám pomůže vše doladit do dokonalosti, a poté investora znovu kontaktujte..

"Projekt nezapadá do našeho portfolia. Zaměřujeme se na jiné průmyslové odvětví a nabízíme jiné množství peněz a podílu, než si představujete. Váš projekt je navíc buď příliš málo rozvinutý, nebo se naopak k inkubaci už nehodí."

Nevěšte hlavu. To, že se projekt nelíbí jednomu, neznamená, že nezaujme někoho druhého. Podívejte se po dalších inkubátorech, angel investorech a seed fondech.


"Váš projekt není startup, protože řeší pouze lokální problém, neplánuje expanzi do zahraničí anebo už stejný projekt někdo dávno rozjel."

Nezoufejte! I klasické podnikání je fajn. Váš podnikatelský projekt může skvěle fungovat ve vašem městě nebo pro menší segment zákazníků. Můžete si půjčit peníze například od banky a pomalu ho začít rozjíždět.


"Projekt nedává smysl."

Proletťe si naši infografiku o práci s nápadem a zkuste se nad vaším projektem ještě více zamyslet.

Pokud od investora dostanete kladnou zpětnou vazbu, většinou to znamená, že váš projekt má vysokou šanci získat investici. Poslouchejte pozorně, zpětnou vazbu přijměte s klidem a zapracujte na všech slabších stránkách. Platí, že čím dříve, tím lépe. Opravené materiály zašlete investorovi zpět a vyčkejte na navazující schůzky. Držíme vám palce!

Pokud hledáte seed investici a kopilota v jednom, přihlaste svůj projekt i k nám.

Pokud od investora dostanete negativní zpětnou vazbu, rozhodnutí, jak postupovat, je na vás. Můžete obejít další investory, začít s klasickým podnikáním, nebo pokud projekt nikoho nezaujme, zvažte, jestli by to nechtělo poohlédnout se po něčem jiném.