Lukáš Balík: O investici se ucházíme u těch největších hráčů

Naše startupy, Rozhovory

Z finančního hlediska je svět startupů černobílý. Buď získáte investici a zůstanete ve hře, nebo ji nezískáte a jdete z kola ven. Na globálním trhu nemovitostí, který má na kontě více peněz než kdy jindy, panuje velké rivalství. Venture kapitálové fondy začínají masivně investovat do technologií zaměřených na nemovitosti a předhánějí se, komu dají šanci uspět. Český startup Spaceflow, který digitalizuje život v budovách, právě hledá novou investici. Ředitel Spaceflow Lukáš Balík nám prozradil, jak to v jeho oboru, zvaném proptech, chodí.

Mobilní aplikace Spaceflow umožňuje lidem vidět, co se děje v budovách, ve kterých žijí a pracují. Lidé se mohou snadno propojit se svými sousedy, kolegy, přáteli a cizími lidmi a více využít služeb, které jsou v budovách k dispozici. V aplikaci se například dozvíte, jaké akce se konají, kteří lidé v budově pracují či žijí a nebo také to, že místní restaurace má určitý den speciální nabídku. Komunitní manažeři se pak starají o nejlepší možný zážitek lidí přímo v budovách – zajišťují zajímavý obsah v aplikaci, eventy (třeba ochutnávka vín), aktivity (například jóga) a exkluzivní nabídky lokálních i globálních partnerů.

Lukáš Balík, CEO a zakladatel Spaceflow 
autor fotky: Milan Bureš, IHNED

Před dvěma lety jste se jako jeden mála startupů zabývali nemovitostmi. Dnes se proptech startupy rodí jako houby po dešti. Jaké to je soutěžit v globální konkurenci z Prahy?

Je to těžké, protože z Prahy učíme lidi v Americe a ve Velké Británii, jak si mají užívat život v budovách. Jsou odjakživa zvyklí, že oni jsou lídři, a je pro ně šok, že najednou přijde někdo, kdo jim ukazuje, jak to mají dělat. Jsme jedna z mála českých firem, která nevyrábí jenom software, ale prodává emoci. Na práci s emocemi jsou nejlepší v Americe a my jdeme do tohoto souboje s nimi.

Dalo by se říct, že hrajete hru s velkými zvířaty?

Ano. Trh s nemovitostmi je velice konkurenční a je v něm hodně peněz. Firmy, které jsou mladší než my a mají méně rozvinutou aplikaci, dostávají na americkém trhu velké peníze. Nechceme, aby nám ujel vlak. Do konce roku proto chceme začít intenzivně hledat investora. Buď můžeme zůstat regionálním hráčem, nebo se posunout dál, o čemž právě rozhodne investice.

Slyšela jsem, že za vámi přicházejí investoři a vy je odmítáte. Je to pravda?

Neodmítáme investory. To bychom byli blázni. Nedávno jsme získali investici od UP21 a nechtěli jsme hned vyjednávat o dalším kole investic. Když se nám někdo na jaře ozval, zavolal jsem si s ním a vysvětlil jsem mu, co děláme, v jaké jsme fázi a co nás čeká dál. Snažím se s investory průběžně udržovat kontakty. Ale abychom mohli začít seriózní diskuzi, soustředím se teď na detailní investiční strategii, investors deck a finanční model.

Jaký typ investora budete hledat?

Primárně hledáme zahraniční investory, kteří se zabývají nemovitostmi. Hodně fondů si vytvořilo větev zaměřenou na technologie v nemovitostech a začaly nás samy kontaktovat. Jsou to hlavně fondy z USA, Velké Británie a Německa, ale i venture kapitálové fondy, které jsou zaměřené na rostoucí firmy. Co se týká částky, chceme cílit na investici v řádech milionů dolarů (post-seed, Series A investice, pozn.).

Už víte, jak se chcete k investorům dostat?

Chtěl bych začít fondy aktivně oslovovat přes Crunchbase. Doposud jsem tohle nedělal, protože jsem spíše lidi potkal na nějaké akci nebo za námi přišli sami. Občas nás někdo propojil z trhu nebo nás doporučil jinému fondu, ale teď chceme být aktivnější.

Máš nějakou radu pro lidi, kteří hledají investici?

Většinou chodím na akce, které jsou zaměřené na náš obor než na obecné startupové akce typu Wolves Summit. Vzdělávám se v oboru nemovitostí a na každé konferenci, kam jedeme, mluvím v panelové diskuzi nebo pořádám workshop. Ve Spaceflow známe trendy a máme k nim co říct. Nejezdíme na akce jako návštěvníci, ale jako přednášející. Nejenom, že máme větší šanci se s někým zajímavým potkat, ale vytváří nám to i dobré jméno.

Lukáš Balík je CEO a zakladatelem Spaceflow, firmy, která mění čas trávený v budovách v zážitek. Spaceflow poskytuje community management a komunitní platformu, která umožňuje propojení, sdílení a využití exkluzivních služeb. Jako řečník se Lukáš účastnil největších PropTech konferencí na světě, například DisruptCRE v San Franciscu, MIPIM PropTech v Paříži nebo Future PropTech v Londýně.