Mám tak málo času, že se musím soustředit na to, co dělám, říká Karel Janeček

Rozhovory

Všechny jeho projekty končí magickým číslem 21. Ať už se jedná o volební systém D21 spojený s institutem H21, startupový inkubátor (UP21), podporu sportovní gymnastiky (Sport 21), teoretický rámec pro diskuze a výzkumy o hodnotách (Hodnoty 21), letecké simulátory (Pilot 21) či léčebné konopí (CB21 Pharma). Nejvíce na srdci však Karlovi Janečkovi leží společenská reforma, které chce dosáhnout pomocí nového volebního systému.

Jak jste spokojený se startupovým inkubátorem UP21?

Extrémně, je to velmi dobře nastavená firma, která má budoucnost. Navíc jsem rád, že se nám podařila taková pecka, jako je Shipvio.

Od založení UP21 uběhly už více než tři roky. Je nějaký startup, který vás zaujal natolik, že ho dlouhodobě sledujete?

Na začátku jsem hodně sledoval Shipvio a také cvrččí tyčinky SENS, ale dnes už jednotlivé projekty nesleduji.

Karel Janeček, matematik, vizionář a podnikatel

Proč?

Primární oblastí mého zájmu je společnost, komunikace a konsensus a s tím spojené politické a sociální reformy. Jako klíčový nástroj pro tyto změny vidím volební systém D21.

Další část svého času věnuji dvěma startupům – CB21 Pharma, který vyrábí kosmetiku z léčebného konopí CannEff, a Pilot 21, který vyvíjí drony a létající auta. Mé pozornosti neuniká ani již dokončená výstavba top gymnastické haly pro Sportovní klub Hradčany pod záštitou Sport 21.

Jak jste se jakožto matematik a investor dostal k reformě společnosti?

Dostal jsem se k ní skrze svůj Nadační fond proti korupci. Ačkoliv boj proti korupci, této rakovině společnosti, je důležitý, uvědomil jsem si, že kořen problému není korupce, nýbrž to, jací lidé se dostávají k moci a řídí naši společnost. Korupce je pak jeden z následků. Naštěstí prohnilý politický systém lze zásadně zlepšit právě změnou volebního systému.

Vaše metoda je poněkud specifická. Můžete ji vysvětlit?

Klíčovým aspektem volebního systému D21 je tzv. efekt více hlasů, kdy každý volič má více hlasů, než je vyhrávajících kandidátů, maximálně jeden hlas pro jednoho kandidáta. Možností navíc (avšak nikoliv nutností) je také minusový hlas proti. Konkrétně pro parlamentní volby jsou dalším důležitým aspektem dvoumandátové obvody, přičemž volič má čtyři hlasy pro a jeden hlas proti.

K čemu slouží více hlasů pro a jeden hlas proti?

Spousta lidí nejde volit, protože výběr kandidátů je špatný a protože mají pocit, že nemůžou výsledek ovlivnit. Tím, že budou mít voliči větší paletu hlasů, budou více motivovaní jít k volbám, protože nebudou muset volit menší zlo, budou mít celou paletu možností a budou se moci více zamyslet nad tím, jak své hlasy použijí. Další motivace je možnost volit proti někomu.

Jaký to může mít vliv na společnost?

Populistické a extremistické strany zásadně oslabí. Když si představíte extremistickou stranu, volič dá dva hlasy jejím kandidátům a další hlasy nevyužije, protože nechce jinou volbu. Oproti tomu konsensuální volič v parlamentních volbách použije všechny čtyři hlasy a fakticky tedy bude mít větší hlasovací sílu. Zásadní změna přijde i ve větším výběru kandidátů a v podobě politických kampaní.

Jak konkrétně se změny projeví?

Představte si, že kandidujete na prezidenta a každý volič může volit tři lidi, tedy tři hlasy pro. Když chcete vyhrát, musíte získat hlasy nejenom od svých voličů, ale přilákat i hlasy lidí, kteří volí někoho jiného. Určitě nebude mít smysl ve volební kampani sypat špínu na druhé lidi. Naopak, najdete si protikandidáty, kteří s vámi částečně souzní, vyberete některé aspekty jejich programu a budete je podporovat. Pochopitelně můžete zdůrazňovat, jak vy daný aspekt umíte ještě lépe. Prostě pozitivní a konstruktivní předvolební kampaně.

Jak se vám daří nový volební systém prosazovat?

Používá se hlavně nepoliticky, tedy v neziskových organizacích a při participativním rozpočtování (pozn. redakce: typ participativní demokracie, ve které se jednotlivci rozhodují, jak přidělit část obecního nebo veřejného rozpočtu). Pro politiky a politické strany tento systém není výhodný. Jak se říká, kapři si nechtějí vypustit vlastní rybník.

Myslíte si, že se vám podaří ho do politiky dostat?

Rozhodně, nicméně nelze se spoléhat na to, že ho politici začnou používat sami. Je potřeba, aby tento systém nejprve používali běžní lidé a poté ho po politicích požadovali.

Má vaše metoda i nějakou slabinu?

Mínusový hlas nemusí například fungovat dobře v zemích, kde jsou významné náboženské menšiny. Lidé mohou mít tendenci sdružovat hlasy na základě rasismu nebo netolerance. V takových případech je vhodná D21 bez minusového hlasu. Co se týče efektu více hlasů, nejsme si vědomi ani praktického ani teoretického případu, kdy by mohl způsobit problém.

Na čem teď konkrétně Institut H21pracuje?

Komunikujeme s více neziskovými institucemi, ale také například s Demokratickou stranou v USA s možností použití D21 jako stínového hlasování pro americké primárky. Máme úzké vazby s Amnesty International. Rozvíjíme i umělecké a populární projekty. Například zpěvák Mikolas Josef na svých koncertech používá naše hlasování. Dělali jsme hlasování o Brexitu ve Velké Británii.

Kromě reformy společnosti skrze volební systém také často mluvíte o decentralizaci. Jakou roli podle vás hrají startupy?

Startupy nabourávají strukturu a přílišnou moc korporací a státu a dávají lidem větší svobodu a autonomii a tím pádem jsou prvním krokem k modernizaci budoucí ekonomiky i celé společnosti. Ta už nebude tolik o státním byznysu a velkých korporacích, ale především o osobním angažmá každého člověka a plochých, decentralizovaných rozhodovacích strukturách.

Otázka na závěr – jak se vám líbil letošní SWCSummit?

Naprosto skvělý. Jsem nadšen z toho, že Praha se stává světovým centrem v dalším inovativním aspektu, na poli startupů.

autor: Veronika Perková

Karel Janeček je matematik, vizionář a autor volebního systému D21 a zakladatel institutu H21. Stojí za vznikem UP21STAR*21Nadačního fondu NeuronNadace Karla JanečkaNadačního fondu proti korupciNadačního fondu pomoci. Vlastní také startupy Pilot 21 a CB21 Pharma.

Chcete zasílat pozvánky na akce a novinky?

Proč odebírat?

Získáte informovat o nás, našich startupech, networku kolem nás a budeme vás zvát na akce, které pro vás pořádáme.

Blog & Novinky

Hlavní hvězdou letošního Startup World Cup & Summitu bude Tosca Musk

Hlavními hvězdami letošního ročníku Startup World Cup & Summitu (SWCSummit) budou Tosca Musk – úspěšná sestra bratra Elona, která je zakladatelkou streamovací platformy Passionflix. A teké Marvin Liao – spolumajitel společnosti 500 Startups, jednoho z nejúspěšnějších startupových akcelerátolů.

Václav Pavlečka: I v „našem malém Česku“ lze odstartovat globální byznys

Václav Pavlečka zná velmi dobře českou startupovou scénu, ať už ze své pozice investora, nebo jako spolupořadatel unikátní akce – kontinentálního finále soutěže Startup World Cup & Summit.

Ženy ve startupech: UP21, ShipMonk, Behavee

Přinášíme vám úvodní díl série rozhovorů s dámami ze startupového prostředí. Startupy jsou pro první z nich svět plný příběhů, který ji nikdy nepřestane fascinovat. Druhou na daném prostředí baví pulzující atmosféra v práci a možnost ji spoluutvářet. Třetí zalichotilo, že technologičtí a konzultační „geekové“ stály o názor „ženy v letech“.