Marketing tip 2: Prodejte consumer benefit

Návody, Rozhovory

Znáte už dobře své zákazníky? Skvělé. Teď už je jen potřebujete zaujmout vaším produktem. Otázka zní "Jak". Podle Martina Klča byste se místo zdlouhavého popisu produktových atributů měli spíše zaměřit na přínos produktu pro zákazníka. Přečtěte si marketingový tip č. 2.

Tohle čas od času unikne každé firmě a každému marketérovi: „Naše UHD televize s úhlopříčkou 60 palců má smart-hub a cloudové datové úložiště 100 GB“. Prodávají se tu produktové atributy a benefity. VŽDY mluvte skrze zákaznický benefit. Myslete na konkrétní hodnotu, kterou váš produkt vnáší do života spotřebitele, a konkrétní potřebu, kterou řeší. Většina spotřebitelů nemá vestavěný překladač, který by jim řekl, jak tyto produktové informace zlepší jejich reálný život.

Martin Klčo, managing director Leo Burnett a UP21 kopilot

Nikdy není špatný nápad pokrýt také emocionální benefit. Příklad: Do našich proteinových tyčinek se přidává cvrččí mouka (produktový atribut), a proto jsou bohaté na přírodní protein a další nutrienty (produktový benefit), takže po cvičení budou vaše svaly růst a budou dobře tvarované (zákaznický benefit), a zároveň vám dodají skvělý pocit, protože jste právě zachránili krávu a udělali svět lepším (emocionální benefit).

S tímto tématem souvisí pravidlo takzvaného zlatého kruhu, které říká „Neprodávejte, co děláte, ale proč to děláte“. Jakou změnu chcete zažehnout? Známým příkladem je značka Apple, ale znáte to, opakování je matka moudrosti.