“Neboj se říct si o peníze, které ti dávají smysl.” Jak se připravit na první schůzku s investorem?

Návody, Rozhovory

Zdravá nervozita je na místě, schůzka s investorem nebo s inkubátorem přeci jen může rozhodnout o tom, jestli se startup odlepí od země jako prosperující firma, nebo zůstane v podobě slibného nápadu. Zároveň však není důvod se bát, na úspěchu prezentace startupisty má zájem i protistrana – když všechno dobře dopadne, dosáhne svého startup i investor. Co všechno na foundera čeká, když přijde na první schůzku k nám do UP21? Odpovídá Startup Coordinator Viktor Nyitray.

Jak vypadá z pohledu startupisty první schůzka v UP21?

První schůzky se startupem, který má zájem o inkubaci nebo investici, se vždy zúčastní náš idea board. Ten se samozřejmě v čase obměňuje, ale vždy v něm chceme mít vyvážený mix lidí se zkušenostmi v marketingu, financích, inovacích, strategii, brandingu, zahraniční expanzi a podobně. Každý člen idea boardu má za sebou buď úspěšné založení vlastního startupu nebo roky sbírané know-how z velkých korporací.

Osm zkušených profesionálů na druhé straně stolu může foundera trochu zaskočit. Liší se složení Idea Boardu podle toho, jaký startup na schůzku přichází?

Ne, do takového detailu se složením Idea Boardu na daný den nejdeme. Často se potkáváme až se čtyřmi startupy po sobě, takže bychom se ani nestihli prostřídat v zasedačce. Výjimečně se s foundery bavíme přes Google Hangouts, Zoom nebo další platformy, ale vždy je lepší potkat se osobně.

Viktor Nyitray, Startup Coordinator v UP21

Co všechno bude chtít Idea Board o mém startupu vědět?

Záleží, v jaké stagi startupu z námi jdeš. Když jsi ve fázi před MVP a chceš jít do inkubace, musíš mít vizi a plán, jak se dostaneš k jejímu naplnění. Musíš mít povědomí o trhu, na který vstupuješ, znát základní čísla, v jakých se tvůj byznys může pohybovat, a mít přehled o legislativní stránce věci. Ale pochopitelně po tobě nebudeme chtít dosavadní prodejní výsledky. Když si jdeš pro investici, chceme vědět víc. Měl bys mít ověřené, že trh má zájem o tvůj produkt, a musíš mít perfektně a do detailu zmapovanou konkurenci.

Máloco udělá horší dojem, než když někdo tvrdí, že má světově unikátní produkt, a my během pěti minut najdeme na první stránce Googlu pět konkurentů. Zkrátka je potřeba, aby sis udělal domácí úkol, než k nám přijdeš. Budou nás zajímat i finanční projekce, ale detailně se jimi v tuhle chvíli zabývat nebudeme. To přijde na řadu až když jednání pokročí a budeme řešit finanční plán. Na schůzce s Idea Boardem jde hlavně o to, aby dávaly smysl hlavní položky rozpočtu a aby bylo vidět, že nikde zbytečně nepálíš peníze nebo naopak zbytečně nebrzdíš rozvoj startupu.

Co když se na prezentaci ukážu s nějakými nedostatky? Dostanu druhou šanci?

Záleží, o jaké nedostatky jde. I když od nás nedostaneš investici nebo ti nenabídneme inkubaci, vždy ti řekneme, proč jsme se tak rozhodli. Takže i když to nevyjde, dostaneš zpětnou vazbu, podle které se můžeš zlepšit. Taky se stává, že se k nám startup typově nehodí, i když je kvalitní. V takovém případě se foundera snažíme napojit na lidi, které by spolupráce s ním mohla zajímat. Projít Idea Boardem, aniž by měl kdokoli z jeho členů nějakou připomínku, snad ani nejde. Když máš ale v prezentaci jen drobné nedostatky, upozorníme tě na ně a pozveme tě ještě jednou.

Jak je to s technickou stránkou prezentace, když na main board přicházím? Čekáte ode mě vytištěné materiály, které vám zůstanou, nebo něco podobného?

Určitě není potřeba nosit nic vytištěného, způsobí to akorát tak zabitý strom a idea board se k tištěným prezentacím určitě vracet nebude. Jediná cesta, jak se na idea board dostat, je přes náš formulář pro nové startupy. Ten je dost podrobný, takže už o tvém startupu máme poměrně jasný obrázek ještě před tím, než se potkáme. Aby celá prezentace probíhala maximálně hladce a stihli jsme ji v časovém limitu, vždycky po startupech chci, aby mi ji poslali týden předem. Díky tomu máme i dost času ji společně vyladit a idea board se na ni podívá ještě před tím, než k nám přijdeš. Na místě pak prezentaci pouštím a posouvám já, ty mluvíš a máme pravidlo, že ti nikdo neskáče do řeči. Otázky a odpovědi necháváme vždy na konec.

Jak postupuješ, když prezentaci s týdenním předstihem nedostaneš?

Připomínám se, dokud ji nedostanu. Ale už to, že se musím sám ozvat, mi dává o founderovi určitý signál. Pokud není schopný poslat v termínu prezentaci podle jasné dané struktury, proč bychom měli věřit, že obstojí v nesrovnatelně složitějších věcech spojených s řízením startupu? V praxi to vypadá tak, že když člověk přesáhne deadline na poslání prezentace o víc než čtyřiadvacet hodin bez jakékoliv omluvy nebo vysvětlení, přestáváme s ním počítat.

Slyšel jsem, že občas na prezentaci dorazí founder sám, a občas s sebou vezme kompletní tým, takže se sotva vejdou do zasedačky. Existuje ideálně složení, ve kterém by se měl startup ukázat?

Platí jednoduché pravidlo: přiveď každého, kdo má k prezentaci co říct, a nech je mluvit. Nepůsobí to vůbec dobře, když přijde šestičlenný tým a celou dobu mluví jen jeden. Jak už jsem říkal, Idea Board je v podstatě “oťukávací” schůzkou, kde nejdeme extrémně do hloubky. Na drtivou většinu otázek, které z naší strany přijdou, by měl být founder schopný odpovědět sám. A jeho tým se může mezitím věnovat práci na produktu, místo aby se nám ukazoval.

Měl bych si před schůzkou s Idea Boardem spočítat, jakého podílu ve startupu se budu muset vzdát za investici, o jakou mám zájem? Nebo se veškeré finance a podíly řeší později podle detailního byznys plánu?

Chceme, abys měl představu, kolik tě bude stát to, co chceš udělat. Neboj se říct si o peníze, které ti dávají smysl. A čím víc reálnými daty je podložíš, tím líp. Můžeš například přijít s tím, že na marketing budeš potřebovat takový a takový rozpočet, protože PwC vydali studii, ze které vyplývá… Co se týká procent, je určitě dobré mít jasno v tom, kolika se můžeš vzdát hned v prvním investičním kole. Několikrát už se nám stalo, že startup přišel na prvním meetingu s tím, že klidně obětuje devadesátiprocentní podíl. Když chce někdo pustit prakticky celou firmu jen aby ji mohl odstartovat, tak to prostě není dobré.

Opačný extrém taky neuspěje. Dostat pět milionů korun za jedno procento firmy, která zatím neexistuje, není reálné. Určitě doporučuju nastudovat si literaturu o investování do startupů a pobavit se s lidmi, kteří už investice dostali. S přesným ohodnocením vlastního startupu ti to pomůže jen do určité míry, ale budeš vědět, jak se vůbec věci kolem uzavírání investičních dealů řeší. Důležité je taky zmínit, že v Evropě se chováme trošku jinak než v Americe. V Americe investoři rozhazují peníze do všech stran, zainvestují co nejvíc projektů a čekají, až se jeden z nich chytne a zaplatí ten zbytek. V Evropě si víc vybíráme, kam peníze nasměřujeme.

Jaká další témata na UP21 blogu chcete? 

Proč se ptáme? 

Našim cílem je tvořit kvalitní obsah pro inovátory, jako jste právě vy. Proto by nás moc zajímalo, jaký typ obsahu a témata byste u nás rádi viděli. 

Viktor Nyitray má v UP21 mám na starosti nábor startupů a jejich onboarding. Také se stará o naše kopiloty a zajišťuje aby jejich let se startupy probíhal bez turbulencí. Dále pracuje na navazování partnerství napříč startupovou komunitou a jejím propojování. Mimo UP21 se věnuje zprostředkovávání středoškolského vzdělání ve Velké Británii a konzultuje customer service management.

Chcete zasílat pozvánky na akce a novinky?

Proč odebírat?

Získáte informovat o nás, našich startupech, networku kolem nás a budeme vás zvát na akce, které pro vás pořádáme.

Blog & Novinky

Hlavní hvězdou letošního Startup World Cup & Summitu bude Tosca Musk

Hlavními hvězdami letošního ročníku Startup World Cup & Summitu (SWCSummit) budou Tosca Musk – úspěšná sestra bratra Elona, která je zakladatelkou streamovací platformy Passionflix. A teké Marvin Liao – spolumajitel společnosti 500 Startups, jednoho z nejúspěšnějších startupových akcelerátolů.

Václav Pavlečka: I v „našem malém Česku“ lze odstartovat globální byznys

Václav Pavlečka zná velmi dobře českou startupovou scénu, ať už ze své pozice investora, nebo jako spolupořadatel unikátní akce – kontinentálního finále soutěže Startup World Cup & Summit.

Ženy ve startupech: UP21, ShipMonk, Behavee

Přinášíme vám úvodní díl série rozhovorů s dámami ze startupového prostředí. Startupy jsou pro první z nich svět plný příběhů, který ji nikdy nepřestane fascinovat. Druhou na daném prostředí baví pulzující atmosféra v práci a možnost ji spoluutvářet. Třetí zalichotilo, že technologičtí a konzultační „geekové“ stály o názor „ženy v letech“.

Startup World Cup & Summit České startupy mají poslední měsíc na registraci

V Praze se bude již tradičně konat největší evropská startupová akce – dvoudenní Startup World Cup & Summit (SWCSummit). V rámci něj se 29. dubna uskuteční evropské finále globální soutěže. K titulu kontinentálního šampiona mezi startupy dostane vítěz možnost získat od pořádajících společností Air Ventures a UP21 okamžitou investici ve výši 500 000 dolarů.

Jan Ulč (Cross Network Intelligence): Operátoři často sami neví, co v sítích mají

Cross Network Intelligence (CNI) je poměrně nenápadný český startup, který nedávno získal investici od Air Ventures a celkově už posbíral přes milion eur. Vznikl po osamostatnění od společnosti Sykora Data Center a operátorům typu O2 nebo T-Mobile pomáhá se stavěním a dohlížením na jejich telekomunikační sítě.

48 milionů korun pro cvrčky. Čeští Sens hlásí rekordní potravinovou investici

Český startup Sens, vyrábějící potraviny ze cvrččího proteinu, si připsal čerstvou investici ve výši 1,9 milionu eur – tedy zhruba 48 milionů korun. Jde o největší přísun kapitálu, jaký kdy tuzemský startup z tohoto oboru zaznamenal.