Nová komunita Before you shine chce pomáhat startupistům

Rozhovory

Existuje hodně inkubátorů, akcelerátorů a firem, které se zaměřují na startupy. Ale schválně, znáte nějakou instituci, která by se zajímala o startupisty jako takové, a to nejenom o CEO's, ale všechny, kteří jsou nezbytnou součástí začínající společnosti? „Já jsem ještě ani jednu nenašla, a proto jsem se rozhodla založit komunitu pro startupisty, ve které se budou navzájem podporovat,“ říká zakladatelka projektu Before you shine Klára Horton.

V únoru jsi založila projekt Before you shine. Co je jeho cílem?

Chceme vytvořit komunitu startupistů, kteří si budou navzájem pomáhat, inspirovat se a sdílet své pocity.

Myslíš si, že v současné době tohle čeští startupisté nedělají?

Za posledních šest let, co pracuji v oboru IT a ve startupech, jsem si uvědomila, že startupisté sice hodně pracují, ale mají málo času si povídat o svých radostech a strastech.  Pracovní tempo je tak vysoké, že se o svých problémech bojí mluvit, anebo si o nich popovídají s někým v týmu, ale už neví, že někdo jiný může prožívat něco podobného. V dnešním světě osamělost nepostihuje jen zakladatele.

Proč se jmenujete Before you shine?

Chtěli jsme nějak nazvat komunitu lidí, která chce uspět a změnit svět k lepšímu. Když se podíváš na šťastného člověka, září. Naše komunita by ti měla poradit se vším, co potřebuješ k tomu, abys také mohl začít zářit.

Klára Horton, Head of Community a Product ve startupu Spaceflow

Jaké aktivity jste od února vyvíjeli?

V březnu jsme uspořádali první startupovou akci s názvem Jak udělat ze snu MVP. Vystoupili na ní tři řečníci, kteří mluvili o rozjezdu svého podnikání. Byl mezi nimi Lukáš Žďárský, který stojí za projekty jako Vnitroblock, Kavárna, co hledá jméno či Contagious, Andrea Knopová, spoluzakladatelka a ředitelka Imprompt.Me a také Alex Ilyash, zakladatel a ředitel Davinci Travel System. Akce se konala v Prague Startup Centre a zúčastnilo se jí více než 100 lidí.

Co dalšího chystáte?

V květnu se bude konat další událost, která bude tematicky navazovat na tu předchozí. Konkrétně se budeme bavit o tom, jak uspět s disruptivním nápadem a udělat z něj byznys. Pozvali jsme Daniela Vacha, spoluzakladatele startupu SENS, který vyrábí tyčinky, mouku a chléb z cvrččí mouky, a dále Lindu Šejdovou, zakladatelku startupu Snuggs vyrábějícího menstruační kalhotky. Na začátku léta plánujeme v UP21 udělat jednu akci pro zakladatele startupů. Chceme pozvat 100 zakladatelů a uspořádat pro ně skvělou akci s networkingem.

Chystáte se kromě přednášek a networkingových akcí nabízet ještě něco jiného?

Ano, chceme poskytovat čtyřměsíční neplacenou stáž studentům vysokých škol a dětem z dětských domovů. Cílem je, aby mladí lidé získali první pracovní zkušenosti a uvědomili si, jaká práce by je bavila. Právě ve startupech má člověk možnost vyzkoušet si mnohem více za kratší dobu. Dále bychom chtěli vytvořit síť kvalitních mentorů, na které se budou moci startupisté obrátit, kdykoliv budou potřebovat pomoci.

Přemýšleli jste o tom, že byste podporovali holky ve startupech?

Chceme podporovat všechny, nejenom holky. Tím, že začneme podporovat jenom určitou skupinu, z ní uděláme menšinu a vyčleníme ji. Nejsilnější způsob, jak ženy podpořit, je podporovat všechny. Myslím si, že my mladí bychom měli být generací, která konečně přestane dělat rozdíl mezi ženami a muži a dělat z žen menšinu.

Kdo za projektem stojí? Máte nějaké partnery?

Vzhledem k tomu, že jsme mlaďounký projekt, zatím o partnerstvích teprve vyjednáváme. Mezi naše první oficiální partnery však patří UP21, Spaceflow, SENS a Prague Startup Market. Již jednáme s některými neziskovými projekty ohledně stáží a také s partnery, kteří by nám mohli pronajímat prostory, jako třeba WeWork v Praze.

Klára Horton je Head of Community a Product ve startupu Spaceflow. Svůj volný čas věnuje cestování a mimo jiné právě projektu Before you shine.

Jaká další témata na UP21 blogu chcete? 

Proč se ptáme? 

Našim cílem je tvořit kvalitní obsah pro inovátory, jako jste právě vy. Proto by nás moc zajímalo, jaký typ obsahu a témata byste u nás rádi viděli. 

Blog & Novinky

Tenant experience brought up to the next level with the official launch of Spaceflow community builder application in Hungary

“We are very glad to launch Spaceflow in Hungary as we believe there is a great potential and momentum for disruption in the commercial real estate market. We are already helping landlords transition to digital through our online products, allowing them to build brand and attract future tenants, with Spaceflow technology combined with our community builder team, we will improve tenant relationships and build deeper connections between people, workplace and their neighborhoods.“

“Neboj se říct si o peníze, které ti dávají smysl.” Jak se připravit na první schůzku s investorem?
Přečtěte si také
“Neboj se říct si o peníze, které ti dávají smysl.” Jak se připravit na první schůzku s investorem?
Národní kolo CESA ovládl Neuron soundware, startupem roku je Spaceflow

Celkem 12 nejlepších českých startupů a osobností si převzalo cenu ve 14 kategoriích šestého ročníku národního kola Central European Startup Awards. Mezi oceněnými jsou Spaceflow jako Startup of the Year či Neuron soundware, kteří budou společně s dalšími vítězi reprezentovat Česko na středoevropském finále v Bukurešti.