Ochrana duševního vlastnictví startupů. Jak a kdy ji (ne)řešit?

Rozhovory

Máloco udělá na investora horší dojem, než když mu zakladatel startupu na první schůzku přinese vytištěnou dohodu o mlčenlivosti. To však neznamená, že by měl founder téma ochrany svého duševního vlastnictví brát na lehkou váhu a předstírat, že pojmy jako NDA, patent nebo trademark neexistují. “Je pochopitelné, že mají foundeři tendenci chránit své nápady. Nic se ale nesmí přehánět a je třeba si uvědomit, že vztah investora se startupem je vždy založený v první řadě na mezilidské důvěře a až pak na papírech, které spolu podepíší,” říká k tématu Startup Coordinator UP21 Viktor Nyitray.

Jak a kdy se tedy ochranou duševního vlastnictví startupu zabývat? “Podívejte se na svůj podnikatelský záměr s nadhledem a zkuste si objektivně říct – jdu za investorem s podle mého názoru skvělým, ale na trhu zatím neověřeným nápadem, nebo už můžu svůj projekt považovat za firmu, která se ocitne v existenčním ohrožení, když někdo nahlédne do jejího byznys plánu a vnitřních procesů?,” dodává Viktor Nyitray, který má s ochranou duševního vlastnictví zkušenosti ze strany investora i podnikatele.

Viktor Nyitray, Startup Coordinator v UP21

Ani sebegeniálnější nápad na formální potvrzení mlčenlivosti nestačí. Respektive stačil by – nikdo neříká, že na sdílení nápadu s investorem nemůže founder požadovat NDA (non-disclosure agreement) – ale představte si celou situaci, jak se reálně odehraje. Founder přichází na schůzku, představí se a než poprvé promluví o svém projektu, vytáhne z tašky několikastránkovou dohodu o mlčenlivosti, na které chce ze všeho nejdřív vidět podpis investora. Co tím, říká, je zřejmé. Nevěřím vám, bojím se, že jakmile vám řeknu, co chystám, zvednete se od stolu a půjdete můj nápad zrealizovat na vlastní pěst.

I když si odmyslíme psychologický aspekt NDA na první schůzce, stále zůstává aspekt čistě racionální. Podepíše-li investor dohodu o mlčenlivosti, nemůže o startupu říct lidem ve svém networku ani mu jinak navenek pomoct, dokud s founderem nepodepíše následné výjimky a dodatky, na které situace se dohoda nevztahuje. Jako by proces získávání investice a s ním spojené nezbytnosti typu due dilligence nebyl už tak dost zdlouhavý. 

Sečteno a podtrženo: nosit s sebou na první schůzku s investorem dohodu o mlčenlivosti znamená, že druhá pravděpodobně nebude.

Jak se ale zachovat, když je uzavření investice na dobré cestě a jednání se posunula do roviny, kdy startup začíná sdílet své unikátní know-how? Jinak řečeno jak své duševní vlastnictví ochránit, když už je reálně co ochraňovat?

“V životě startupisty jsou tři lidé, na kterých by nikdy neměl šetřit. Účetní, finanční ředitel a právník. Pokud jako founder sám nejsem expertem na obchodní zákoník a ochranu duševního vlastnictví, rozhodně bych celou situaci konzultoval s právníkem,” říká dále Viktor Nyitray.

V obecné rovině se dají říct dvě věci. Zaprvé, pokud rozjíždíte projekt založený na unikátní technologii, kterou máte pravděpodobně jako jediní na světě, patentujte si ji co nejdříve. Na tom má nakonec zájem i investor – bude ho zajímat, jestli vaše technologie bude vaše i za rok, za dva, za deset let. Zadruhé, s ambicemi, které jdou za hranice lokálního trhu, je na místě postarat se o trademark vlastní značky. A to nejen u fyzických produktů, ale i u těch digitálních.

“I bez podepsané dohody o mlčenlivosti je naprosto nereálné, abychom někomu ukradli nápad. Každý rok máme v pipeline přes tisíc projektů a i kdybychom byli tak krátkozrací, že bychom si podryli kredibilitu prací na nápadech někoho jiného, jednoduše bychom na to neměli čas,” uzavírá Viktor Nyitray.

Existuje-li jedno zlaté pravidlo, které founderovi pomůže nehledě na to, v jaké fázi se jeho startup právě nachází, je to sdílení informací a know-how jen a pouze s investory, kterým lidsky věří a kteří věří jemu. Jaký smysl má nakonec obchodní vztah, který drží pohromadě jen díky stohům podepsaných dohod o zákazu toho či onoho?

Viktor Nyitray má v UP21 mám na starosti nábor startupů a jejich onboarding. Také se stará o naše kopiloty a zajišťuje aby jejich let se startupy probíhal bez turbulencí. Dále pracuje na navazování partnerství napříč startupovou komunitou a jejím propojování. Mimo UP21 se věnuje zprostředkovávání středoškolského vzdělání ve Velké Británii a konzultuje customer service management.

Chcete zasílat pozvánky na akce a novinky?

Proč odebírat?

Získáte informovat o nás, našich startupech, networku kolem nás a budeme vás zvát na akce, které pro vás pořádáme.

Blog & Novinky

Hlavní hvězdou letošního Startup World Cup & Summitu bude Tosca Musk

Hlavními hvězdami letošního ročníku Startup World Cup & Summitu (SWCSummit) budou Tosca Musk – úspěšná sestra bratra Elona, která je zakladatelkou streamovací platformy Passionflix. A teké Marvin Liao – spolumajitel společnosti 500 Startups, jednoho z nejúspěšnějších startupových akcelerátolů.

Václav Pavlečka: I v „našem malém Česku“ lze odstartovat globální byznys

Václav Pavlečka zná velmi dobře českou startupovou scénu, ať už ze své pozice investora, nebo jako spolupořadatel unikátní akce – kontinentálního finále soutěže Startup World Cup & Summit.

Ženy ve startupech: UP21, ShipMonk, Behavee

Přinášíme vám úvodní díl série rozhovorů s dámami ze startupového prostředí. Startupy jsou pro první z nich svět plný příběhů, který ji nikdy nepřestane fascinovat. Druhou na daném prostředí baví pulzující atmosféra v práci a možnost ji spoluutvářet. Třetí zalichotilo, že technologičtí a konzultační „geekové“ stály o názor „ženy v letech“.