Poroste v budoucnu význam investování intelektuálního kapitálu?

Rozhovory

Zatímco dekádu nazpět svět zjišťoval, jak hluboko leží dno finanční krize, současná situace snad ani nemůže být odlišnější - dnes se totiž ptáme, zda vůbec existuje strop toho, kam až se dá v byznysu vyrůst. I když je získání investice pro startupy stále velmi náročným počinem, nedá se říct, že by kvalitní projekty trpěly nouzí o finanční kapitál. Co přijde dál?

Věřím, že poroste význam kapitálu intelektuálního a že startupy začnou přikládat větší váhu tomu, jestli má jejich investor kolem sebe kvalitní síť kontaktů, zda i dokáže k projektu přitáhnout ty správné lidi a také tomu, v kolika byznysových oblastech se s úspěchem zorientoval. 

Dá se však intelektuální kapitál vyčíslit?

V Americe je běžné, že advisory board startupu dostává procenta ve firmě. Nejde vůbec o závratná čísla, ale představte si, že jste jedním z prvním mentorů Uberu a váš půlprocentní podíl má dnes hodnotu skoro půl miliardy dolarů. Asi se shodneme, že za takovou částku už stojí za to sdílet s foundery to, co vás dosavadní kariéra naučila.

Kvantifikace intelektuálního kapitálu je však z podstaty věci nesmírně těžko uchopitelná a ve výsledku je vždy na founderovi, aby se s investorem dohodl, jak ji vyčíslí. V UP21 se tímhle tématem zabýváme od chvíle, kdy jsme zavedli systém startupových kopilotů namísto tradičních mentorů. Definitivní odpověď ale stále hledáme.

Vítek Šubert, Co-founder & CEO inkubátoru UP21

Dobrou zprávou je, že si důležitost intelektuálního kapitálu uvědomují i sami zakladatelé startupů. Bývaly doby – a není to dávno, zhruba tři roky zpátky – kdy si startupy chodily za investory jen a pouze pro peníze. Dnes, i u nás v Česku, pozorujeme, že zhruba třicet procent startupů přijde s žádostí nejen o finance, ale také například o využití našeho networku v Silicon Valley, kam firmy plánují expandovat.

Zájem je také o propojení se zakladateli již úspěšných startupů a podobně. A i když se stane, že místo amerického trhu doporučíme vstup na trh asijský, je příjemné vidět, že čeští startupisté nepřemýšlejí jen v relacích částky na účtu.

Nerad bych šířil dojem, že finanční investice začínají postrádat význam. Pro podporu rozvoje startupu byly, jsou a budou na prvním místě – vždyť k čemu by founderovi bylo, že jej investor propojí s Elonem Muskem, kdyby jeho startup za měsíc zmizel ze světa kvůli nedostatku peněz na každodenní provoz?

Věřím však, že investování intelektuálního kapitálu bude nabývat na důležitosti a že se v tom můžeme inspirovat u kolegů (jak jinak) v Silicon Valley. Tam foundeři dobře vědí, že když má investor peníze, bude mít logicky i vliv, kontakty, know-how, úspěšné exity, neúspěšné vstupy na zahraniční trhy a další těžko vyčíslitelné, přitom zásadní, přínosy.

Víc takto osvícených startupistů i na našem kontinentu, prosím!

Vítek Šubert, spoluzakladatel a CEO inkubátoru UP21, manažer s více než dvacetiletou zkušeností z korporátního světa a team leader orientovaný na budování silné firemní kultury. Stál prakticky u zrodu online byznysu v České republice – na přelomu tisíciletí vybudoval a vedl internetovou divizi tehdejšího Českého Telecomu pod značkou Internet On Online (IOL).Po třiadvaceti letech ve světě nadnárodních korporací začal v roce 2015 na zelené louce stavět inkubátor UP21, kterým do dnešního dne prošlo přes 18 pečlivě vybraných projektů.

Chcete zasílat pozvánky na akce a novinky?

Proč odebírat?

Získáte informovat o nás, našich startupech, networku kolem nás a budeme vás zvát na akce, které pro vás pořádáme.

Blog & Novinky

PropTech studie CBRE: jak technologicky vyspělé jsou kancelářské budovy v regionu CEE? A jaké jsou digitální potřeby těch, kdo v nich pracují?

CBRE, světový lídr v oblasti komerčních realitních služeb, provedl rozsáhlý průzkum v regionu CEE se zaměřením na využívání technologických inovací a digitálních řešení v realitním odvětví.

Kapesní slovník základních buzzwordů pro startupové nováčky
Přečtěte si také
Kapesní slovník základních buzzwordů pro startupové nováčky
Projekt Model Zdoňov může zachránit ČR před suchem. Nově se inkubuje v UP21

Model Zdoňov, který navrací vodu do vysušené krajiny, zvítězil v kategorii nápad v soutěži E.ON Energy Globe. Zároveň také vyhrál inkubaci od UP21, který je partnerem soutěže. Projekt se ve fázi studie proveditelnosti zaměřil na nápravu krajiny v okolí obce Zdoňov u Náchoda, aby lépe zadržovala vodu v regionu, kde přes léto většina toků vysychá. Model poprvé realizoval v roce 2016 spolek Živá voda s týmem expertů vedeným Jiřím Malíkem. Projekt však byl zároveň tvořen s myšlenkou jeho snadné přenositelnosti i na jiná místa v České republice či v Evropě s cílem obnovy hydrologického režimu celého území.