Poroste v budoucnu význam investování intelektuálního kapitálu?

Rozhovory

Zatímco dekádu nazpět svět zjišťoval, jak hluboko leží dno finanční krize, současná situace snad ani nemůže být odlišnější - dnes se totiž ptáme, zda vůbec existuje strop toho, kam až se dá v byznysu vyrůst. I když je získání investice pro startupy stále velmi náročným počinem, nedá se říct, že by kvalitní projekty trpěly nouzí o finanční kapitál. Co přijde dál?

Věřím, že poroste význam kapitálu intelektuálního a že startupy začnou přikládat větší váhu tomu, jestli má jejich investor kolem sebe kvalitní síť kontaktů, zda i dokáže k projektu přitáhnout ty správné lidi a také tomu, v kolika byznysových oblastech se s úspěchem zorientoval. 

Dá se však intelektuální kapitál vyčíslit?

V Americe je běžné, že advisory board startupu dostává procenta ve firmě. Nejde vůbec o závratná čísla, ale představte si, že jste jedním z prvním mentorů Uberu a váš půlprocentní podíl má dnes hodnotu skoro půl miliardy dolarů. Asi se shodneme, že za takovou částku už stojí za to sdílet s foundery to, co vás dosavadní kariéra naučila.

Kvantifikace intelektuálního kapitálu je však z podstaty věci nesmírně těžko uchopitelná a ve výsledku je vždy na founderovi, aby se s investorem dohodl, jak ji vyčíslí. V UP21 se tímhle tématem zabýváme od chvíle, kdy jsme zavedli systém startupových kopilotů namísto tradičních mentorů. Definitivní odpověď ale stále hledáme.

Vítek Šubert, Co-founder & CEO inkubátoru UP21

Dobrou zprávou je, že si důležitost intelektuálního kapitálu uvědomují i sami zakladatelé startupů. Bývaly doby – a není to dávno, zhruba tři roky zpátky – kdy si startupy chodily za investory jen a pouze pro peníze. Dnes, i u nás v Česku, pozorujeme, že zhruba třicet procent startupů přijde s žádostí nejen o finance, ale také například o využití našeho networku v Silicon Valley, kam firmy plánují expandovat.

Zájem je také o propojení se zakladateli již úspěšných startupů a podobně. A i když se stane, že místo amerického trhu doporučíme vstup na trh asijský, je příjemné vidět, že čeští startupisté nepřemýšlejí jen v relacích částky na účtu.

Nerad bych šířil dojem, že finanční investice začínají postrádat význam. Pro podporu rozvoje startupu byly, jsou a budou na prvním místě – vždyť k čemu by founderovi bylo, že jej investor propojí s Elonem Muskem, kdyby jeho startup za měsíc zmizel ze světa kvůli nedostatku peněz na každodenní provoz?

Věřím však, že investování intelektuálního kapitálu bude nabývat na důležitosti a že se v tom můžeme inspirovat u kolegů (jak jinak) v Silicon Valley. Tam foundeři dobře vědí, že když má investor peníze, bude mít logicky i vliv, kontakty, know-how, úspěšné exity, neúspěšné vstupy na zahraniční trhy a další těžko vyčíslitelné, přitom zásadní, přínosy.

Víc takto osvícených startupistů i na našem kontinentu, prosím!

Vítek Šubert, spoluzakladatel a CEO inkubátoru UP21, manažer s více než dvacetiletou zkušeností z korporátního světa a team leader orientovaný na budování silné firemní kultury. Stál prakticky u zrodu online byznysu v České republice – na přelomu tisíciletí vybudoval a vedl internetovou divizi tehdejšího Českého Telecomu pod značkou Internet On Online (IOL).Po třiadvaceti letech ve světě nadnárodních korporací začal v roce 2015 na zelené louce stavět inkubátor UP21, kterým do dnešního dne prošlo přes 18 pečlivě vybraných projektů.

Chcete zasílat pozvánky na akce a novinky?

Proč odebírat?

Získáte informovat o nás, našich startupech, networku kolem nás a budeme vás zvát na akce, které pro vás pořádáme.

Blog & Novinky

Ocenění E.ON Energy Globe 2019

Cenu v kategorii Nápad přijde předat zástupce firmy UP21, Vítek Šubert. Společnost UP21 věnuje inkubaci projektu na 6 měsíců v hodnotě 300 tisíc korun.

Tenant experience brought up to the next level with the official launch of Spaceflow community builder application in Hungary

“We are very glad to launch Spaceflow in Hungary as we believe there is a great potential and momentum for disruption in the commercial real estate market.“

“Neboj se říct si o peníze, které ti dávají smysl.” Jak se připravit na první schůzku s investorem?
Přečtěte si také
“Neboj se říct si o peníze, které ti dávají smysl.” Jak se připravit na první schůzku s investorem?