Přemysl Koudela: Jak se hledá další seedová investice

Naše startupy, Rozhovory

Od vytvoření pitch decku, prezentace před investory, vyjednávání do podepsání smlouvy o seedové investici většinou uběhnou měsíce. Říká se, že získání investora může trvat až deset měsíců. Startupy by proto s hledáním měly začít včas. Vistag, inkubovaný v UP21, právě prochází fází, kdy oslovuje české a zahraniční investory a žádá je o druhou investici. Byli jsme zvědaví a zeptali se CEO firmy Vistag Přemysla Koudely, jak se jim to daří.

"Vistag je B2B nástroj, který e-shopům, publisherům nebo blogerům umožní jednoduše označit produkty ve fotkách a zpříjemnit tak lidem nakupování a e-shopům zvýšit tržby."

Přemysl Koudela, CEO

Vistag byl inkubován v UP21 na jaře 2017. Za tu dobu se mu podařilo vybudovat osmičlenný tým a získat zákazníky jako Samsung, Zoot, Different, Freshlabels nebo Queens. Na vývoji produktu, který se opírá o machine learning, se podílejí mimo jiné prestižní akademičtí pracovníci. S dokončováním minimum viable product (MVP) se priority z vývoje přesunuly k marketingu a prodeji, a proto se právě poohlíží po novém investorovi. 

Přemysl Koudela, CEO Vistag

Kdy jste si uvědomili, že Vistag potřebuje novou investici?

Moment tohoto uvědomění nastal na konci roku 2017. Dokončovali jsme MVP, který jsme nabízeli early adopters a prvním klientům, a věděli jsme, že potřebujeme novou investici. 

Jaký typ investora hledáte?

Přáli bychom si, asi jako všichni, smart money. Hledáme tedy někoho, kdo rozumí našemu segmentu, produktu a pomůže projektu rozvíjet se. Protože máme ambice proniknout za hranice ČR, bylo by fajn, kdyby měl zkušenosti se zahraniční expanzí. 

Kde může člověk takové investory najít? 

Zdroje, jak získat kontakty na investory, jsou víceméně veřejné, existují různé seznamy typu Crunchbase. Pak už je to jenom o tom se k investorům dostat a zaujmout je.

Jak při hledání investora postupujete? 

V Česku se dá k seedovým a postseedovým fondům dostat docela jednoduše, většinou reagují na email. Horší je to s angel investory, kteří často nejsou veřejně tolik aktivní. Co nejvíc funguje, ať už u nás nebo v zahraničí, je propojení přes společné známé či partnery, kteří zprostředkují intro. 

Networking je obecně velice důležitý, proto musí člověk chodit na různé nejen startupové akce a veletrhy. My jsme se například zúčastnili Pioneers, Wolves Summitu, SWCSummit, Seedstars nebo E-commerce Berlin Expo. 

Jakmile se s investorem propojíte, co následuje? 

Základem je pitch deck. Návodů, jak postavit dobrý pitch deck, je na internetu spousta, ale třeba nám až reálná zkušenost s investory dala lepší vhled do toho, jak by měl být strukturovaný. Ten náš jsme na základě zpětné vazby od investorů ladili měsíce a stejně ho, tak jako všichni ostatní, průběžně upravujeme. Myslím, že jedna reálná zkušenost vydá za tisíc článků. Články ale můžou být dobrou přípravou a nastavením očekávání.

Co od vás chtějí investoři slyšet?

Každý investor má jiný přístup, ale v zásadě se požadavky opakují. Mít dobře připravený business plán, s argumenty podloženými čísly. Každý takový plán by měl obsahovat tři varianty – pesimistickou, neutrální a optimistickou. A v každé z nich je potřeba ukázat, že víš, co s produktem v dané situaci dělat, jak ho rozvíjet, prodávat a škálovat.

S kolika investory jste už mluvili?

Doposud okolo třiceti. 

Proč některá vyjednávání nevycházejí?

Investoři nemusí věřit produktu, business modelu, founderům, segmentu nebo velikosti trhu. Nebo v tom nejhorším případě tomu všemu dohromady, ale pak se člověk s nimi asi ani neuvidí. Je to skládačka o tisíci kusech, a když jeden dílek nezapadne, může to být stopka pro jakákoliv další jednání. 

“Jsem původně filmař. Už před mnoha lety jsem chtěl dát uživatelům přístup k více informacím a umožnit jim interakci s obsahem. Teď máme takový produkt hotový a já jsem rád, že se moje idea přetavila ve skutečnost.”

Přemysl Koudela