Příběhy founderů aneb Co mi startupový život dal & vzal - André Dravecký

Naše startupy, Rozhovory

Stejně jako má každá mince rub a líc, tak i starupový život neni jenom o úspěšně získaných investicicích, jednorožcích, penězích a slávě. Vyzpovídali jsme foundery nejen našich startupů a zeptali se jich na několik otázek přímo na tělo. Jako první se nám svěřil André Dravecký, zakladatel a CEO startupu Shipvio.

Citát

"Nemám skoro žádný život mimo Shipvio. Nevídám kamarády, málo sportuju a nemám moc času věnovat se rodině. Mrzí mě to, ale tak to je a nestěžuju si. Nejde to do nekonečna, ale je to součást hry."

André Dravecký
Founder & CEO Shipvio

#1: Co nejdůležitějšího – obecně v životě i v práci – tě naučil startupový svět?

Neposrat se.

#2: Jaká byla největší překážka nebo výzva, kterou jsi se Shipviem musel dosud překonat?

Rozhodně hledání škálovatelné strategie. Nejsme sami, kdo se snaží o změnu v logistice, a drtivá většina startupů spálila často i desítky milionů eur, aniž by našli způsob, jak trh “hacknout”.

I my jsme si namleli, i když naštěstí ne tak draze. Teď už víme, kudy cesta nevede a kudy naopak ano. Teď to jen ukázat na číslech.

#3: Existuje něco, co ti založení a vedení startupu “vzalo” ze života?

Nemám skoro žádný život mimo Shipvio. Nevídám kamarády, málo sportuju, málo se věnuju rodině.

Mrzí mě to, ale tak to je a nestěžuju si. Nejde to do nekonečna, ale je to součást hry.

#4: Jak si myslíš, že je na tom česká startupová scéna v porovnání se zbytkem světa?

Upřímně? Tragicky. Máme tu fakt skvělé hlavy, ale český startupový ekosystém potřebuje víc než super foundery a technologii.

Většina skvělých projektů končí tím, že je koupí zahraniční konkurent nebo korporace. Otázka je, jestli je to dobře, nebo špatně. Pokud jsme s tím obecně jako společnost smíření a spokojení, pak OK, startupová scéna může být v klidu.

Já osobně bych každopádně rád viděl víc českých startupů, které kupují ostatní, místo aby se nechávaly kupovat. To je ale na delší debatu.

#5: Vzpomeneš si, co bylo hlavním impulsem pro založení Shipvia?

To, že logistika jako taková je fragmentovaná a nefunguje tak, jak by mohla a měla.

#6: Jaká činnost / práce ti v souvislosti s vedením startupu dělá největší radost?

Spokojení dopravci, kteří si Shipvio doporučují mezi sebou.

André Dravecký, CEO a zakladatel startupu Shipvio, který svým zákazníkům nabízí automatizaci veškeré logistiky tak, aby při přepravě zboží od zákazníka k dopravcům nevznikaly žádné ztráty a vše bylo maximálně efektivní.  

Chcete zasílat pozvánky na akce a novinky?

Proč odebírat?

Získáte informovat o nás, našich startupech, networku kolem nás a budeme vás zvát na akce, které pro vás pořádáme.

Blog & Novinky

Model Zdoňov Nápadem roku soutěže E.ON Energy Globe

Projekt bojuje proti suchu v krajině a navrací jí přirozenou schopnost zadržet povrchovou i spodní vodu. Porotu zaujal jak svým rozsahem, tak komplexností a přenositelností. Autorem je spolek Živá voda. Informovala o tom ČIA. Model Zdoňov čeká také další rozvoj. Od partnera soutěže UP21 získal spolek podporu při inkubaci.

AppParade 33 zná 10 finálových aplikací. Jaká byla jejich cesta od nápadu k vývoji?

Do třetí obnovené AppParade pořádanou vývojářským studiem Synetech se přihlásilo rekordní množství projektů a v pondělí 25. listopadu v pražském Vnitroblocku společně vybereme ten, který se nejzajímavěji popasoval s cestou vedoucí od nápadu k vývoji.

Petr Beneš z 6D: Inovace jsou potřeba i v korporacích. Chce to jen odvahu a správné lidi
Přečtěte si také
Petr Beneš z 6D: Inovace jsou potřeba i v korporacích. Chce to jen odvahu a správné lidi
PropTech studie CBRE: jak technologicky vyspělé jsou kancelářské budovy v regionu CEE? A jaké jsou digitální potřeby těch, kdo v nich pracují?

CBRE, světový lídr v oblasti komerčních realitních služeb, provedl rozsáhlý průzkum v regionu CEE se zaměřením na využívání technologických inovací a digitálních řešení v realitním odvětví.

Kapesní slovník základních buzzwordů pro startupové nováčky
Přečtěte si také
Kapesní slovník základních buzzwordů pro startupové nováčky
Projekt Model Zdoňov může zachránit ČR před suchem. Nově se inkubuje v UP21

Model Zdoňov, který navrací vodu do vysušené krajiny, zvítězil v kategorii nápad v soutěži E.ON Energy Globe. Zároveň také vyhrál inkubaci od UP21, který je partnerem soutěže. Projekt se ve fázi studie proveditelnosti zaměřil na nápravu krajiny v okolí obce Zdoňov u Náchoda, aby lépe zadržovala vodu v regionu, kde přes léto většina toků vysychá. Model poprvé realizoval v roce 2016 spolek Živá voda s týmem expertů vedeným Jiřím Malíkem. Projekt však byl zároveň tvořen s myšlenkou jeho snadné přenositelnosti i na jiná místa v České republice či v Evropě s cílem obnovy hydrologického režimu celého území.