Příběhy founderů aneb Co mi startupový život dal & vzal - Lukáš Balík

Naše startupy, Rozhovory

Je náročné přesvědčit tradiční byznys, aby to zkusil s technologiemi? A jak vlastně vypadá všední den člověka, který buduje globální startup? Seriál rozhovorů s úspěšnými foundery pokračuje - tentokrát jsme si povídali s Lukášem Balíkem, zakladatelem a CEO startupu Spaceflow.

Citát

"Vlastníci nemovitostí se na inovace nikdy nezaměřovali. Spolupráce se startupy jim přináší něco, co by se jim samotným nikdy nepodařilo vytvořit."

Lukáš Balík
Founder & CEO Spaceflow

#1: Co nejdůležitějšího – obecně v životě i v práci – tě naučil startupový svět?

Obecně mě toho naučil opravdu hodně. Všechno je v něm ohromně intenzivní. Startup se ze své podstaty rychle vyvíjí, a na to musíš umět reagovat i ty jako člověk. Každý den je nová lekce. Nejvíce mi nicméně ukázal, že svět je plný příležitostí. A že je to primárně o lidech, se kterými na té cestě jsi a ten příběh sdílíš.

#2: Jak vypadá tvůj běžný pracovní den?

Budovat globální startup znamená, že je každý den úplně jiný, přichází jiné příležitosti a překážky. Hodně času trávím na cestách, a právě to mě baví – pestrost, kterou denně mám. Díky Slacku a dalších technologiím můžu být neustále ve spojení s týmem kdykoliv a odkudkoliv. Přesto však nic nenahradí osobní setkání.

#3: Podle čeho si vybíráš lidi, se kterými budeš spolupracovat?

V první řadě podle nadšení pro Spaceflow, v kombinaci s předchozími zkušenostmi. Důležité je, aby mezi námi fungovala chemie, nejenom se mnou, ale s celým týmem. I proto lidi nikdy nevybírám sám, ale společně s kolegy.

#4: V čem si myslíš, že jsou startupy jiné než korporace?

Jsou dynamičtější, mají uvolněnější kulturu. Určitě jsou na druhou stranu zranitelnější a vyžadují po lidech daleko větší výkon.

#5: Co si mohou korporace od startupů vzít a naopak?

Dám příklad z našeho trhu. Vlastníci nemovitostí se na technologie a inovace tradičně nikdy nezaměřovali. Spolupráce se startupy jim přinese něco, co by se jim samotným nepodařilo vytvořit. Jsme pro ně také partner, který umí poradit, jaké technologie použít a jak je integrovat.

V korporacích jsou naopak lépe nastavené vnitřní systémy, zatímco ve startupovém světě to může být ze začátku větší chaos. Ačkoliv na to v jaké jsme fázi, si troufám řict, že máme spoustu procesů dobře nastavených, což je klíčové pro rychlé škálování. 

#6: Jaká byla největší překážka nebo výzva, kterou jsi se Spaceflow musel dosud překonat?

Není to překážka, kterou bychom překonali, musíme ji překonávat neustále. A to je adaptace trhu na nové technologie. Náš trh je totiž pomalejší, je těžší se na něj dostat. Na druhou stranu je to obrovská výzva, protože nemovitostní trh je globálně největší ekonomika a pokud se nám ho podaří rozhýbat - a myslím, že jsme na té správné cestě - tak to bude velký úspěch. 

#7: Existuje něco, co ti založení a vedení startupu “vzalo” ze života? 

Kromě volného času mě nenapadá nic.

#8: Jak si myslíš, že je na tom česká startupová scéna v porovnání se zbytkem světa?

Chybí více founderů, kteří už si prošli cestou úspěchu a dokázali by tuto zkušenost předat dál, což už je například v Americe naprosto běžné. U nás se trh teprve rodí. Věřím ale, že i v Česku už brzy budeme mít prvního unicorna, třeba se to tedy podaří i tady.

#9: Existuje něco, co u nás funguje lépe než ve světě?

Praha je dobrý trh na vykopnutí startupu díky technickému talentu. Ale pokud míříš na globální trh, obchod musí směřovat ven.

#10: Je ve tvém týmu důležitá diverzita? Pokud ano, proč?

Je. Obecně přináší víc pohledů na věc. U nás je vytvořená strukturou jednotlivých týmů - vývojář bude vždycky jiný než salesák. Potřebují ale prostředí a kulturu, kde budou kooperovat a kde budou schopni si vzájemně vypomoct. A důležité je, aby i při diverzitě měla firma stejný cíl, což je třeba si neustále připomínat a komunikovat.

#11: Vzpomeneš si, co bylo hlavním impulsem pro založení Spaceflow?

Když jsme v roce 2016 začínali, proptech byl v absolutních plenkách. Chtěli jsme digitalizovat prostředí budov jednou platformou a otevřít majitelům budov nové možnosti, aby pronájem prostor nebyla jediná složka jejich výnosu.

#12: Jaká činnost / práce ti v souvislosti s vedením startupu dělá největší radost?

Určitě dělat s týmem zapálených lidí, které baví projekt posouvat projekt dál. A také pohybovat se neustále v mezinárodním prostředí. Těší mě být součástí globální proptech komunity, která chce měnit trh, a ne jen regionálně, ale po celém světě. A pak mě samozřejmě baví i práce sám na sobě, musím se neustále posouvat dál.

#13: Je naopak něco, co bys na životě startupisty klidně oželel?

Život startupisty je plný networkingu, akcí, občas se může zdát, že se to nedá všechno stíhat. Je důležité umět vyfiltrovat, na co se soustředit tak, aby to mělo skutečně reálný dopad na tvůj projekt.

#14: Jaké si myslíš, že by měl mít člověk osobnostní předpoklady pro to, aby se z něj stal úspěšný founder?

V první řadě musí mít obrovské nadšení a vůli. A pak samozřejmě spoustu energie a schopnost se rychle regenerovat. 

#15: Máš nějakou vizi/přání, kde budete se Spaceflow za pět let?

Naším největším přáním je, aby se společná digitální platforma stala standardem pro každou komerční a rezidenční budovu.

Lukáš Balík je CEO a zakladatelem Spaceflow, firmy, která pozvedá komfort v budovách díky propojení majitelů, nájemníků, návštěvníků a poskytovatelů služeb prostřednictvím komunitního managementu a komunitní platformy – mobilní aplikace. Jako řečník se Lukáš účastnil největších PropTech konferencí na světě, například DisruptCRE v San Franciscu, MIPIM PropTech v Paříži nebo Future PropTech v Londýně.  

Chcete zasílat pozvánky na akce a novinky?

Proč odebírat?

Získáte informovat o nás, našich startupech, networku kolem nás a budeme vás zvát na akce, které pro vás pořádáme.

Blog & Novinky

Model Zdoňov Nápadem roku soutěže E.ON Energy Globe

Projekt bojuje proti suchu v krajině a navrací jí přirozenou schopnost zadržet povrchovou i spodní vodu. Porotu zaujal jak svým rozsahem, tak komplexností a přenositelností. Autorem je spolek Živá voda. Informovala o tom ČIA. Model Zdoňov čeká také další rozvoj. Od partnera soutěže UP21 získal spolek podporu při inkubaci.

AppParade 33 zná 10 finálových aplikací. Jaká byla jejich cesta od nápadu k vývoji?

Do třetí obnovené AppParade pořádanou vývojářským studiem Synetech se přihlásilo rekordní množství projektů a v pondělí 25. listopadu v pražském Vnitroblocku společně vybereme ten, který se nejzajímavěji popasoval s cestou vedoucí od nápadu k vývoji.

Petr Beneš z 6D: Inovace jsou potřeba i v korporacích. Chce to jen odvahu a správné lidi
Přečtěte si také
Petr Beneš z 6D: Inovace jsou potřeba i v korporacích. Chce to jen odvahu a správné lidi
PropTech studie CBRE: jak technologicky vyspělé jsou kancelářské budovy v regionu CEE? A jaké jsou digitální potřeby těch, kdo v nich pracují?

CBRE, světový lídr v oblasti komerčních realitních služeb, provedl rozsáhlý průzkum v regionu CEE se zaměřením na využívání technologických inovací a digitálních řešení v realitním odvětví.

Kapesní slovník základních buzzwordů pro startupové nováčky
Přečtěte si také
Kapesní slovník základních buzzwordů pro startupové nováčky
Projekt Model Zdoňov může zachránit ČR před suchem. Nově se inkubuje v UP21

Model Zdoňov, který navrací vodu do vysušené krajiny, zvítězil v kategorii nápad v soutěži E.ON Energy Globe. Zároveň také vyhrál inkubaci od UP21, který je partnerem soutěže. Projekt se ve fázi studie proveditelnosti zaměřil na nápravu krajiny v okolí obce Zdoňov u Náchoda, aby lépe zadržovala vodu v regionu, kde přes léto většina toků vysychá. Model poprvé realizoval v roce 2016 spolek Živá voda s týmem expertů vedeným Jiřím Malíkem. Projekt však byl zároveň tvořen s myšlenkou jeho snadné přenositelnosti i na jiná místa v České republice či v Evropě s cílem obnovy hydrologického režimu celého území.