Příběhy founderů aneb Co mi startupový život dal & vzal - Lukáš Balík

Naše startupy, Rozhovory

Je náročné přesvědčit tradiční byznys, aby to zkusil s technologiemi? A jak vlastně vypadá všední den člověka, který buduje globální startup? Seriál rozhovorů s úspěšnými foundery pokračuje - tentokrát jsme si povídali s Lukášem Balíkem, zakladatelem a CEO startupu Spaceflow.

Citát

"Vlastníci nemovitostí se na inovace nikdy nezaměřovali. Spolupráce se startupy jim přináší něco, co by se jim samotným nikdy nepodařilo vytvořit."

Lukáš Balík
Founder & CEO Spaceflow

#1: Co nejdůležitějšího – obecně v životě i v práci – tě naučil startupový svět?

Obecně mě toho naučil opravdu hodně. Všechno je v něm ohromně intenzivní. Startup se ze své podstaty rychle vyvíjí, a na to musíš umět reagovat i ty jako člověk. Každý den je nová lekce. Nejvíce mi nicméně ukázal, že svět je plný příležitostí. A že je to primárně o lidech, se kterými na té cestě jsi a ten příběh sdílíš.

#2: Jak vypadá tvůj běžný pracovní den?

Budovat globální startup znamená, že je každý den úplně jiný, přichází jiné příležitosti a překážky. Hodně času trávím na cestách, a právě to mě baví – pestrost, kterou denně mám. Díky Slacku a dalších technologiím můžu být neustále ve spojení s týmem kdykoliv a odkudkoliv. Přesto však nic nenahradí osobní setkání.

#3: Podle čeho si vybíráš lidi, se kterými budeš spolupracovat?

V první řadě podle nadšení pro Spaceflow, v kombinaci s předchozími zkušenostmi. Důležité je, aby mezi námi fungovala chemie, nejenom se mnou, ale s celým týmem. I proto lidi nikdy nevybírám sám, ale společně s kolegy.

#4: V čem si myslíš, že jsou startupy jiné než korporace?

Jsou dynamičtější, mají uvolněnější kulturu. Určitě jsou na druhou stranu zranitelnější a vyžadují po lidech daleko větší výkon.

#5: Co si mohou korporace od startupů vzít a naopak?

Dám příklad z našeho trhu. Vlastníci nemovitostí se na technologie a inovace tradičně nikdy nezaměřovali. Spolupráce se startupy jim přinese něco, co by se jim samotným nepodařilo vytvořit. Jsme pro ně také partner, který umí poradit, jaké technologie použít a jak je integrovat.

V korporacích jsou naopak lépe nastavené vnitřní systémy, zatímco ve startupovém světě to může být ze začátku větší chaos. Ačkoliv na to v jaké jsme fázi, si troufám řict, že máme spoustu procesů dobře nastavených, což je klíčové pro rychlé škálování. 

#6: Jaká byla největší překážka nebo výzva, kterou jsi se Spaceflow musel dosud překonat?

Není to překážka, kterou bychom překonali, musíme ji překonávat neustále. A to je adaptace trhu na nové technologie. Náš trh je totiž pomalejší, je těžší se na něj dostat. Na druhou stranu je to obrovská výzva, protože nemovitostní trh je globálně největší ekonomika a pokud se nám ho podaří rozhýbat - a myslím, že jsme na té správné cestě - tak to bude velký úspěch. 

#7: Existuje něco, co ti založení a vedení startupu “vzalo” ze života? 

Kromě volného času mě nenapadá nic.

#8: Jak si myslíš, že je na tom česká startupová scéna v porovnání se zbytkem světa?

Chybí více founderů, kteří už si prošli cestou úspěchu a dokázali by tuto zkušenost předat dál, což už je například v Americe naprosto běžné. U nás se trh teprve rodí. Věřím ale, že i v Česku už brzy budeme mít prvního unicorna, třeba se to tedy podaří i tady.

#9: Existuje něco, co u nás funguje lépe než ve světě?

Praha je dobrý trh na vykopnutí startupu díky technickému talentu. Ale pokud míříš na globální trh, obchod musí směřovat ven.

#10: Je ve tvém týmu důležitá diverzita? Pokud ano, proč?

Je. Obecně přináší víc pohledů na věc. U nás je vytvořená strukturou jednotlivých týmů - vývojář bude vždycky jiný než salesák. Potřebují ale prostředí a kulturu, kde budou kooperovat a kde budou schopni si vzájemně vypomoct. A důležité je, aby i při diverzitě měla firma stejný cíl, což je třeba si neustále připomínat a komunikovat.

#11: Vzpomeneš si, co bylo hlavním impulsem pro založení Spaceflow?

Když jsme v roce 2016 začínali, proptech byl v absolutních plenkách. Chtěli jsme digitalizovat prostředí budov jednou platformou a otevřít majitelům budov nové možnosti, aby pronájem prostor nebyla jediná složka jejich výnosu.

#12: Jaká činnost / práce ti v souvislosti s vedením startupu dělá největší radost?

Určitě dělat s týmem zapálených lidí, které baví projekt posouvat projekt dál. A také pohybovat se neustále v mezinárodním prostředí. Těší mě být součástí globální proptech komunity, která chce měnit trh, a ne jen regionálně, ale po celém světě. A pak mě samozřejmě baví i práce sám na sobě, musím se neustále posouvat dál.

#13: Je naopak něco, co bys na životě startupisty klidně oželel?

Život startupisty je plný networkingu, akcí, občas se může zdát, že se to nedá všechno stíhat. Je důležité umět vyfiltrovat, na co se soustředit tak, aby to mělo skutečně reálný dopad na tvůj projekt.

#14: Jaké si myslíš, že by měl mít člověk osobnostní předpoklady pro to, aby se z něj stal úspěšný founder?

V první řadě musí mít obrovské nadšení a vůli. A pak samozřejmě spoustu energie a schopnost se rychle regenerovat. 

#15: Máš nějakou vizi/přání, kde budete se Spaceflow za pět let?

Naším největším přáním je, aby se společná digitální platforma stala standardem pro každou komerční a rezidenční budovu.

Lukáš Balík je CEO a zakladatelem Spaceflow, firmy, která pozvedá komfort v budovách díky propojení majitelů, nájemníků, návštěvníků a poskytovatelů služeb prostřednictvím komunitního managementu a komunitní platformy – mobilní aplikace. Jako řečník se Lukáš účastnil největších PropTech konferencí na světě, například DisruptCRE v San Franciscu, MIPIM PropTech v Paříži nebo Future PropTech v Londýně.  

Chcete zasílat pozvánky na akce a novinky?

Proč odebírat?

Získáte informovat o nás, našich startupech, networku kolem nás a budeme vás zvát na akce, které pro vás pořádáme.

Blog & Novinky

48 milionů korun pro cvrčky. Čeští Sens hlásí rekordní potravinovou investici

Český startup Sens, vyrábějící potraviny ze cvrččího proteinu, si připsal čerstvou investici ve výši 1,9 milionu eur – tedy zhruba 48 milionů korun. Jde o největší přísun kapitálu, jaký kdy tuzemský startup z tohoto oboru zaznamenal.

Před únikovými hrami není v Praze úniku

Zcela jiný koncept nabízejí například Hunter Games, které v Praze nabízejí až 12 her. Zaměřují se především na bojové hry venku, zpestřit se jimi dá například i cesta vlakem z Prahy do Ostravy, kdy si může zahrát i padesát hráčů, kteří se rozdělí do ně- kolika týmů a využívají při tom aplikace na svých telefonech.

Realitní investor Allianz dává šanci českému start-upu

Tuzemská začínající firma Spaceflow zís- kala prestižní projekt v rakouském hlavním městě. Jeden z největších světových investorů do realit Allianz Real Estate mu podle zjištění deníku E15 zadal vytvoření aplikace pro nový kance- lářský komplex The Icon v centru Vídně. Kontrakt firmě otevře cestu do dalších projektů Allianz.

Tip na 7 + 1 vánočních dárků na poslední chvíli od českých startupů
Přečtěte si také
Tip na 7 + 1 vánočních dárků na poslední chvíli od českých startupů
Spořitelna chce start-upům pomáhat přejít údolí smrti. Kromě kapitálu nabídne i poradenství

Nejstarší tuzemská banka začíná investovat do rozvíjejících se technologických firem. Nový program České spořitelny má za cíl hledat nadějné start­-upy a podpořit je nejen potřebným kapitálem, ale i poradenstvím, takzvanou inkubací.

Proč je hospodárnost sítí sexy tématem pro investora aneb jak jsme v Air Ventures investovali do startupu Cross Network Intelligence
Přečtěte si také
Proč je hospodárnost sítí sexy tématem pro investora aneb jak jsme v Air Ventures investovali do startupu Cross Network Intelligence