Proč by si měl váš startup najmout externí firmu na vývoj aplikace

Rozhovory

Zakladatelé startupů často sní o tom, že sami vyvinou vlastní aplikaci. Vidí inspiraci u firem jako Uber a Airbnb a říkají si, že vývoj přece nebude tak složitý. Kolega přece dříve programoval v Javascriptu a pár šikovných vývojářů se mezi kamarády určitě najde. Celé to bude levnější a rychlejší než od cizí firmy. A tak se mnoho startupů s nadšením vrhne do vývoje. Měsíce letí a aplikace pomalu získává podobu. Mezitím jiné startupy, které vývoj přenechali jiné firmě, už uzavírají první zakázky.

Vyvíjet mobilní a webovou aplikaci vlastními silami vypadá na první pohled lákavě. Zakladatel rozhoduje o použitých technologiích, nabírá šikovné lidi a má všechno pod jednou střechou. Vlastní vývoj má větší hodnotu na trhu a know-how nikam neutíká. Hodně startupů se proto rozhodne, že do toho půjde. Jenže občas se vyplatí přenechat břímě někomu jinému, věnovat se produktu a ne tomu, na jakém systému bude aplikace postavená.

"Co má startup dělat? První dva roky by měl hlavně růst. Pokud první rok zaseká tím, že vyvíjí software, ztratí peníze, čas a vzniká riziko, že se vývoj nepovede."

Martin Koperniech, zakladatel & CEO Qest

Když se dělá vývoj vlastními silami

Často se stává, že zakladatelé se místo svého nápadu začnou zaobírat technikáliemi. Místo, aby se soustředili na PROČ, řeší JAK a ve výsledku CO. Věnují příliš mnoho cenného času tomu, jaký programovací jazyk je nejvhodnější, jaké rozhraní použít, kde najít nadané lidi a šikovného manažera, který by je vedl. Než se jim podaří postavit fungující infrastrukturu – vývojáři, projektový manažer, technologie, licence – a nastavit procesy, může být rok pryč, aniž by se nadáli. Ve výsledku to pak vede k tomu, že ztrácejí svůj fokus, plýtvají časem, utrácejí více peněz a vývoj kvůli tomu trvá déle. 

Když aplikaci programuje externí firma

Rychlý růst je mantra, která žene startupisty k tomu, aby chtěli mít hned vše hotové. Jenže vývoj nějaký ten měsíc trvá. Na běžnou aplikaci je potřeba 6-8 vývojářů – dva lidé na Android, dva na iOS, jeden až dva na frontend a jeden až dva na backend. Postavit ze dne na den takto početný tým lidí, kteří opustí svá místa kvůli neznámému startupu na několik měsíců, není vůbec jednoduché. 

Pokud si startup najme kvalitní firmu, zkušenosti jejího vývojového týmu mu mohou velice pomoci. Ve finále tak vývoj není pouze levnější a rychlejší, ale také jistější. Zatímco programátoři na volné noze mohou být skvělými odborníky, při práci v týmu nejsou sehraní a zvyšuje se riziko chybovosti. Naproti tomu běžná vývojářská firma staví na dlouhodobě fungujících týmech lidí, managementu a vyvinuté infrastruktuře. 

Jak to funguje v UP21

Inkubátor UP21 dává startupům svobodu v tom, jestli chtějí vývoj dělat sami nebo si na něj někoho najmout. Nabízí však možnost využít služeb firmy Qest, která se jako jedna z mála věnuje mobilnímu, backendovému a frontendovému vývoji. Jejích služeb využívá několik startupů – například Shipvio, Gettick a Huntergames. „Zákazník zná svůj byznys a ví, co potřebuje. My máme celý systém, jak stavět aplikace a také všechny potřebné lidi. On nám řekne, co chce a proč to chce a my začneme vyvíjet systém, který se zákazníkem pravidelně konzultujeme,“ vysvětluje výhody externího vývoje Martin Koperniech, zakladatel a CEO firmy. 

Zeptali jsme se tří našich startupů, co si o spolupráci s Qest myslí:

André Dravecký
CEO Shipvio

Qest nám zejména v začátku pomohl s vývojem Shipvio, což mně, netechnickému founderovi, ulehčilo hodně věcí a já se tak mohl soustředit na další důležité činnosti. 

Alan Vyšín
spoluzakladatel & CEO Gettick

Komunikace s dodavatelem na dálku je vždy náročná, protože vede ke zvýšení nákladů. Qest má kanceláře 10 metrů od nás, takže když cokoliv potřebují oni nebo já, stačí k nim zajít a je to na místě vyřešené, což nám umožňuje držet náklady na mobilní aplikaci přesně podle plánu.

Štěpán Gregor
spoluzakladatel & CFO Huntergames

Jedna z mnoha výhod je, že startup má vše pohodlně pod jednou střechou, protože investor a Qest jsou ve stejné kanceláři.

Jak by měl vypadat vývoj aplikace podle Qestu 

Podle Martina Koperniecha nemusí startup na všechny fáze vývoje najímat firmu. V některých fázích se mu to ale rozhodně vyplatí. Tento model podle něj nejlépe funguje:

Ve fázi vývoje produktu je klíčový právě iterační vývoj. Startup z trhu získává cennou zpětnou vazbu a podle toho přizpůsobuje produkt svým cílovým zákazníkům. Místo toho, aby Qest vyvíjel robustní aplikaci a po dvou letech se zjistilo, že o ni na trhu není zájem, pracuje agilně – v krátkých obdobích nasadí produkt na trh, zjistí reakci zákazníků, vyvine další malé části produktu a znovu produkt testuje. Startup mezitím řeší marketing, prodej, investice a komunikuje se zákazníky a byznys partnery. V dalším vývoji může pokračovat buď externí firma jako Qest, nebo startup, který si najme vlastní tým s produktovým manažerem.