Produkt se sám neprodá aneb Jak v UP21 vznikl Sales Hub

Naše startupy, Rozhovory

Představa, že si ke kvalitnímu produktu zákazníci sami najdou cestu, je bohužel mylná – a rozčarovaní startupisté to často zjistí až ve chvíli, kdy jim teče do bot a peníze z první větší investice pomalu ubývají. “Do aktivního prodeje se founderům příliš nechce, sales jako obor má v Česku pořád obrovské stigma, přitom jde o naprosto přirozenou součást vzniku obchodního vztahu,” říká Alan Vyšín, co-founder a CEO startupu Gettick, který vzal situaci do vlastních rukou a v prostorách UP21 spustil projekt s pracovním názvem Sales Hub.

Můžeš na úvod stručně popsat, co to Sales Hub je?

Sales Hub je projekt, v rámci kterého si s ostatními startupy inkubovanými v UP21 pomáháme k lepším prodejům. Navzájem se motivujeme, sdílíme kontakty na potenciální klienty a pomáháme si posouvat obchodní dovednosti každého z nás.

Tím, že sedíme pohromadě v jedné místnosti, jsme v podstatě obchodní oddělení. Jen s tím rozdílem, že každý prodáváme svůj vlastní produkt.

Co tě na myšlenku založení Sales Hubu přivedlo?

Myslím, že sales je obrovský problém snad každé začínající firmy, a obzvlášť těch technologických. Roli obchodníka na sebe většinou vezme zakladatel startupu. Dává to smysl, o firmě i produktu toho ví nejvíc, je to jeho vlastní dílo. Dělat obchod v jednom člověku ale dost dobře nejde.

Časem přijde ztráta motivace, někteří foundeři se stydí prodávat po telefonu před svým týmem a podobně. Sales je zkrátka aktivita, která nese nejlepší výsledky, když se dělá ve větším kolektivu dalších obchodníků. To samé si mysleli zakladatelé dalších startupů v UP21, například Nutrition Pro. Jakmile jsme pro Sales Hub získali dedikovanou kancelář, pustili jsme se do práce.

Alan Vyšín, co-founder a CEO startupu Gettick

Jaké jsou první výsledky?

Skvělé! Za ostatní si čísla sdílet netroufnu, ale v Getticku jsme se měsíc po spuštění Sales Hubu dostali na pětinásobné výsledky v porovnání s měsícem před tím. Uvědomil jsem si také, že pro mě jako foundera, je důležité, abych většinu svého času neseděl s mým vývojovým týmem, ale byl naopak co nejvíce v kontaktu se zákazníky.

Člověk najednou získá jiný pohled na vlastní produkt i firmu, vžije se do role zákazníka a získá tak nadhled nad každodenním řešením drobných detailů, kterým má jinak tendenci se věnovat. Čím víc podnětů na vylepšení od zákazníků mám, tím přesněji dokážu definovat prioritní požadavky na vývoj, změny rychle implementovat a posouvat se tak přímější cestou k lepším byznysovým výsledkům.

 

Dokážeš být konkrétnější v tom, jak si v rámci Sales Hubu pomáháte? Přeci jen jste v něm co člověk, to vlastní startup. Nechybí vám společný byznysový cíl?

Ano, každý máme zájem prodat svůj vlastní produkt, ale cíl je společný – lepší obchodní výsledky. Proto i když úspěch jednoho z nás přímo nepomůže firmě druhého, dáváme si finanční cíle, máme pravidelné meetingy, kde vyhodnocujeme, kdo jich dosáhl a kdo ne a proč, pomáháme si s definováním value proposition, dokonce si dáváme zpětnou vazbu například na řeč těla během hovoru.

To, že jsme každý v jiném byznysu, nám nakonec pomáhá. Když si do místnosti sedne pět obchodníků s cílem prodat jeden produkt, časem ztratí nadhled a schopnost podívat se na prodejní proces nezaujatýma očima. To nám v současném složení nehrozí.

Co bude dál? Máš plán, kam projekt posunout?

Zatím jsme tomu nechávali volný průběh, přeci jen je Sales Hub ani ne dva měsíce starý. Během léta mu dáme jasnější strukturu, nastavíme základní procesy a budeme mít přesnější představu o tom, jak může startupům kolem UP21 dlouhodobě pomáhat.

 

Existuje šance, že se Sales Hub otevře i startupům mimo inkubační programy UP21?

Zatím to neplánujeme ani nezavrhujeme. Moudřejší budeme ke konci roku, do té doby pokračujeme v testování celé věci na sobě a svých výsledcích.

Alan Vyšín, CEO a Co-founder startupu Gettick. V květnu tohoto roku se rozhodl v prostorách UP21 spustil projekt s pracovním názvem Sales Hub, který umožní obchodníkům ze startupů v UP21 pracovat na svých cílech společně.

Chcete zasílat pozvánky na akce a novinky?

Proč odebírat?

Získáte informovat o nás, našich startupech, networku kolem nás a budeme vás zvát na akce, které pro vás pořádáme.

Blog & Novinky

Kapesní slovník základních buzzwordů pro startupové nováčky
Přečtěte si také
Kapesní slovník základních buzzwordů pro startupové nováčky
Projekt Model Zdoňov může zachránit ČR před suchem. Nově se inkubuje v UP21

Model Zdoňov, který navrací vodu do vysušené krajiny, zvítězil v kategorii nápad v soutěži E.ON Energy Globe. Zároveň také vyhrál inkubaci od UP21, který je partnerem soutěže. Projekt se ve fázi studie proveditelnosti zaměřil na nápravu krajiny v okolí obce Zdoňov u Náchoda, aby lépe zadržovala vodu v regionu, kde přes léto většina toků vysychá. Model poprvé realizoval v roce 2016 spolek Živá voda s týmem expertů vedeným Jiřím Malíkem. Projekt však byl zároveň tvořen s myšlenkou jeho snadné přenositelnosti i na jiná místa v České republice či v Evropě s cílem obnovy hydrologického režimu celého území.

Český nápad ví, jak řešit problémy se suchem. Projekt teď projde inkubátorem pod vedením odborníků

Nápadem roku letošního ročníku soutěže E.ON Energy Globe se stal Model Zdoňov, který bojuje proti suchu v krajině a navrací jí přirozenou schopnost zadržet povrchovou i spodní vodu. Odbornou porotu projekt zaujal svým rozsahem, komplexností a přenositelností. Projekt získal další podporu a projde inkubací pod vedením UP21.