S UP21 postupujeme rychleji než předtím, říkájí startupy NutritionPro a Sdílejprostor

Naše startupy, Rozhovory

Máte skvělý nápad, potřebujete pomoci s jeho rozjezdem, ale nejste ještě ready na velkou investici? Přesně pro vás jsme připravili pre-seedový inkubační program. Vybraným startupům umožňujeme, aby po dobu šesti měsíců využívali všech vymožeností startupového inkubátoru – sítě kontaktů, zkušených mentorů a sdílené kanceláře. Dosud si tímto programem prošly dva startupy – Sdílejprostor a NutritionPro. Zeptali jsme se jejich zakladatelů, jak se jim v UP21 líbí a jak by svou inkubaci zhodnotili.

NutritioPro

spoluzakladatelé Nurlan Abdrassilov a Elisey Sviridov

Když dnes chcete zhubnout, můžete na to jít různými způsoby – docházet na sezení k dietologovi, vyzkoušet namátkově jednu z tisíce diet na internetu nebo začít číst blogy a knihy o zdravé výživě. Anebo můžete zkusit aplikaci NutritionPro, která vám změří složení vašeho těla, sestaví individuální jídelníček na míru a přiveze vám jídlo domů.

Jak to funguje? Během pěti minut vám speciální přístroj změří složení vašeho těla a získáte 56 údajů jako například váha, výška, procento tuku, svalová hmota, procento vody či viscerální tuk. Tyto údaje potom skrze aplikaci nahrajete do svého profilu, zodpovíte na několik otázek ohledně vašeho životního stylu a vašeho cíle (hubnutí/nabrání svalové hmoty) a počkáte, než dietolog sestaví jídelníček a firma NutritionPro vám jídlo doručí domů.

Jak jste se dozvěděli o UP21?

Původně jsme měli angel investora, se kterým jsme na projektu pracovali, ale nakonec jsme se nedohodli. Začali jsme proto hledat na internetu různé inkubátory. Sepsali jsme si seznam sto investorů a první z nich, který jsme oslovili, byl UP21. Poslali jsme tam náš projekt a oni řekli ano. To bylo v listopadu 2018 a od ledna tu sedíme.

Nurlan Abdrassilov a Elisey Sviridov, zakladatelé startupu NutritionPro

Na čem jste se s UP21 domluvili?

Dostali jsme pre-seedovou investici na dobu šesti měsíců a kromě toho jsme získali přístup k celé řadě služeb, kterých si ceníme ještě více než peněz. Využíváme sdílenou kancelář, která nám vyhovuje, protože se můžeme každý den setkávat s ostatními startupisty. Máme mentora, se kterým skoro denně řešíme strategické věci. Pokud potřebujeme pomoc s marketingem, právem, financemi, HR nebo prodejem, můžeme se obrátit na kohokoliv z UP21 kopilotů. Navíc se na cokoliv můžeme zeptat koordinátora Viktora Nyitraye.

Jak proběhly první měsíce vaší inkubace?

Dnes už máme univerzálnější produkt, který oslovuje mnohem více cílových skupin, a díky našemu mentorovi Martinu Klčovi, který na tom trval, už jsme zahájili prodej. V současné době máme první spokojené zákazníky, od kterých sbíráme zpětnou vazbu na náš produkt a na základě ní jej vylepšujeme.

Na čem pracujete teď?

Většinu času trávíme prodejem a laděním procesů. Když si lidé vytvoří profil a nahrají do něj své údaje, dietolog se na ně musí podívat. Pokud tam lidem něco chybí, musíme je znovu kontaktovat a informace doplnit. To nám zabírá hodně času, a proto se snažíme ten proces optimalizovat. Na konci pre-seedové fáze chceme ukázat, že máme funkční produkt a desítky spokojených zákazníků.

Jak byste celkově zhodnotili inkubaci v UP21?

Je tu příjemná a otevřená komunita lidí, kterou baví, co dělá. Večer tu sedíme se startupy, pouštíme si hudbu a pracujeme klidně až do deseti večer. Celkově bychom řekli, že pobyt v UP21 splňuje naše očekávání. Posouváme se dopředu. Je super, že se tady konají různé akce. Nedávno tu byla skvělá přednáška, na kterém mluvil Viktor Stískala (CTO firmy Twisto) a Petr Bartoš (bývalý CTO firem Slevomat, Rohlík a Dáme jídlo). Mají přijít i dva lidé ze Silicon Valley – John Rizzo a Bill Reichert. Hodně se nám to tu líbí.

Sdilejprostor.cz

zakladatelka Vladimíra Koncarová

Když se ve městě rozhlédnete okolo sebe, všude uvidíte budovy. Snad ve všech z nich jsou nějaké nebytové prostory, jako například kanceláře, zasedačky, masérská a kosmetická studia, ateliéry, fotostudia nebo třeba tělocvičny. Na první pohled se zdá, že vše je optimální. Z průzkumu trhu však vyplývá, že většina z těchto prostorů je ze 70 procent nevyužitých, a to i přes to, že mají dlouhodobé uživatele, kteří v nich pracují nebo tráví volný čas.

“Vždy se najdou volné pracovní stoly, masérská lůžka nebo místnosti, které leží třeba až 16 hodin denně ladem! Šílené je, že i za tato prázdná místa musí majitelé a provozovatelé platit 100procentní nájmy a poplatky. To chceme změnit,” říká Vlaďka Koncarová, zakladatelka nové platformy Sdilejprostor.cz, jejímž cílem je začít nevyužité prostory zhodnocovat jejich sdílením.

Jak ses dozvěděla o UP21?

Když jsem začala dávat tento projekt dohromady, chodila jsem na spoustu startupových akcí. Na jedné z nich jsem potkala CEO UP21 Vítka Šuberta. Vysvětlila jsem mu svou vizi a párkrát jsme se sešli, abychom diskutovali o tom, kam by se mohl projekt ubírat. Nakonec jsme usoudili, že by mi pomohla inkubace, a tak jsem se v říjnu 2018 přihlásila do UP21. Svůj nápad jsem prezentovala před Mainboardem, kterému se líbil, a od listopadu pracuji na svém projektu z UP21.  

Na čem ses s UP21 domluvila?

Dohodli jsme se, že po dobu šesti měsíců budu mít jednoho hlavního mentora, který se mnou bude projekt konzultovat, že budu moci chodit pro radu za všemi specialisty, kteří tu jsou a že budu moci využívat kancelář a společné místnosti a účastnit se vzdělávacích a společenských akcí. To je ošetřené smlouvou, kterou s UP21 mám. Za tyhle služby jsem odevzdala UP21 menší podíl své firmy. Co se týká investice, zatím si projekt financuji z vlastních zdrojů.

Jak proběhly první měsíce inkubace?

První měsíce jsem pracovala se svým mentorem branďákem Milanem Šemelákem na vizi projektu, která se oproti původní verzi trochu změnila. Byl to důležitý krok, protože je teď mnohem jasnější a silnější.

Na čem pracuješ teď?

Připravuji skupinovou diskuzi se svou cílovou skupinou, abych zjistila, jaká jsou její očekávání a potřeby. Od toho se bude odvíjet celý produkt a také webové stránky. Jakmile tohle budu mít, začnu vytvářet strategický a marketingový plán s dalším mentorem.

Jak bys celkově zhodnotila inkubaci v UP21?

Líbí se mi, jak to tady funguje. Jsem ráda, že můžu na chodbě kohokoliv zastavit a lidé jsou ochotni mi poradit. Oceňuji i přednášky a akce, které se tady konají.