Vistag jde pomáhat největším módním značkám a blogerům

Naše startupy, Rozhovory

Vistag je banda programátorů, grafiků a kreativců, která vyvíjí revoluční nástroj pro tagování fotek a videí. Spolupracují s nejlepšími vědci na machine learning na tom, aby módním domům a fashion blogerům pomohli lépe chápat zákazníky a předvídat trendy. A přesně za tohle získali Fundlift Award na SWCSummit. Jsme na ně hrdí!

Jejich příběh se začal psát loni, kdy po šesti letech Přemek Koudela vytáhl ze šuplíku svůj dávný nápad. Pracoval tou dobou jako filmař a přišlo mu, že natáčení a focení chybí jedna věc. Interaktivita. Nehledě na výkřiky médií o nových technologiích se totiž stále točilo a fotilo stejně. A tak se to rozhodl změnit. Spojil se se skupinkou kamarádů a začali vyvíjet nástroj na tagování, díky kterému by lidé mohli z fotky zjistit hodně informací. Méně čtení, více zábavy.

Jenže to nebylo jen tak. Aby počítač automaticky rozpoznal z fotky, o jaký produkt jde, musel začít analyzovat obrovské množství dat. Možná to zní divně, protože jsme všichni zvyklí na jednoduché tagování lidí na Facebooku, ale rozpoznávání oblečení není tak jednoduché, jak se může zdát. Počítač prostě nedokáže schroustat všechny detaily a za sekundu vyhodit popisek, o jaké šaty jde, kolik stojí, z jakého materiálu jsou a tak. Proto se Vistag rozhodl spojit síly se špičkovými vědci. Došlo ke střetu dvou různých světů. Ze začátku obě strany sice nevěřícně kroutily hlavou, ale nakonec se po několika kávách nadšenci a inovátoři rozhodli, že do toho půjdou.

Mezitím přišel Vistag do UP21 a od loňského listopadu sedí v útulném koutku našeho officu. Tým se rozšířil na osmnáct lidí a produkt používají značky jako Zoot, Freshlabels, Footshop, Samsung a další. Vistag ale míří dál. Česko je jenom runway, ze které letí do světa pomáhat těm největším módním značkám a slavným blogerům. Pomocí tagů a analýzy velkých dat jim chtějí zvýšit příjmy, vysvětlit zákaznické chování a předvídat trendy. Mají velké plány a sny. Držíme jim palce. Fundlift Award byl pro ně velkým úspěchem. “Dostali jsme se do Top10 z 335 startupů ve střední Evropě. Jsme na to hrdí. Získali jsme větší sebevědomí, prestiž a nové kontakty. Potvrdili jsme si, že to, co děláme, je správné, a budeme makat o to víc,” říká Přemek.