Vše, co jste vždy chtěli vědět o finančním plánu

Návody, Rozhovory

Sestavit finanční plán je fuška. O tom žádná. Zkušenému analytikovi může jeho tvorba zabrat týden, začínajícímu podnikateli klidně tři. Možná si říkáte, jestli to má vlastně cenu. „Rozhodně ano. Pokud totiž finanční plán dobře sestavíte, ukáže vám, jestli se vám podnikání vůbec vyplatí,“ říká Martin Vápeník, finanční ředitel inkubátoru UP21, kterému pod rukama prošly už stovky finančních plánů. Zeptali jsme se ho na ty nejčastěji kladené otázky týkající se finančního plánování.

Proč bych měl finanční plán sestavit?  

Tvorba finančního plánu je dobrý důvod, proč si sednout a pořádně se zamyslet nad tím, jaký je cíl vašeho startupu, v jaké fázi se nacházíte, jaké zdroje potřebujete, jak s nimi budete pracovat a čeho chcete dosáhnout. Má také důležitou prezentační funkci. S finančním plánem můžete oslovit banku nebo investora a vysvětlit jim, proč potřebujete takovou a makovou částku a na co ji hodláte vynaložit. Finanční plán se vám bude hodit i při komunikaci s týmem a navíc vám poslouží k vytvoření výkonových ukazatelů, průběžnému hodnocení vaší práce a sestavení marketingového, náborového a obchodního plánu.

Nestačí mít business plán?

Všem startupistům doporučujeme, aby vypracovali oba dokumenty. Vzájemně se totiž doplňují. Business plán (o kterém jsme napsali dva články – Jak vytvořit skvělý business plan a Business plan není alfa a omega byznysu) sice umí skvěle popsat byznys, ale investoři potřebují slova podložit čísly. Finanční plán je vlastně takové číselné zobrazení business plánu, bez kterého budete na otázky investorů krátcí.

Existuje nějaký obecný vzor finančního plánu?

Víme, že to asi nebudete chtít slyšet, ale bohužel neexistuje. Některé části finančního plánu jsou sice pro všechny startupy společné jako klíčové vstupy, provozní náklady a shrnutí, ale hlavní počítací část je natolik individuální, že ji musí sestavit každý startup sám. A právě v tom spočívá ta hlavní výhoda. Ptáte se proč? Kdyby totiž generický vzor existoval, usnadnil by vám práci, ale zároveň byste se nemuseli důkladně zamýšlet nad každým detailem vašeho podnikání a výsledek by nebyl takový, jako když plán vytvoříte sami.

Co ve finančním plánu nesmí chybět?

V každém finančním plánu musí být obsaženo následující: přímé a nepřímé náklady, vyčíslení obchodní a marketingové strategie, cenotvorba, příjmy, finanční výkazy včetně hotovostního toku, výsledovky a rozvahy, dále potom tři možné scénáře vývoje (reálný, optimistický a pesimistický), výkonové ukazatele a shrnutí.

Kdy je ten nejlepší čas finanční plán sestavit?

Podle ekonomické teorie by měl být finanční plán vytvořený ještě před tím, než člověk začne podnikat, aby věděl, jestli má podnikání smysl. Většinou se však lidé neřídí ekonomickou teorií ale svým nadšením, a proto vám dáme všeobecnou radu: nad finančním plánem se zamyslete, co nejdříve to půjde. Když sestavíte plán na začátku, může být relativně jednoduchý. Pokud máte jeden produkt, tři zaměstnance a malou kancelář, postačí vám jedna excelová tabulka. Časem se plán bude rozšiřovat a zpřesňovat.

Jak často bych ho měl kontrolovat a aktualizovat?

Finanční plán byste měli kontrolovat alespoň jednou měsíčně. Je dobré se podívat na nejdůležitější položky, na to, jestli jste utratili a vyrobili tolik, kolik jste plánovali, a jestli tržby, počet zákazníků a další klíčové ukazatele odpovídají tomu, kde chcete být. Jednou za tři měsíce byste měli plán projít do hloubky a udělat v něm změny, pokud to bude potřeba. Samozřejmě ale záleží na vás a nic vám nebrání tomu, abyste se na plán dívali každý týden.

Když sestavuji plán, odkud mám vzít čísla?

Vycházejte z vlastní zkušenosti z oboru, ze zkušenosti vašich známých, ze zkušenosti odborníků, ale také z odborných článků, oborových reportů a analýz vaší přímé a nepřímé konkurence. Čím více nezávislých zdrojů budete mít, tím lépe. Na začátku mohou být čísla nepřesná, ale postupem času dojdete ke správným číslům. Většinou se stane, že k některým položkám nenajdete žádné informace a budete se muset spolehnout na váš odhad, který vychází z toho, co jste si načetli a dozvěděli při komunikaci s lidmi. Doporučujeme, abyste tyto odhadované parametry na pravidelné bázi sledovali a důsledně kontrolovali.

Co mám dělat, když mi nesedí čísla?

Musíte finanční plán znovu projít, najít v něm chybu a opravit ji. Mohlo se stát, že jste při počítání udělali numerickou chybu, například jste použili špatný vzoreček, vynechali některé položky, omylem přidali řádek nebo jedno číslo započítali dvakrát. Pokuste se chybu najít a příště raději čísla průběžně kontrolujte. Pokud jste žádnou numerickou chybu nenašli, chyba může být i v logice. Zkuste proto k výpočtu použít jiný model. Dalším kamenem úrazu bývá špatný odhad – určité číslo jste nikde nenašli, trefili jste ho od boku a nevyšlo to. Poptejte se kolegů z oboru nebo hledejte tak dlouho, dokud nenajdete reálnější číslo.  

Na jak dlouhou dobu se finanční plán dělá?

Obecně se má plán tvořit alespoň na dobu financování investorem. U startupů v počáteční fázi se finanční plán obvykle tvoří na dobu 12–18 měsíců, optimální však je na dobu dvou až tří let. Investoři totiž chtějí vědět, jak se bude startup vyvíjet i poté, co vyčerpáte jejich investici. U velkých startupů je běžné, že připravují prognózu až na pět let. Uvedená čísla sice nebývají zcela přesná, ale to není účelem. Důležitější je popsat dlouhodobou vizi než trefit přesná čísla na pět let dopředu.  

Zvládnu to celé sám?

Záleží na tom, jestli vás baví matematika. Ale ne, vážně. Jak jsme psali v článku 5 nejčastějších otázek startupistů: “Základní kalkulaci, která spočívá v propočtech výnosů, nákladů a cílové marže, by měl každý startupista zvládnout sám. U finančního plánu se vždy vyplatí zpracovat ho co nejjednodušeji a nejsrozumitelněji, abyste se v něm sami vyznali. Jedině tak budete schopni zodpovědět jakoukoli otázku ze strany investora.” Pokud zkušenosti s finančním plánováním nemáte, nechejte si pomoci od kamaráda z ekonomky. Pokud však už máte rozjetý byznys a chcete jej jít prezentovat do inkubátoru jako UP21, doporučujeme, abyste se poradili s konzultantem. Není dobré přípravu tak důležitého dokumentu zanedbat.

Máte ještě nějaké další otázky ohledně finančního plánu? Klidně nám napište na Facebook a poradíme vám. 

Martin Vápeník CFO UP21. Pomáhá startupům s finančním a strategickým plánováním, cash flow a hodnocením investičních záměrů.