Vztahy mezi zakladateli? Jako předmanželská smlouva. Pro právní radu se nebojte jít za ostatními foundery.

Rozhovory

Zakládáte startup, ale právničina je vám blízká asi tak jako korporátní mindset. Co teď? Zeptali jsme se Jakuba Císaře z právně-poradenské firmy Novalia, jaké smlouvy mít rozhodně ošetřené do začátků, které naopak klidně počkají, kolik vlastně založení startupu stojí a co případně zvládnete svépomocí.

Jakube, co dělat, pokud nerozumím právu a zakládám startup?

Měl bych se snažit zamyslet nad tím, v jakých oblastech podnikání mi hrozí větší rizika. Zaprvé, pokud projekt zakládám s partnerem či více lidmi, měl bych si ujasnit alespoň základní parametry naší spolupráce. Za druhé je potřeba zvážit, je předmět podnikání - zda je nějakým způsobem regulován, zda mám potřebná povolení.

Typicky se to týká všeho, co zahrnuje zdraví, finanční služby nebo osobní údaje. A do třetice je třeba se zamyslet, jak velkou škodu mohu způsobit ve vztahu k těm, kterým službu prodávám, pokud se něco nepovede. To jsou tři nejčastější rizika a od nich se odvíjí další kroky.

Jakub Císař, zakladatel & partner NOVALIA

Je rozdíl, pokud startup zakládám sám nebo se společníkem? Co je zapotřebí si vyjasnit? 

Vztahy v nejužším týmu mezi zakladateli jsou jedno z citlivých témat, které startupisté často podceňují. Je to něco jako předmanželská smlouva: oba věří, že se nepohádají a dokáží vše dotáhnout do zdárného konce. Ale z praxe víme, že ne vždy to tak dopadne.

Moje doporučení je uzavřít vzájemnou dohodu. V první řadě to ani nemusí být formalizovaná dohoda, jen musí být z obchodních parametrů jasné, co kdo dělá a s jakým podílem. Je nutné se domluvit alespoň v základních obrysech, zda jdete do projektu například půl na půl. Už to je otázka, kterou spousta founderů vůbec neřeší. Čím později se toto téma otevírá, tím je citlivější.

Naše doporučení je interní řešení pro případ, že se v budoucnu neshodnete. To už je věc, na kterou bude potřeba právník. A také předpokládám, že zakladatel startupu bude dřív nebo později potřebovat nějaké další lidi, s nimiž je také potřeba mít vztah právně ošetřený, hlavně ohledně duševního vlastnictví.

Pokud tedy zakládám startup, ať už sám nebo s někým, jaké konkrétní smlouvy je potřeba mít do začátku?

Nechci tvrdit, že úplně první, co musím udělat, je naběhnout za notářem a založit společnost. Pokud se však dostanu do fáze, kdy je projekt životaschopný, je rozhodně nutné ošetřit smluvně duševní vlastnictví. Tím spíš, pokud jsem fyzická osoba - v tu chvíli je to ještě citlivější téma. 

Abych byl upřímný, tohle je nejpodstatnější a jediné nezbytné, alespoň pro začátek. Smlouva o duševním vlastnictví bude výhodná i ve chvíli, kdy se začnete bavit o případné investici, ukazuje profesionalitu zakladatelů.

U dalších smluv jejich důležitost odhalí právní analýza. Je nutné vědět, kde hrozí případná rizika podnikání, a pokud jde o citlivý byznys, smlouvy jsou potřeba. Typicky se to pak řeší podmínkami užití služby. A pak už je to hodně individuální, pokud třeba potřebuji rozvíjet obchodní vztahy s partnery, patří sem dohoda o mlčenlivosti.  

Když tedy takové smlouvy uzavírám a nejsem právník, na co mám odborníka pozvat a na co si vystačím sám? Můžu například využít nějaké vzorové smlouvy z webu?

Ideální by bylo mít odborníka na všechno, ale jsme realisti a chápeme, že ze začátku jsou zdroje omezené a foundeři pečlivě volí, co čeho investovat. Moje rada je určitě mít odborníka na zmiňovanou smlouvu o duševním vlastnictví. 

Co se týče vzorových smluv, je možné využít například službu českého startupu Legito. Na jejich webu se dá koupit nějaký vzor, který vytvořil nějaký právník. Určitě je to lepší a jistější než smlouvu jen tak stáhnout na internetu. 

Pokaždé, když stahujete vzor, je dobré vědět, z jakého zdroje pochází. Pokud je za ním podepsaný konkrétní právník, má větší kredibilitu. Vychází i knihy se vzory dokumentů. Nevýhoda každého vzoru ovšem je, že je obecný, podle konkrétní situace pak může vyžadovat nějakou úpravu. 

Pokud jdeme dál k provozním záležitostem, tak pokud si myslím, že je moje služba je standardní nebo je podobná něčemu, co existuje, není vyloučeno se inspirovat u ostatních. Jako právník musím připomenout, že i obchodní podmínky nebo poučení o ochraně osobních údajů jsou autorským dílem, takže žádné copy paste. U standardních dokumentů je ale možné srovnání více konkurentů a dodatečná právní úprava. Pokud například otevírám e-shop, není třeba vymýšlet nic nového, pro tento druh podnikání existují standardizované obchodní podmínky. Pokud však přicházím s novou službou, která na trhu ještě není, tak je to případ kdy budeme potřebovat odborníka, můžeme si připravit nějakou kostru a pak to nechat právníka zkontrolovat a upravit. Není zde prostor pro inspiraci.

Najdou se jistě foundeři, kteří by rádi vše zvládli po svém, bez právníků. Je to možné? Existuje nějaká možnost samostudia? 

Právo je zvláštní obor, ve kterém rozhodují zkušenosti. Škola je jen regulatorní podmínka, ale čím déle právo děláte, čím více podmínek a smluv mezi společníky napíšete, tím více se vyvíjíte jako odborníci a jste zkušenější a zkušenější. Myslím si, že do této úrovně se jen tak samostudiem dostat nedá, právní pomoc je tedy nezastupitelná. Jinak na internetu je spousta materiálů, ale netroufal bych si doporučit nějaký konkrétně. 

Pro zakladatele nicméně rozhodně není špatné se v tomto směru vzdělávat, hledat třeba i inspiraci v zahraničí, nebo u kolegů z jiných startupů.. Moje rada je srovnat třeba dva tři různé zdroje a ve chvíli, kdy zmiňují to samé, je možné takové informaci věřit.

V jakých částkách se právní služby pohybují?

Pokud jde o základní smlouvy, jedná se o jednotky tisíc korun. Do začátků tedy stačí zhruba 10-15 tisíc korun, záleží na modifikacích, zda jde o smlouvy dvojjazyčné a obecně o jejich komplikovanost.  

Pokud se bavíme o komplexním nastavení obchodních podmínek při specifickém a složitém projektu, pohybujeme se v řádech nižších desítek tisíc korun.

Pokud startup už funguje a jedná s investorem, jaké právní záležitosti by měl mít vyřešené?

Budu se opakovat, ale rozhodně duševní vlastnictví. Taková nedokonalá ochrana osobních údajů se dá relativně jednoduše napravit, ale duševní vlastnictví se napravuje složitě, jde proto o klíčovou věc. Dále záleží na tom, v jakém stadiu se startup nachází. 

Co byste startupům obecně doporučil? 

Nebát se jít pro radu za ostatními foundery. Zkušenosti kolegů jsou k nezaplacení a často se umí na problematiku podívat z jiného úhlu než právníci. My se svými klienty zkušenosti sdílíme rádi, ale zkušenost z pohledu foundera je vždy trochu jiná - proto je určitě dobré se nebát na ni zeptat.

Jakub Císař je zakládajícím partnerem advokátní kanceláře NOVALIA, kde radí startupům a investorům, a dalším inovativním firmám. Zaměřuje se na nákup, prodej, přeměny společností, financování a investice. Jeho další praxí jsou obchodní smlouvy, regulatorní pravidla (včetně ochrany osobních údajů), pracovní právo a duševní vlastnictví. Jakub pomáhá i mezinárodním klientům a je pravidelně zmiňován v publikaci Legal 500

Chcete zasílat pozvánky na akce a novinky?

Proč odebírat?

Získáte informovat o nás, našich startupech, networku kolem nás a budeme vás zvát na akce, které pro vás pořádáme.

Blog & Novinky

Hlavní hvězdou letošního Startup World Cup & Summitu bude Tosca Musk

Hlavními hvězdami letošního ročníku Startup World Cup & Summitu (SWCSummit) budou Tosca Musk – úspěšná sestra bratra Elona, která je zakladatelkou streamovací platformy Passionflix. A teké Marvin Liao – spolumajitel společnosti 500 Startups, jednoho z nejúspěšnějších startupových akcelerátolů.

Václav Pavlečka: I v „našem malém Česku“ lze odstartovat globální byznys

Václav Pavlečka zná velmi dobře českou startupovou scénu, ať už ze své pozice investora, nebo jako spolupořadatel unikátní akce – kontinentálního finále soutěže Startup World Cup & Summit.

Ženy ve startupech: UP21, ShipMonk, Behavee

Přinášíme vám úvodní díl série rozhovorů s dámami ze startupového prostředí. Startupy jsou pro první z nich svět plný příběhů, který ji nikdy nepřestane fascinovat. Druhou na daném prostředí baví pulzující atmosféra v práci a možnost ji spoluutvářet. Třetí zalichotilo, že technologičtí a konzultační „geekové“ stály o názor „ženy v letech“.

Startup World Cup & Summit České startupy mají poslední měsíc na registraci

V Praze se bude již tradičně konat největší evropská startupová akce – dvoudenní Startup World Cup & Summit (SWCSummit). V rámci něj se 29. dubna uskuteční evropské finále globální soutěže. K titulu kontinentálního šampiona mezi startupy dostane vítěz možnost získat od pořádajících společností Air Ventures a UP21 okamžitou investici ve výši 500 000 dolarů.

Jan Ulč (Cross Network Intelligence): Operátoři často sami neví, co v sítích mají

Cross Network Intelligence (CNI) je poměrně nenápadný český startup, který nedávno získal investici od Air Ventures a celkově už posbíral přes milion eur. Vznikl po osamostatnění od společnosti Sykora Data Center a operátorům typu O2 nebo T-Mobile pomáhá se stavěním a dohlížením na jejich telekomunikační sítě.

48 milionů korun pro cvrčky. Čeští Sens hlásí rekordní potravinovou investici

Český startup Sens, vyrábějící potraviny ze cvrččího proteinu, si připsal čerstvou investici ve výši 1,9 milionu eur – tedy zhruba 48 milionů korun. Jde o největší přísun kapitálu, jaký kdy tuzemský startup z tohoto oboru zaznamenal.