What’s Next, Europe?

Rozhovory

Ve světě startupů Evropa pokulhává za USA a Asií. Pouhých 16 procent jednorožců pochází z Evropy a evropský trh má šestkrát menší valuaci než americký. Jedním z důvodů je jeho roztříštěnost. I proto organizujeme startupový event Startup World Cup & Summit, abychom podnikatelské prostředí propojili. Podobný cíl má i organizace European Startup Initiative, která skrze své výzkumy poukazuje na to, že náš starý kontinent by měl podporovat vzájemnou spolupráci a zahraniční partnerství.

Organizace European Startup Initiative sbírá informace od startupů po celé Evropě a sleduje nové trendy. Zajímá se o to, kde jsou největší centra dění, v jaké zemi startupisté nejraději zakládají firmy nebo kudy protéká nejvíce peněz. Z letošního vydání jejich pravidelné studie Startup Heat Map Europe vyplývá následující: 

Úspěšné startupy jsou aktivní nejenom ve své zemi, ale hlavně v zahraničí.

Sedm zajímavých čísel

  • 60 procent evropských startupů má investora, sídlo či zaměstnance v zahraničí.
  • Pokud chtějí startupisté získat kapitál v zahraničí, musejí se tam dříve či později přestěhovat. Pouhých 17 procent z celkového obnosu investic v Evropě se investuje do ciziny.
  • Zakladatelé se nejčastěji stěhují do Velké Británie, Irska, Beneluxu a západní Evropy.
  • Třetina zakladatelů žijících v zahraničí udržuje silné obchodní vazby s domovinou.
  • Londýn, Helsinki, Stockholm, Berlín a Paříž jsou města, kde se koncentruje nejvíce investičního kapitálu.
  • Londýn a Berlín jsou nejoblíbenější města k podnikání. Přes 50 procent zakladatelů, kteří zde žijí, pochází z ciziny.
  • K největší spolupráci dochází mezi Mnichovem, Berlínem, Paříží a Londýnem.

A kde je Praha, ptáte se?

V celé studii jsou o České republice pouhé dvě zmínky. Praha se umístila první v žebříčku “Value for Money” a vyhoupla se na třetí místo v žebříčku dostupnosti talentovaných lidí. Z hlediska oblíbenosti je Praha až na 27. místě – o 11 míst níže než v roce 2017.

Byli jsme zvědaví, jestli tomu tak skutečně je, a zapátrali jsme v našich řadách. Zeptali jsme se čtyř startupů, v čem spočívají výhody a nevýhody podnikání v naší metropoli.

Co si myslí UP21 startupy o podnikání v Praze

"Výhody a nevýhody podnikání z Prahy do jisté míry souvisí s tím, v jaké fázi vývoje se startup nachází. V Praze je poměrně velká startupová scéna a hodně lidí šikovných v IT, což oceníte hlavně v ranných začátcích. Na druhou stranu pokud už expandujete do zahraničí, brzy narazíte na limity místního trhu, který vám začne být malý."

Štěpán Gregor, CFO Hunter Games


“V Praze se nám nejsnáze hledají talentovaní lidé s odbornými a jazykovými znalostmi, které potřebujeme. Máme zde také možnost být nejsilněji napojení na startupovou komunitu. Já osobně porovnávám Prahu spíše s jinými evropskými městy než se zbytkem Česka a vnímám, že náš veřejný sektor málo podporuje podnikání. Už se mi stalo, že nám přišla pobídka ze zahraničí, abychom se přestěhovali.”

Daniel Vach, spoluzakladatel SENS foods


“Firmu tvoří lidé a je jedno, jestli je najdeš v Praze, nebo v Ostravě. Když máš ideální tým v Ostravě, je blbost stěhovat se do Prahy – vždy záleží na lidech. V Praze je větší koncentrace velkých talentů a zajímavých lidí, nemusí to být ovšem zaslíbené město pro všechny.”

André Dravecký, CEO Shipvio


“V Praze je dobře fungující prostředí pro startupy, dostatek investorů a velmi kvalifikovaná a relativně levná pracovní IT síla. Z Prahy se stala atraktivní destinace, oproti tomu Česko vnímá většina zahraničních zákazníků jako politicky ne úplně solidní zemi, někde mezi západní a východní Evropou, respektive Balkánem.S tím souvisí i to, že smlouvy podle českého práva jsou pro většinu zahraničních partnerů neakceptovatelné a účetnictví neprůhledné. U relativně malých B2B firem si zákazníci ověřují finanční kredibilitu a vyžadují převedení českého účetnictví do mezinárodně uznávaného formátu. Naopak koruna velkou roli nehraje, kromě kurzového rizika, protože všechny mezinárodní transakce probíhají v eurech nebo dolarech.”


Co z toho vyplývá? Podnikání u nás má své výhody i nevýhody. Na rozjezd vašeho startupu může být Česko skvělé, ale pokud chcete expandovat, dříve či později se stejně budete muset přestěhovat do zahraničí. Anebo k nám kus zahraničí přinést. Alespoň o to se snažíme v UP21. V dubnu 2019 budeme pořádat kontinentální finále Startup World Cup & Summit, jaké v Evropě ještě nebylo. Přidejte se!