Wow efekt mám u jednoho projektu z padesáti

Rozhovory

Milan Ponert, COO UP21, pravidelně zasedá na Mainboardu, kam chodí startupisté žádat o investici. Společně s ostatními členy rozhoduje o jejich inkubaci. Co ho zajímá a co sleduje se dozvíte v následujícím článku.

Prezentace mně musí dávat smysl.

Nápad může být úspěšný jenom tehdy, když za ním stojí silný tým. Nestačí však jenom mít skvělý nápad a tým, ale i prvotřídní exekutivu, načasování a také potenciál na rozvinutí daného odvětví. U každého startupu se dívám na to, aby všechny tyto komponenty obsahoval. Největší důraz kladu na tým; protože pokud tým nemá zrovna nejlepší nápad, může ho vždy změnit, ale pokud je tým špatný, podnikání se nebude ubírat dobrým směrem.

Během 10 minut musím pochopit celý příběh.

Jako investor bych se měl dozvědět, o čem je nápad jako takový, jaký je o něj zájem na trhu, jakou má konkurenci, jaký má byznys model a kdo tvoří jeho tým. Co se týká týmu, zajímají mě nejenom jména lidí a jejich pozice, ale také co mají za sebou. Startupista nemusí při prezentaci ze sebe vychrlit všechno, ale měl by být schopný vše srozumitelně a jasně vysvětlit. Na detaily se doptám po prezentaci.

Měl bych mít pocit, že projekt má velký potenciál.

Často se setkávám s tím, že lidé jdou do dvou extrémů. Buď potenciál naprosto podhodnotí, nebo ho naopak příliš nadhodnotí. Vím, že odhadnout potenciál firmy v příštích několika letech je hodně těžké a člověk se může lehce seknout, ale je lepší být sebevědomý a ukázat větší smysluplný potenciál, než si nevěřit. Mám rozhodně větší chuť investovat do někoho, kdo chce během pár let dobýt svět, než do někoho, kdo se chce soustředit jenom na český trh.

Sleduji faktickou správnost údajů.

Když mi někdo řekne, že podle nejnovějšího výzkumu jejich technologie přinese revoluci ve zpracování velkých dat, zeptám se ho, o jakou studii se jedná. Když někde uvidím čísla a fakta, budu chtít vědět, odkud pocházejí a k jakému datu jsou aktuální. Citování zdrojů je pro mě klíčová věc. Stejně tak mě zajímá proveditelnost a využití technologií. Chci vědět, jaké technologie se budou používat a proč a jestli je v týmu také někdo s technickým zaměřením.

Zajímá mě, jestli člověk umí přijmout zpětnou vazbu.

Každý startupista věří, že jeho nápad je nejlepší na světě a že všichni budou mít o jejich produkt zájem. Ale takhle to prostě nechodí. Role investora je mimo jiné dávat člověku zpětnou vazbu. Pokud lidé nechtějí slyšet náš názor, je to pro nás výstražné znamení. Jak máme dlouhodobě spolupracovat s člověkem, kterému chce v dobré vůli pomoct, ale on si nenechá?

Lidé k nám chodí v různé fázi podnikání. Někteří mají zajímavý nápad v hlavě, jiní už mají naprogramovanou aplikaci. Ve fázi nápadu se často nemáme čeho chytit, a tak musíme spoléhat na pocit, jaký z člověka máme. Osobně nemám žádné specifické požadavky na dress code nebo na vzhled prezentace, nemám ani žádný checklist, podle kterého bych člověka soudil. Vždy se dívám na to, jestli mám z člověka dobrý pocit a jestli mi jeho nápad dává smysl.