Z GISTin UP se stal UP21

Společnost představuje nové a úspěšné projekty. Jedno ze tří evropských kol Startup World Cup se uskuteční 7. března 2017 v Praze. V Silicon Valley budou díky partnerství s US Market Access Center první startupy prezentovány již v lednu 2017. UP21 tam otevře v únoru 2017 svou pobočku a rozšiřuje spolupráci s dalšími prestižními institucemi a osobnostmi.

Ke stažení zde

Úspěšný rozvoj společnosti GISTin UP, zaměřující se od svého vzniku na co nejrychlejší rozvoj nových startupových projektů a řešení i na rozvoj talentů i jejich kariéry, si po prvním roce fungování vyžádal zásadní změny.

“Vznikne Venture Capital fond pro případné investory. Dohodli jsme s US Market Access Center na společném fungování na všech trzích střední Evropy. Dále se nám podařilo navázat spolupráci s Billem Reichertem z Garage Ventures a s University of Berkeley. Naši metodologii se podařilo exportovat do Silicon Valley,” vyjmenoval jen ty nejdůležitější šéf boardu externích poradců a partner společnosti Vítek Šubert, který také doplnil: “Překonalo to naše očekávání“.

„A to do slova i do písmene,“ doplnil změnu názvu společnosti z GISTin UP na UP21 jeden ze zakladatelů společnosti, Karel Janeček. „UP symbolizuje schopnost našeho inkubátoru v Karlíně akcelerovat jak pouhé nápady, tak i rozpracované projekty na národní či globální úroveň. A číslo 21 odkazuje na Fibonacciho nekonečnou číselnou posloupnost jako nejlepší vyjádření našeho filozofického přístupu k projektům. Symbolicky dosud proběhlo 21 vzdělávacích seminářů,“ dodal.

Od zahájení činnosti inkubátoru 21. dubna 2016 dosud:

  • je řešeno celkem 15 startupů, z toho je 9 zainvestovaných nově
  • bylo do systému přihlášených 143 startupů
  • do nových startupů je nainvestováno více než 41 miliónů korun
  • expertní týmy vybírající startupy, Idea Board a Main Board, se rozšířili celkem na 19 členů
  • pro zajištění administrace projektů nastoupilo 8 nových kolegů na plný úvazek a vznikl nový externí tým 14 expertů, mentorů jednotlivých projektů
  • uskutečnily se 4 pracovní a konzultační cesty do Silicon Valley

„Dosavadní výsledky nás přesvědčily, že lze vybudovat kvalitní a úspěšný inkubátor poskytující služby v regionu celé centrální Evropy pro české i zahraniční projekty. A zároveň ho také lze postavit na trvalých hodnotách rozvoje s důrazem na celospolečenský přínos jednotlivých projektů,“ říká V. Šubert. Vzhledem k nárůstu počtu projektů a jejich administrace došlo nejen k personálnímu rozšíření týmu, ale i k organizační změně. Všechny společnosti skupiny GISTin se nově sloučily do jediné společné s názvem UP21. Navíc se společnost stěhuje do větších prostor ve Forum Karlín.

„Již v lednu 2017 přijede z UP21 do Silicon Valley první skupina tzv. „Go Global“ startupů na dvoutýdenní tzv.boot camp. Dosavadními výsledky UP21 jsme velmi mile překvapeni,“ konstatoval Chris Burry, jeden z výkonných ředitelů společnosti US Market Access Center (USMAC), který je pověřen řízením aktivit USMAC realizovaných ve spolupráci s UP21 na území Evropy. UP21 a USMAC strategicky spolupracují v celém regionu centrální Evropy hlavně v oblasti rozvojových a vzdělávacích programů pro startupy a jejich přípravě na expanzi na zahraniční trhy. Tato spolupráce zahrnuje i zajistění mentorů ze Silicon Valley pro expandující startupy a přípravu tzv. pitch aktivit při vyhledávání zahraničních investorů pro startupy z inkubátoru UP21.

I díky této spolupráci se podařilo UP21 uspět v evropské konkurenci a stát se jedním ze tří evropských pořadatelů Startup World Cup. „Tato opravdu prestižní akce se uskuteční v Praze od 6. do 7.března 2017. Vítěz od nás postoupí do světového finále této startupové konference, které bude 24.3.2017 v San Francisku a kde celkový vítěz získá 1.000.000 USD jako investici na svůj projekt. ” doplnil tuto informaci V. Šubert. „Jsme opravdu poctěni, že máme potvrzenu účast takových vystupujících jako jsou Bill Reichert z Garage Ventures či Ken Singer z University of Berkeley. Vedle soutěže pro top středoevropské startupy se tak jednat i o inspirativní příležitost pro potencionální investory startupových projektů.“

Více informací naleznete na:
www.shipvio.com
www.gettick.com
www.beehousing.cz
www.usmarketaccess.com
www.startupworldcup.io

ShipVio
Prvním konkrétním a úspěšným projektem inkubátoru UP21 se stala aplikace Shipvio, která propojuje odesílatele přeprav přímo s dopravci. „Zkušenosti s úspěšným řešením rozdílných požadavků i nároků našich uživatelů nám umožňují dosahovat až 27 % ušetřených nákladů pro odesílatele a zvládat vyřešení nabídky té nejrychlejší přeprava i do 5 minut. Zájem o ShipVio u komerčních klientů nám umožnil, že naše služby od 20.10. jsme začali poskytovat soukromým osobám zdarma,“ informoval autor projektu André Dravecký. V těchto dnech se díky službám ShipVio vedle standardních zásilek přepravují po České republice například i sochy proslulé Terakotove armády.

Na příští rok je naplánována expanze ShipVio na zahraniční trhy, příprava pro automatizaci přeprav a možnost online sledování svých zásilek na mobilu ShipVio zásadním způsobem mění a zdokonaluje způsob, jakým trh dnes přepravuje zboží. Umožňuje komukoliv přepravovat jakékoliv zásilky za nejvýhodnější cenu po celé Evropě. Přístup na platformu ShipVio má uživatel odkudkoliv díky internetové aplikaci, a také díky aplikacím pro mobilní telefony.

Gettick
Novým projektem je Gettick. „Jedná se o první pracovní síť na světě, která spojuje společnosti a poskytuje jim prostor pro řízení vlastních a společných projektů. Obsahuje všechny hlavní pracovní nástroje: e-mail, úkoly, kalendář, chat, soubory, kontakty, poznámky a to vše přehledně uspořádané na jedné pracovní ploše. Systém zjednodušuje management a usnadňuje komunikaci. Naším cílem je pomoci malým a středním podnikům v jejich růstu a poskytnout jim silné IT zázemí zdarma,“ charakterizuje svůj projekt Alan Vyšín.

Bee Housing
Díky medu napsat příběh nejen tisíců včel, ale i svůj vlastní, si dal za cíl projekt Bee Housing. „Jedná se o outsourcing chovu včel s využitím nejnovějších informačních technologií a s reálným výnosem v podobě vlastního medu, čímž chceme pomoci závratně ubývajícímu počtu včelstev,” popisuje svůj záměr Jan Hollmann. Formou pronájmu úlů jednotlivým uživatelům, rodinám s dětmi a komerčním společnostem podporuje tento projekt rozvoj včely medonosné a její návrat do přírody. Mobilní aplikace zprostředkovává vlastní chov díky on-line videostreamingu a umožňuje uživateli aktivně se zapojovat do chovu včely medonosné. Součástí aplikace je komunikace s včelmistrem a podílení se přímo na chovu prostřednictvím chatu a zobrazením aktuálních informací přímo z místa úlu. Umožňuje nepřetržitý přístup k úlům s odborným výkladem a možností starat se sám na místě o včelstvo v reálném čase a na vybraném místě.

Další inkubované startupy
STARTY.cz
Slovohrátky
Odbav.To
ExpresDoklad.cz
DETOX
Hunter Games

US MAC
US Market Access Center (USMAC) začal nabízet vysoce strukturované programy pro vstup na trh od roku 2011. Od té doby došlo k zhodnocení více než 750 začínajících firem a spolupráci s více než 250 začínajícími firmami na tvorbě strategií pro jejich vstup na americký trh. Dnes již v USA podniká více než 140 z těchto firem. Celkově získaly prostřednictvím investic rizikového kapitálu více než 350 milionů dolarů a sedm z nich se stalo předmětem akvizice.

Startup World Cup
Startup World Cup je celosvětová startupová konference a soutěž organizovaná venture kapitálovým fondem Fenox. Vznikla přímo v SIlicon Valley s cílem podpořit celosvětové inovace, propojit startupový ekosystém, otevřít dveře talentovaným podnikatelům a identifikovat 16 nejlepších startupových projektů na světě. Regionální kola soutěže probíhají v 16 metropolích ve 13 zemích světa a vítězové regionálních kol se utkají 24. 3. 2017 přímo v Silicon Valley velkého finále, ve kterém budou se svými projekty bojovat o investici ve výši 1 milionu dolarů. Evropu budou v prvním ročníku reprezentovat Česká republika, Velká Británie a Lucembursko.

Zpět na stránku Pro média