“Zamakáme na produktu a posílíme v zahraničí.” Kam až Spaceflow doletí s investicí 41 milionů korun?

Naše startupy, Rozhovory

Dlouho se o tom mluvilo, držely se palce, věřilo se, že celá věc dopadne. A taky že dopadla – na přelomu července a srpna se “našemu” Spaceflow podařilo dotáhnout investiční kolo, které na další rozvoj startupu zajistilo jednačtyřicet milionů korun. “Díky téhle investici jsme o pořádný krok blíž k tomu, abychom prorazili na americkém a britském trhu. Víme přesně, na co peníze použijeme,” říká spoluzakladatel a CEO Spaceflow Lukáš Balík.

Jedním z investorů jsou maďarští Day One Capital. Jak jste se k nim (nebo oni k vám) dostali?

Známe se s nimi už nějakou dobu. Jeden z investment manažerů Day One Capital mě kontaktoval během podzimu 2018 v návaznosti na to, že jsme vyhráli cenu pro nejlepší proptech startup v soutěži CESA, s tím, že nás delší dobu sleduje, vidí, že se nám daří, a chtěl by se potkat. Na nás to bylo moc brzy, v tu chvíli jsme ještě nebyli připravení na další investiční kolo. Pár zpráv jsme si ale vyměnili a jak nám, tak jemu to dalo jasný signál, že máme zájem zůstat v kontaktu a o spolupráci se bavit.

Pak se stala zvláštní věc. Tenhle “náš” člověk po čase Day One Capital opouštěl a propojil nás s jedním z partnerů fondu, který se shodou náhod další den chystal do Prahy. Takovou příležitost už jsme si nechtěli nechat ujít a hned jsme se s ním potkali. Od té chvíle jsme se už o investici bavili navážno, ne jako o hypotetické možnosti do budoucna.

Lukáš Balík, CEO a Co-founder Spaceflow

Jak probíhala jednání s Day One Capital?

Pomohlo nám, že zájem v tu dobu měli i čeští Credo Ventures, kteří nakonec celé investiční kolo vedli. Credo a Day One spolu už historicky několik investic udělali, takže jsme věděli, že si pravděpodobně budou rozumět jako koinvestoři. O to byla naše pozice jistější a jednání příjemnější. Konkrétně s Day One Capital jsme se samozřejmě několikrát potkali osobně, ať už na Pioneers ve Vídni, v jejich sídle v Budapešti nebo na dubnovém Startup World Cup & Summitu. Jakmile jsme měli konečné yes od všech decision makerů v Day One Capital a věděli jsme, že hlavním investorem bude Credo Ventures, dostalo celé investiční kolo jasnou podobu.

Část peněz, které investice do Spaceflow přinesla, padne na zahraniční expanzi. Můžeš být konkrétnější?

Dnes jsme v devíti zemích Evropy, ve Spojených státech a v Asii, kde máme první vlaštovku v podobě kazašského zákazníka. Nejvíc projektů máme zatím v Evropě, což tě asi nepřekvapí. Naše expanze teď bude mít dva cíle. Růst v USA a ve Velké Británii. Na obou trzích už působíme, teď máme ale konečně i silné zázemí na to pořádně konkurovat místním firmám. Jasně, nemáme na účtu miliardu dolarů, abychom přišli a ovládli celý trh. Ale budeme si moct například dovolit seniornější lidi do obchodního týmu, kteří s sebou přinesou vlastní network a nebudou muset začít od píky.

V Česku máme silné zázemí pro vývoj, nicméně abychom dokázali být co nejblíže klientům, založili jsme americkou entitu. Ta teď vlastní celé Spaceflow, tedy naši českou a britskou firmu. Taky jsme se tím přiblížili dalšímu investičnímu kolu, které bychom chtěli udělat už přímo ve Spojených státech. To ale předbíhám.

Zahraniční trhy asi nebudou jediným místem, kde investice najde uplatnění. Chystáte i větší zásahy do produktu?

Ano, jednoznačně. Zahraničí a produktový vývoj jsou dvě hlavní linky, na které se teď budeme soustředit. Samozřejmě chceme, aby byl náš produkt nejlepší v segmentu, takže budeme posilovat i vývojový tým. “Tenant experience” je na vzestupu, stačí se podívat na to, jak se v poslední době diskutuje IPO WeWorku. Nové funkce, na kterých budeme pracovat, digitalizují budovy stylem, ze kterého budou přímo benefitovat majitelé nemovitostí i nájemci. Chceme, aby se nemovitosti co nejvíc přiblížily lidem, kteří je využívají.

Jak konkrétně si můžu představit benefit Spaceflow, když jsem vlastníkem nemovitosti nebo třeba provozovatelem coworkingových kanceláří?

Chceme, aby Spaceflow bylo snadno dostupné pro více skupin – od rezidencí, které si můžou spustit aplikaci ihned, až po majitele portfolií kancelářských budov, kteří mají více požadavků na míru, a my jim s nastavením pomáháme. Se Spaceflow dostaneš do své budovy mix služeb, platformu pro rezervace a komunikační nástroj – jedinou digitální platformu, která dnes chybí. Díky tomu pozvedneš komfort pro své uživatele nebo nájemce. Například u kanceláří zvýšíš svoji konkurenceschopnost a atraktivitu tím, že nabídneš nejen místo na práci, ale i pořádání akcí, bikesharing, sociální vyžití  a podobně.

Coworkingy často toto všechno mají, ale chybí jim zase aplikace. Doteď jsme sami sebe vnímali spíš jako platformu, která propojovala komunitu v rámci budovy. Teď bychom se chtěli soustředit víc na to, že pronajímatelům a vlastníkům nemovitostí přinášíme nový business case, kdy si uživatelé například můžou objednávat a platit služby přímo v aplikaci a benefitovat z toho budou jak ony služby, tak i samotný majitel budovy. Chceme také, aby si Spaceflow rozumělo se systémy na přístup do budov, senzory a dalším hardware, který my sami nemáme ambici vyrábět, ale který se dá napojit na naši aplikaci. Do budoucna musíme být schopní nabídnout zákazníkovi i síť správných partnerů, nejen sami sebe.

Lukáš Balík je CEO a zakladatelem Spaceflow, firmy, která pozvedá komfort v budovách díky propojení majitelů, nájemníků, návštěvníků a poskytovatelů služeb prostřednictvím komunitního managementu a komunitní platformy – mobilní aplikace. Jako řečník se Lukáš účastnil největších PropTech konferencí na světě, například DisruptCRE v San Franciscu, MIPIM PropTech v Paříži nebo Future PropTech v Londýně.

Chcete zasílat pozvánky na akce a novinky?

Proč odebírat?

Získáte informovat o nás, našich startupech, networku kolem nás a budeme vás zvát na akce, které pro vás pořádáme.

Blog & Novinky

Hlavní hvězdou letošního Startup World Cup & Summitu bude Tosca Musk

Hlavními hvězdami letošního ročníku Startup World Cup & Summitu (SWCSummit) budou Tosca Musk – úspěšná sestra bratra Elona, která je zakladatelkou streamovací platformy Passionflix. A teké Marvin Liao – spolumajitel společnosti 500 Startups, jednoho z nejúspěšnějších startupových akcelerátolů.

Václav Pavlečka: I v „našem malém Česku“ lze odstartovat globální byznys

Václav Pavlečka zná velmi dobře českou startupovou scénu, ať už ze své pozice investora, nebo jako spolupořadatel unikátní akce – kontinentálního finále soutěže Startup World Cup & Summit.

Ženy ve startupech: UP21, ShipMonk, Behavee

Přinášíme vám úvodní díl série rozhovorů s dámami ze startupového prostředí. Startupy jsou pro první z nich svět plný příběhů, který ji nikdy nepřestane fascinovat. Druhou na daném prostředí baví pulzující atmosféra v práci a možnost ji spoluutvářet. Třetí zalichotilo, že technologičtí a konzultační „geekové“ stály o názor „ženy v letech“.