Jan Kříž

CMO

Crew

Three things about me:

I studied Econometrics, so I know that an optimal solution usually exists and it is always important to search for factors that will help you achieve it.

I tried business, small projects, bank, gastro, agency, my own startup and startup of someone else. I've been working in marketing for the last 7 years.

Marketing is for me about interconnected activities and tools that gradually lead people to conversion. This wheel needs to be adjusted and trained effectively.

Three things I can help you with:

  • I will give you my opinion on your work. You can take it into account and work with it.
  • I can help you with marketing.
  • I will improve your mood because it is one of the most important factors in life.

Blog & News

Spořitelna chce start-upům pomáhat přejít údolí smrti. Kromě kapitálu nabídne i poradenství

Nejstarší tuzemská banka začíná investovat do rozvíjejících se technologických firem. Nový program České spořitelny má za cíl hledat nadějné start­-upy a podpořit je nejen potřebným kapitálem, ale i poradenstvím, takzvanou inkubací.

Česká spořitelna chce do start-upů investovat až miliony korun ročně

Nový program České spořitelny „Seed Starter“ hledá nadějné start-upy, jejichž rozvoj hodlá banka podpořit prostřednictvím profesionální inkubace a investicí prostřednictvím nákupu majetkového podílu. Banka o tom informovala v tiskové zprávě.

Vsadili na venkovní hry. Spojí kulisy staré Prahy a grafiku Hvězdných válek

Startup Hunter Games propojil moderní technologie dostupné v mobilních telefonech s pohybem venku, zdoláváním překážek a plněním úkolů. Využívá přitom i prvky zážitkové pedagogiky.