Martin Klčo

Marketing communications expert, brand strategist (ex Leo Burnett Advertising)

Idea Board Co-pilot

Three things about me:

I am a marketer and communications expert - I help brands grow by finding them a distinctive long-term strategy & territory.

I am a practicioner, having managed hundreds of comms and brand projects, from integrated marketing strategies to one-off campaigns, from TV to social media, from channel-rich image building to performance, from e-commerce to leaflets, from corporate identity tweaks to large repositioning assigments.

I inject marketing and comms innovation into everything our agency does – hence I learned a lot about start-up mentality and have helped to propel some start-ups to success along the way as well.

Three things I can do for you:

  • Marketing, communication and branding strategic consultancy.
  • Conceptual and communications creativity.
  • Connect you with top professionals in various communication disciplines (if you want to work with the best, bar none).

Blog & News

AppParade 33 zná 10 finálových aplikací. Jaká byla jejich cesta od nápadu k vývoji? - Kopie

Do třetí obnovené AppParade pořádanou vývojářským studiem Synetech se přihlásilo rekordní množství projektů a v pondělí 25. listopadu v pražském Vnitroblocku společně vybereme ten, který se nejzajímavěji popasoval s cestou vedoucí od nápadu k vývoji.

PropTech studie CBRE: jak technologicky vyspělé jsou kancelářské budovy v regionu CEE? A jaké jsou digitální potřeby těch, kdo v nich pracují?

CBRE, světový lídr v oblasti komerčních realitních služeb, provedl rozsáhlý průzkum v regionu CEE se zaměřením na využívání technologických inovací a digitálních řešení v realitním odvětví.

A pocket dictionary of basic buzzwords for startup newbies
Read also
A pocket dictionary of basic buzzwords for startup newbies