Martin Klčo

Marketing communications expert, brand strategist (ex Leo Burnett Advertising)

Idea Board Co-pilot

Three things about me:

I am a marketer and communications expert - I help brands grow by finding them a distinctive long-term strategy & territory.

I am a practicioner, having managed hundreds of comms and brand projects, from integrated marketing strategies to one-off campaigns, from TV to social media, from channel-rich image building to performance, from e-commerce to leaflets, from corporate identity tweaks to large repositioning assigments.

I inject marketing and comms innovation into everything our agency does – hence I learned a lot about start-up mentality and have helped to propel some start-ups to success along the way as well.

Three things I can do for you:

  • Marketing, communication and branding strategic consultancy.
  • Conceptual and communications creativity.
  • Connect you with top professionals in various communication disciplines (if you want to work with the best, bar none).

Blog & News

48 milionů korun pro cvrčky. Čeští Sens hlásí rekordní potravinovou investici - Kopie

Český startup Sens, vyrábějící potraviny ze cvrččího proteinu, si připsal čerstvou investici ve výši 1,9 milionu eur – tedy zhruba 48 milionů korun. Jde o největší přísun kapitálu, jaký kdy tuzemský startup z tohoto oboru zaznamenal.

Spořitelna chce start-upům pomáhat přejít údolí smrti. Kromě kapitálu nabídne i poradenství

Nejstarší tuzemská banka začíná investovat do rozvíjejících se technologických firem. Nový program České spořitelny má za cíl hledat nadějné start­-upy a podpořit je nejen potřebným kapitálem, ale i poradenstvím, takzvanou inkubací.

Česká spořitelna chce do start-upů investovat až miliony korun ročně

Nový program České spořitelny „Seed Starter“ hledá nadějné start-upy, jejichž rozvoj hodlá banka podpořit prostřednictvím profesionální inkubace a investicí prostřednictvím nákupu majetkového podílu. Banka o tom informovala v tiskové zprávě.