Martin Klčo

Marketing communications expert, brand strategist (ex Leo Burnett Advertising)

Co-pilot Crew

Three things about me:

I am a marketer and communications expert - I help brands grow by finding them a distinctive long-term strategy & territory.

I am a practicioner, having managed hundreds of comms and brand projects, from integrated marketing strategies to one-off campaigns, from TV to social media, from channel-rich image building to performance, from e-commerce to leaflets, from corporate identity tweaks to large repositioning assigments.

I inject marketing and comms innovation into everything our agency does – hence I learned a lot about start-up mentality and have helped to propel some start-ups to success along the way as well.

Three things I can do for you:

  • Marketing, communication and branding strategic consultancy.
  • Conceptual and communications creativity.
  • Connect you with top professionals in various communication disciplines (if you want to work with the best, bar none).

Blog & News

Hlavní hvězdou letošního Startup World Cup & Summitu bude Tosca Musk

Hlavními hvězdami letošního ročníku Startup World Cup & Summitu (SWCSummit) budou Tosca Musk – úspěšná sestra bratra Elona, která je zakladatelkou streamovací platformy Passionflix. A teké Marvin Liao – spolumajitel společnosti 500 Startups, jednoho z nejúspěšnějších startupových akcelerátolů.

Václav Pavlečka: I v „našem malém Česku“ lze odstartovat globální byznys - Kopie

Václav Pavlečka zná velmi dobře českou startupovou scénu, ať už ze své pozice investora, nebo jako spolupořadatel unikátní akce – kontinentálního finále soutěže Startup World Cup & Summit.

Ženy ve startupech: UP21, ShipMonk, Behavee

Přinášíme vám úvodní díl série rozhovorů s dámami ze startupového prostředí. Startupy jsou pro první z nich svět plný příběhů, který ji nikdy nepřestane fascinovat. Druhou na daném prostředí baví pulzující atmosféra v práci a možnost ji spoluutvářet. Třetí zalichotilo, že technologičtí a konzultační „geekové“ stály o názor „ženy v letech“.