Petr Zavoral

Corporate Visionary

Idea Board

Three things about me:

I have a broad managerial experience in sales and consulting which I gained while working for corporations in the IT and consulting segments (SAP, Oracle, SAS Institute, and KPMG) in the Czech Republic and abroad.

I am experienced in software product development as well as in founding and developing of startups (Captaworks, Yeseter, e-Participace, PPROI). I focus on search engines, social listening, business management, and production planning.

I cannot live without sports, arts, and my family.

Three things I can do for you:

  • Go to market strategy and market access
  • Software solutions architecture
  • A bit of optimism and energy

Blog & News

AppParade 33 zná 10 finálových aplikací. Jaká byla jejich cesta od nápadu k vývoji? - Kopie

Do třetí obnovené AppParade pořádanou vývojářským studiem Synetech se přihlásilo rekordní množství projektů a v pondělí 25. listopadu v pražském Vnitroblocku společně vybereme ten, který se nejzajímavěji popasoval s cestou vedoucí od nápadu k vývoji.

PropTech studie CBRE: jak technologicky vyspělé jsou kancelářské budovy v regionu CEE? A jaké jsou digitální potřeby těch, kdo v nich pracují?

CBRE, světový lídr v oblasti komerčních realitních služeb, provedl rozsáhlý průzkum v regionu CEE se zaměřením na využívání technologických inovací a digitálních řešení v realitním odvětví.

A pocket dictionary of basic buzzwords for startup newbies
Read also
A pocket dictionary of basic buzzwords for startup newbies