Přemysl Líbal

Initiator, mentor, advisor, lawyer

Crew

Three things about me:

I have proposed, drafted and negotiated agreements as well as I was involved in the execution of projects with contracting parties on all continents.

Starting with significant international IT companies through small and medium enterprises all the way to starting entrepreneurs and startups.

Starting new projects and supporting the execution of interesting ideas fills me with energy!

Three things I can help you with:

  • I help to create and execute simple as well as sophisticated business models and contractual relationships based on what is best for each project
  • I speak the language of analysts, programmers, graphic designers, but also corporate professionals. This helps me to take their ideas and comments and transform them to formal business and contracts.
  • I can swiftly identify and analyze risks, that oftentimes you might not even be aware of and I can help develop solutions for them.

Blog & News

Hlavní hvězdou letošního Startup World Cup & Summitu bude Tosca Musk

Hlavními hvězdami letošního ročníku Startup World Cup & Summitu (SWCSummit) budou Tosca Musk – úspěšná sestra bratra Elona, která je zakladatelkou streamovací platformy Passionflix. A teké Marvin Liao – spolumajitel společnosti 500 Startups, jednoho z nejúspěšnějších startupových akcelerátolů.

Václav Pavlečka: I v „našem malém Česku“ lze odstartovat globální byznys - Kopie

Václav Pavlečka zná velmi dobře českou startupovou scénu, ať už ze své pozice investora, nebo jako spolupořadatel unikátní akce – kontinentálního finále soutěže Startup World Cup & Summit.

Ženy ve startupech: UP21, ShipMonk, Behavee

Přinášíme vám úvodní díl série rozhovorů s dámami ze startupového prostředí. Startupy jsou pro první z nich svět plný příběhů, který ji nikdy nepřestane fascinovat. Druhou na daném prostředí baví pulzující atmosféra v práci a možnost ji spoluutvářet. Třetí zalichotilo, že technologičtí a konzultační „geekové“ stály o názor „ženy v letech“.