Přemysl Líbal

Initiator, mentor, advisor, lawyer

Idea Board

Three things about me:

I have proposed, drafted and negotiated agreements as well as I was involved in the execution of projects with contracting parties on all continents.

Starting with significant international IT companies through small and medium enterprises all the way to starting entrepreneurs and startups.

Starting new projects and supporting the execution of interesting ideas fills me with energy!

Three things I can help you with:

  • I help to create and execute simple as well as sophisticated business models and contractual relationships based on what is best for each project
  • I speak the language of analysts, programmers, graphic designers, but also corporate professionals. This helps me to take their ideas and comments and transform them to formal business and contracts.
  • I can swiftly identify and analyze risks, that oftentimes you might not even be aware of and I can help develop solutions for them.

Blog & News

Model Zdoňov Nápadem roku soutěže E.ON Energy Globe

Projekt bojuje proti suchu v krajině a navrací jí přirozenou schopnost zadržet povrchovou i spodní vodu. Porotu zaujal jak svým rozsahem, tak komplexností a přenositelností. Autorem je spolek Živá voda. Informovala o tom ČIA. Model Zdoňov čeká také další rozvoj. Od partnera soutěže UP21 získal spolek podporu při inkubaci.

AppParade 33 zná 10 finálových aplikací. Jaká byla jejich cesta od nápadu k vývoji? - Kopie

Do třetí obnovené AppParade pořádanou vývojářským studiem Synetech se přihlásilo rekordní množství projektů a v pondělí 25. listopadu v pražském Vnitroblocku společně vybereme ten, který se nejzajímavěji popasoval s cestou vedoucí od nápadu k vývoji.

PropTech studie CBRE: jak technologicky vyspělé jsou kancelářské budovy v regionu CEE? A jaké jsou digitální potřeby těch, kdo v nich pracují?

CBRE, světový lídr v oblasti komerčních realitních služeb, provedl rozsáhlý průzkum v regionu CEE se zaměřením na využívání technologických inovací a digitálních řešení v realitním odvětví.