Robert Janča

starlights.cz - someone with vision

Idea Board Co-pilot

Three things about me:
I am pure charismatic and innovative guy with strong skills and practical experience, and also lover of the brands that I work for.

I can truly breathe for them and understand where is their potential and insight.

It is important that I am good pacemaker with a sense of belonging, passion and patience. I’m ambitious, forceful, assertive and a modest flexible person who wants to succeed and achieve desired goals.

Three things I can do for you:
Throughout my career I have acquired a thorough knowledge of creative leadership, process of bringing brands to life and prompt and accurate decision making too.

I excel in the completion of strategic and specialized tasks focused on improving brand equity and performance.

Perfection and authenticity are very important criterions for me and not only on professional level.

Blog & News

48 milionů korun pro cvrčky. Čeští Sens hlásí rekordní potravinovou investici - Kopie

Český startup Sens, vyrábějící potraviny ze cvrččího proteinu, si připsal čerstvou investici ve výši 1,9 milionu eur – tedy zhruba 48 milionů korun. Jde o největší přísun kapitálu, jaký kdy tuzemský startup z tohoto oboru zaznamenal.

Spořitelna chce start-upům pomáhat přejít údolí smrti. Kromě kapitálu nabídne i poradenství

Nejstarší tuzemská banka začíná investovat do rozvíjejících se technologických firem. Nový program České spořitelny má za cíl hledat nadějné start­-upy a podpořit je nejen potřebným kapitálem, ale i poradenstvím, takzvanou inkubací.

Česká spořitelna chce do start-upů investovat až miliony korun ročně

Nový program České spořitelny „Seed Starter“ hledá nadějné start-upy, jejichž rozvoj hodlá banka podpořit prostřednictvím profesionální inkubace a investicí prostřednictvím nákupu majetkového podílu. Banka o tom informovala v tiskové zprávě.