Rostya Gordon-Smith

CEO People Impact, Founder of MINERVA 21

Co-pilot Crew

Three things about me:

I believe in correct mix of professional toughness, resilience and good manners.

I believe in building strong network and love the challenge, energy and innovation of new businesses.

The experience of having lived and worked in many different countries for 30 years has given me a global and multicultural outlook.

Three things I can do for you:

  • I have a keen appreciation the role Human Resources plays and its interactions with all the functions within a company and the critical importance of building a good working relationship with the business leaders, teams and employees.
  • I have a rich experience in helping leaders and companies to build a strong personal and company brand.
  • I know how to translate a company vision, values and mission into a strong organizational culture.

Blog & News

Hlavní hvězdou letošního Startup World Cup & Summitu bude Tosca Musk

Hlavními hvězdami letošního ročníku Startup World Cup & Summitu (SWCSummit) budou Tosca Musk – úspěšná sestra bratra Elona, která je zakladatelkou streamovací platformy Passionflix. A teké Marvin Liao – spolumajitel společnosti 500 Startups, jednoho z nejúspěšnějších startupových akcelerátolů.

Václav Pavlečka: I v „našem malém Česku“ lze odstartovat globální byznys - Kopie

Václav Pavlečka zná velmi dobře českou startupovou scénu, ať už ze své pozice investora, nebo jako spolupořadatel unikátní akce – kontinentálního finále soutěže Startup World Cup & Summit.

Ženy ve startupech: UP21, ShipMonk, Behavee

Přinášíme vám úvodní díl série rozhovorů s dámami ze startupového prostředí. Startupy jsou pro první z nich svět plný příběhů, který ji nikdy nepřestane fascinovat. Druhou na daném prostředí baví pulzující atmosféra v práci a možnost ji spoluutvářet. Třetí zalichotilo, že technologičtí a konzultační „geekové“ stály o názor „ženy v letech“.