Kapitola 2

#Prezentační dovednosti #Elevator pitch #Prezentace v Silicon Valley #První investice
březen - duben 2018


Neopakujte chyby ostatních

Přijdou pozdě, čtou z PowerPointu a po vypršení času stále povídají. Takto hřeší startupisté při prezentování před investory. Pokud chcete co nejlépe zapůsobit na investora, vyhněte se následujícím chybám.

Lámání chleba

Elevator pitch je za vámi a vy už jen netrpělivě čekáte, co z investora vypadne. Bude to palec nahoru, nebo dolů? Dali jsme dohromady šest nejčastějších reakcí, které vás mohou po vaší prezentaci potkat. A také tipy, jak se zpětnou vazbou zacházet.

Checklist

Celé dva měsíce jsme se věnovali tomu, jak připravit skvělou prezentaci, zaujmout investora elevator pitchem a postupovat v Den D. V následujícím článku shrnujeme všechny podstatné rady a tipy dohromady do přehledného seznamu. Takže hurá do prezentování!

"Chceme hlavně, aby startupisti byli schopní vysvětlit svůj projekt. Pokud od nás získají investici, s prezentačními dovednostmi jim pomůžeme"

Rozhovor s naším CEO Vítkem Šubertem

#UP21inspiration

Přemysl Koudela
Vistag Founder

"Když jsme přijeli do Silicon Valley, měli jsme bláhovou představu, že náš nápad je unikátní. O to větší překvapení bylo, když jsme druhý den po příjezdu na networkingové akci potkali lidi, co dělali prakticky to samé. Jediný rozdíl byl v odlišném přístupu k byznysu. Když nám po chvíli ze vtipu řekli, že nás koupí, spadla nám brada. Byl to tvrdý náraz do zdi. Došlo mi, že prezentaci nemůžeš postavit pouze na tom, že říkáš, jak je tvůj nápad unikátní. Musíš umět vysvětlit, co je na něm jiného. A ideálně to říct rychle, věcně a se zapálením, aby investor hned pochopil, na čem může vydělat."

Alan Vyšín
Gettick CEO

"Na školení US Mac v Silicon Valley jsem se naučil čtyři věci.

1) Klíčem k úspěchu je jednoduchost. Investory nezajímá popis každé funkce vaší aplikace. Chtějí slyšet, jakou mezeru na trhu řešíte a jestli jsou lidé ochotní za váš produkt zaplatit.

2) Networking je alfa omega podnikání. V USA je běžné, že lidé chodí na networkingové akce po práci a každý kontakt dokážou využít pro byznys účely. Ty znáš Johna, John zná Zuckerberga, spojíš nás? Takhle to tam funguje.

3) Startupista musí být flexibilní. Když zjistíš, že tvůj produkt nefunguje, hned ho změň a najdi jinou cestu. Nemá cenu lpět na starých vizích, vždyť skoro každá firma ze Silicon Valley včetně Uber a Airbnb začala pracovat na něčem jiném, než původně plánovala.

4) A hlavně vše je potřeba říkat rychle, ideálně zaujmout jednou větou: ““Vytváříme inteligentní email, díky kterému se zaměstnanci můžou soustředit na emaily, které vydělávají firmě peníze.”

André Dravecký
Shipvio Founder & CEO

"Elevator pitch je o tom, že během 20-30 sekund musíš říct co děláš, jak to děláš a v čem je to tak geniální. Cílem elevator pitche je otevřít si dveře u investora/zákazníka na další jednání. Celých 30 vteřin je o tom předat tzv. WOW efekt, proto musíš zaujmout. Vykašli se na detaily svého byznysu a zaměř se na to, aby člověku v hlavě znělo to “WOW”. V jednoduchosti je síla. Je taky důležité si uvědomit, že jiný pitch se dává zákazníkovi a jiný investorovi. Pitch se vždy musí přizpůsobit publiku."

#UP21blog

Interview: Jak prezentovat před investorem

Proč neřešit detaily vašeho byznysu hned na první prezentaci před investorem a proč se naopak soustředit na jednoduchost, se dozvíte z rozhovoru s Danielem Vachem ze startupu SENS.

SWCSummit: Káva s investorem

Každý startupista očekává od spolupráce s investorem něco jiného. Někteří chtějí jen velký balík peněz, jiní smart money. Nás však zajímalo, co hledají startupisté, kteří se účastní naší Kávy s investorem. A tak jsme se jich zeptali. Sestava byla tentokrát mezinárodní - Slovensko, Česko a Francie.

Wow efekt mám u jednoho projektu z padesáti

Milan Ponert, COO UP21, pravidelně zasedá na Mainboardu, kam chodí startupisté žádat o investici. Společně s ostatními členy rozhoduje o jejich inkubaci. Co ho zajímá a co sleduje se dozvíte v následujícím článku.

Interview: Jak jsme sháněli investici pro SENS

Během dvou měsíců obepsali snad všechny české angel investory a seed fundy. Diáře jim praskaly ve švech; chodili totiž z jedné schůzky za druhou. Výsledek? Čtyři nabídky od investorů. Co pomohlo startupu SENS získat investice od UP21 se dozvíte v rozhovoru se zakladatelem SENS Danielem Vachem.

Přesně tady budeš stát, když budeš u nás prezentovat svůj startup.
Trochu jsme si pohráli se zdmi, aby to tu pro vás bylo příjemnější.

Zajímají vás další témata, které pro vás připravujeme?
Sledujte nás na sociálních sítích.