Petr Beneš

Umožňovač, měnič prostředí a propojovač lidí

Petr Beneš

Umožňovač, měnič prostředí a propojovač lidí

Jaké jsou Vaše dosavadní profesní zkušenosti?
Posledních 20 let působím ve finančních službách a technologiích. Kromě České republiky, jsem pracoval v bankách v Polsku (pro Accenture) a pro GE také v USA a Thajsku. Posledních 10 let jsem byl CIO ve dvou českých bankách - v GE Money a v České spořitelně.

Proč jste se rozhodl spolupracovat s UP21?
Především mě zaujala ambice vytvořit tady ekosystém na podporu inovativních nápadů, začínajících startupů s důrazem na formování a prosazování hodnot, které jsou mi blízké - respekt, transparentnost, porozumění. Ta lidskost, udržitelnost a vyšší smysl ve světě byznysu mě baví čím dál víc.

Co můžete z pozice experta startupům nabídnout?
V posledních letech jsem se kromě řízení IT v bankách věnoval organizačním modelům firem a dopadu firemní kultury na efektivní fungování týmů. Baví mě přemýšlet nad dopady digitalizace nejen na svět byznysu a sociální prostředí, ale i jak tahle další civilizační revoluce proměňuje naše indivuální životy, zvyky a hodnoty. Věnují se koučingu a mentoringu. Mám zkušenost s vedením a motivací týmů, s přípravou a prosazováním obchodních strategií. Inicioval jsem převod velké firmy do prostředí veřejného cloudu.

Měl jste na začátku své kariéry podobného mentora nebo člověka, který Vás ovlivnil?
Mentora jsem neměl, ale měl jsem pár dobrých šefů a zkušených kolegů, od kterých jsem se mohl učit. Díky nim jsem řadu věcí pochopil rychlejí než kdybych se v tom plácal sám. Nejlepším mentorem v mém osobním životě byla v mládí moje babička.

Co byste startupistům vzkázal?
Žijeme ve fascinující době. Fyzický svět prolnul s virtuálním. Technologie bourá bariéry, které se pár let zpátky zdály neměnné - prostorové, časové i znalostní. Nové bariéry také vznikají. Komfort měníme za soukromí. Ať děláme cokoliv, neztrácejme vzájemný respekt, otevřenost a odvahu dělat smysluplné věci s přesahem.